«
websense

Genellikle yeni açılan sitelerde karşılaşılan Websense filtresi nedeniyle sitenize takipçiler giremeyebilir. Aynı durumun benim sitem için de başıma gelmesi nedeniyle çok araştırdım ve en sonunda sorunu çözdüm. Bu konuda websense tarafından engellenen site engelini nasıl kaldırabileceğinizi anlatacağım.

Websense genellikle resmi kurumlarda ve özel şirketlerde internete uygulanan bir tür filtredir. Zararlı sitelerin, hack/şifre kırma, dolandırıcılık sitelerine girmenizi engeller. Ayrıca sosyal medya gibi bazı sitelere giriş yaptığınızda size süre kotası koyar. Peki websense engeli nasıl aşılır? sorusuna cevap vermek için sitenizin neden engellendiğiniz öğrenmeniz gerekiyor. Engellenme nedenlerini tek tek inceleyelim.

ZARARLI SİTE

Eğer sitenizin dosyalarında virüs varsa, arama motorları, internet tarayıcıları ve virüs programları tarafından zararlı site olarak işaretlenmişse siteniz engellenir. Bunun için dosyalarınızı tek tek inceleyip zararlı kodu düzenlemeniz ve bu sorunu çözmeniz lazım. Ya da sitenizde “Tema indir, şifre kırma” vs gibi yazılar paylaştıysanız bunları kaldırmanız gerekiyor. Bu gibi yazılar nedeniyle siteniz zararlı siteler kategorisine alınmış olabilir.

SOSYAL MEDYA

Bazı durumlarda siteler sosyal medya kategorisine girmiş olabiliyor. Sitenizde üyelik, soru/cevap alanları varsa veya sürekli sosyal medyadan içerik çekiyorsanız siteniz Sosyal medya kategorisine alınmıştır. Bu gibi durumda içeriklerinizi temizlemenizde fayda var.

YENİ SİTE

Son olarakta sitenizde hiçbir sorun olmamasına rağmen sitenizi yeni açtıysanız veya domain’i yeni kaydettiyseniz “Kategorisiz” listesine alınmış olabilir. Benim sitemde de aynı sorun oldu ve kendilerine mesaj attım. Şimdi ne yapılması gerektiğinden bahsedeceğim.

www.forcepoint.com/contact-us

Bu adrese girin ve sağ tarafta “Contact Us” (İletişim) bölümü olacak. Burada bulunan gerekli alanları doldurun. Daha sonra İngilizce olarak sitenizde yaşadığınız sorunu anlatın. Sitenizde uygunsuz içerik olmadığını ve websense tarafından engellendiğini açıklayın. Site adresinizi mesajda yazmayı unutmayın.

Benim sitem “Kategorisiz” listesindeydi. Ben aşağıdaki gibi bir mesaj gönderdim. Ve aradan 1-2 hafta geçti sitemdeki engel kaldırıldı. Gönderdiğim mesaj aşağıdaki gibidir. Sizlerde kendinize göre düzenleyip aynısını gönderebilirsiniz.

Hello, Our website www.siteadi.com blocked from websense but we dont know why. You have to look this website again and we want unblock.

2. Yöntem

En basit ve etkili yöntemlerden biri de budur. Oldukça basit bir şekilde sitenizi filtre engelinden çıkartıyorsunuz. Bu yöntem ile hafta içi yaklaşık 2 saatte sitenizin engeli kaldırılmış oluyor.

csi.forcepoint.com adresine girerek site adresinizi yazınız ve “Analyze” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda “Suggest a different classification” butonuna tıklayınız. Açılan ekranda sitenizle ilgili kategoriyi seçiniz ve incelemeyi gönderin. 2 saat içinde çözüme kavuşacaksınız.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Ferhat Mutlu

    Merhaba, bitdefender antivirüs programı bloguma girişleri phishing sebebi ile engelliyor. Web sitemi virustotal online ile taratınca Forcepoint ThreatSeeker : Suspicious olarak gösteriyor. Bu işlem benim için geçerli midir acaba?

  2. Utku

    Zamanında bu iki yöntemi yapmış sonuç alamayacağımı zannederken sonuç almıştım. Yöntem ve yazınız başarılı.