«
Türknet internet hızı arttırma yolları

Tanınmaya başladığı ilk zamanlar her konuda müşteriyi memnun eden Türknet, yaklaşık 6 ay gibi bir süredir internet hızının yavaşlığı nedeniyle tercih edilmiyor. Daha önceki yazılarımda da bu konuyu sık sık dile getirdim. Şimdi ise Türknet’ten vazgeçmeyip kullanmaya devam edenler için internet hızını arttırmanın yollarından bahsedeceğim.

Türknet’in son zamanlardaki sıkıntılarına rağmen hala kullanmaya devam edenler arasında bende varım. Nedeni ise taahhütsüz olması ve kota aşımı sıkıntısının bulunmaması diyebilirim. Diğer internet firmalarının en az 1 yıl taahhüt şartı koşması ve yüksek fiyatları bizlere dayatması nedeniyle Türknet hala ilk tercih sebebim. Fiyattan bahsetmişken 59.99 TL olan ücretin artacağını da üzülerek buradan haber vereyim. Son 2 aydır faturalarım 60.23 TL olarak geliyor. 1 Temmuz 2018’den itibaren ise ücretler +5 TL artacak. Türknet’in yeni internet ücreti fiyatı 64,99 TL olarak güncellenecek. Büyük ihtimalle bu fiyat artışları ve internet yavaşlığı sorunları nedeniyle aboneliğimi iptal ettirebilirim.

Türknet Abonelik iptali ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız

Şimdi gelelim interneti hızlandırma işlemlerine. Benim denediğim 2 yöntem oldu. Birincisi müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek internet hızı limitlerinin arttırılmasını istemem, diğeri ise kullanmakta olduğum modemin yazılım güncellemesini yapmam. Bunları detaylı olarak anlatıyım.

Türknet İnternet Hızı Limitinin Arttırılması

0850 288 8080 numaralı Türknet çağrı merkezini arıyoruz ve telesekreterin yönlendirmesi ile internet hızı problemi menüsüne girerek destek talebi açıyoruz. 48 saat içinde Türknet konuyla ilgili olarak sizlere dönüş yapıyor. Çağrı merkezi çalışanı sizi aradığı zaman internet hızı limitlerinin arttırılmasını, daha doğrusu desteklenen en son limite yükseltilmesini rica ettiğinizi belirtin. Ve türknet’in internet sitesinden hız testi yaparak sonucu çağrı merkezi çalışanı ile paylaşın. Eğer hızınız artmıyorsa interneti resetlemelerini talep edin. Ben bu şekilde 5-6 mbps olan internet hızımın 10-12 mbps’e ulaştığını gözlemledim.

Yalnız şöyle de bir durum oluyor; bir süre sonra bu hız tekrar düşüyor. Yani bu işlemi 2 haftada bir tekrarlamanız gerekmektedir.

Modem Yazılım Güncellemesi

Nasıl bilgisayarlarda yazılım güncelleme işlemi yapılıyorsa modemlerde de bu işlem yapılmaktadır. Çoğu kişi bilmese de yapılacak yazılım güncellemesi ile internet hızınızda fark edilir derecede hız artışı olduğunu görebilirsiniz.

Peki modem yazılım güncellemesi nasıl yapılır? Bu işlem hangi marka modem kullandığınıza göre değişir. Ben Tenda diye pek bilinmeyen bir modem kullanıyorum. Modem software update yani modem güncellemesi yaptıktan sonra internetimde hız artışı gördüm. Sizde kullandığınız modemin modeline göre internetten arama yaparak güncellemenin nasıl yapılacağını araştırabilirsiniz. Örneğin TP-Link kullandığınızı düşünürsek “Tp-link modem software update” şeklinde internetten arama yaparak son yazılım dosyasını indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı modem arayüzüne girerek yükleyebilirsiniz. Modem arayüzüne 192.168.1.1 – 192.168.2.1 gibi adreslerden giriş yapabilirsiniz.

En çok kullanılan modemlerin arayüzüne giriş bilgileri
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *