«
ciftlik bank hakkinda

Oyun oynayarak para kazanmayı son günlerde sıklıkla duyuyoruz. Günümüzde en yaygın para kazandıran oyun ise Çiftlikbank olarak biliniyor. Çiftlik oyunu oynayarak para kazanmaya dayalı bu sistem hakkındaki görüşlerimi, oyunun artı ve eksi yönlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

2-3 yıldır yaygınlaşan bu oyun sistemlerinin temeli aslında Mega Holding gibi üye getirerek sisteme dahil etme mantığına dayandığını söyleyebiliriz. Daha önce ütopya online oyunu ile birçok kişi para kazanmış ve oyun sahipleri ansızın battıklarını söyleyerek sistemi kapattılar. Bu oyunda da mantık üye getirene ekstra bonus veriyordu ve oyuna yatırdığı paraya göre kazanç sağlıyordu. Daha sonra oyun battı, sitelerinde herkese ödemelerinin yapılacağı yazmaktaydı. Sonuç hakkında bilgim yok ama mağduriyetlerin olacağını düşünüyorum.

Çiftlikbank Sistemi Çalışma Mantığı

Çiftlik bank oyunu da aynı şekilde ilk zamanlar üye getirene bonus kazanç sağlıyordu. Hatta ilk zamanlar üyeler yatırdığı paranın 3 katını 1 yıl içinde alıyordu. Tabi daha sonra bu oranlar düştü. Son zamanlarda kampanyalara göre yatırdığınız paranın 1,5 – 2 katını alabiliyorsunuz. Kısa bir süre önce Çiftlikbank referans üyelik sistemini kapattı. Yani ben referans linkimle birini üye yapsam bile bonus kazanç elde edemiyorum.

Çiftlikbank oyununu diğer oyunlardan ayıran en önemli özellik ise, yatırılan paralarla gerçekte yatırım yapmaları. Yani bizim yatırdığımız paralarla çiftlikler kuruyorlar, damızlık alanları kuruyorlar, oyunda satın aldığımız inek/tavuk gibi hayvanları yetiştiriyorlar. Bu çiftliklerden kazanılan paralarla da üyelerin ödemeleri yapılıyor. Benim aklıma takılan soru ise şu; bu çiftlikler gerçekten üretim yapıyor mu? Veya üyelere ödeme yapabilecek kadar kazanç sağlayabiliyor mu? Gördüğüm kadarıyla ürünler sadece kendi şarküteri mağazalarında satılıyor. Ve tabi üyeler de destek olmak amacıyla Çiftlikbank ürünlerini satın alıyorlar. Süt ve et ürünlerinin nerelere satıldığı ile ilgili veya aylık kazançlarının ne kadar olduğu ile ilgili net bir bilgi olmaması kafamda şüpheler uyandırıyor.

Diğer bir şüphem ise, Çiftlikbank Ceo’su Mehmet Aydın yaptığı bir röportajda Çiftlikbank’ın 2-3 yıl daha işletilip Türkiye’ye hayvancılık anlamında büyük katkı sağlayacak duruma getirdikten sonra satacaklarını belirttiler. Bu konuşması güvensizlik sağladı diyebilirim. Belki de 1 yıl sonra Çiftlikbank kapanabilir veya başkasına devredilebilir. Firma devredildikten sonra oyunun devam edip etmeyeceği veya üyelerin hala kar sağlayıp sağlamayacağı konusunda bir bilgi yok.

İlk başlarda TR-1, TR-2 ve TR-3 adında üç adet server bulunuyordu. Daha sonra bu sayı 5’e çıkarıldı. Ve bu daha fazla üyeye sahip olmak için yani daha fazla para alabilmek için yapılan bir taktiktir. Özellikle TR-5 serveri açıldıktan sonra bu düşüncem bende büyük şüpheler uyandırmaya başladı. Kısa bir süre sonra oyun batar mı? Kaçıp giderler mi? diye düşünmeye başladım.

Çiftlikbank Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Olumlu yönleri: 

  • En güzel olumlu yönü basit bir şekilde para kazanıyorsunuz. (Fakat kimse kimseye kolay yoldan para vermez. Bunu unutmayın)
  • İnternetten kolayca oyunu oynayabiliyor ve kazancınızı çekebiliyorsunuz.

Olumsuz yönleri:

  • Çok fazla oyunlara giren olduğu için server’ler yavaş
  • Çoğu zaman server’ler kapanıyor. Özellikle yeni açılan TR-5 uzun süre kapalı kaldı
  • Para yatırma ve para çekme konusunda aracı olması (Papara üzerinden işlemler yapılması)
  • Kazanılan paranın (altın) bir kısmı gümüşe dönüşmesi. (Gümüş ile şarküteri’den çiftlikbank ürünleri alınıyor)
  • Yem deposu seviyesi yükseldikçe, alınabilir en düşük yem miktarı da artıyor. (Bir tür uyanıklık diyebiliriz)
  • Sürenin uzun olması. Kazancın tamamının geri alınma süresi 1 yıl değilde 6 ay gibi süreler olsa veya kullanıcı bunu 6-12 ay arasında kendi belirlese daha sağlıklı olurmuş. Uzun vadede beklemek sistemde yaşanacak sorun karşısında herkese mağduriyet yaşatır.

Çiftlikbank Güvenilir mi?

En merak edilen konulardan biri de budur. Reelde yatırım yapıyor olmaları Çiftlikbank’ı güvenilir yapabilir. Ama hala tapuların Mehmet Aydın’ın üzerine mi şirket üzerine mi olduğu konusunda tereddütler yaşanıyor. Çiftlikbank’ın kapanması durumunda üyelerin zararlarının karşılanıp karşılanmayacağı konusunda net bir bilgi yok. Oyuna üye olurken sözleşme maddelerinde oyun kendini garantiye almış durumda. Ve bunlara ek olarak yukarıda bahsettiğim konular da bende güvensizlik sağladı.

Bu günden sonra Çiftlikbank’a üye olunur mu diye sorarsanız eğer, ben üye olmamanızı, eğer üye olacaksanız tüm riskleri göze almanızı tavsiye ederim. Bu sadece benim görüşümdür. Çiftlik bank’ın uzun süreli devam etmeyeceğini ve mağduriyetlerin yaşanacağını düşünüyorum.

Sistemle ilgili aklınıza takılan sorular aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *