«
Yatay/Dikey Geçiş Yaptım KYK Yurduna Kaydolabilir Miyim?

KYK yurdunda kalırken okuduğu üniversiteden başka bir ilde bulunan üniversiteye yatay veya dikey geçiş yapan öğrenciler tekrar KYK’da kalabilir mi? Yatay/dikey geçiş yapan öğrencilerin nakil kaydı nasıl yapılır? Bu sorularla ilgili sizlere açıklamalarda bulunacağım.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu 2017 yılından itibaren KYK yurtlarıyla ilgili bir takım değişiklikler getirdi. Özellikle yatay geçiş yapan veya kaydını sildiren öğrencilerin bu hususlara dikkat etmesi gerekiyor.

Yatay Geçiş Yaparsam KYK Yurdunda Kalabilir Miyim?

KYK Yurtlarıyla ilgili en çok merak edilenlerden biri de başka bir ilde bulunan bir üniversiteye yatay geçiş yapan veya dikey geçiş yapan öğrencilerin KYK kayıtları nakil ediliyor mu? Daha önceki yıllarda başka bir ildeki üniversiteye geçiş yaptığınızda KYK İl Müdürlüklerine başvurarak kaydınızı yeni üniversitenizin bulunduğu ile nakil ettiriyordunuz.

KYK Genel Merkez tarafından alınan karar doğrultusunda bu değişti. KYK’nın yeni yönetmeliğine göre artık nakil işlemleri yapılamamaktadır. KYK tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

KYK yurdunda barınıp da başka bir il veya ilçedeki yükseköğrenim programına yatay/dikey geçiş yapan öğrencilerin tekrardan başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Öğrenci yatay veya dikey geçiş yapacaksa tekrardan yurda yerleşmek için KYK yurt başvurusunda bulunmalıdır. Başvuru yapıpta kazanan öğrenciler normal öğrenim süreleri boyunca yurtlarda kalabilirler.

KYK’nın resmi internet sitesinde bu açıklamaya yer verilmiştir. Bu açıklamadan yola çıkıldığında tekrardan başvuru yapmanız gerektiğini, nakil işlemlerinin yapılmadığını net bir şekilde anlayabiliriz.

KYK YATAY GEÇİŞ YURT BAŞVURUSU

Özel yetenek sınavıyla üniversiteyi kazanan öğrencilere olduğu gibi yatay veya dikey geçiş yapan öğrenciler için de ek başvurular yapılmaktadır. Bunun için normal yurt başvurularının ardından açılacak olan Yatay Geçişle Üniversite Kazanan Öğrencilerin Yurt Başvurusu tarihlerini beklemeniz gerekmektedir. Bu tarihlerle ilgili olarak KYK tarafından açıklama yapıldı.

YATAY GEÇİŞ YURT BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

2018-2019 eğitim öğretim yılında yatay geçişle okulunu değiştirmiş öğrenciler için yapılacak KYK yurt kaydı başvuru tarihleri açıklandı. KYK Genel Merkezi tarafından yazılı olarak yapılan açıklamaya göre yatay geçiş yurt başvuruları 3-10 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

KYK yurtlarıyla ilgili merak ettiğiniz veya aklınıza takılan sorular varsa yorum yaparak sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Merve

  Merhabalar ben özel yurtta kalıyordum şimdi geçiş yapacağım yapacağım adayı için 2. Dönem. Ve kyk ya basvurmamistim başka bir şehire gideceğim kyk başvuru yurt nasıl yapabilirim ???? Yapabilirmiuimmyim??

 2. Kevser

  Merhaba ben şu an kyk yurdunda kalıyorum seneye başka bir ile geçiş yapmayı planlıyorum geçiş yaptığım ilde kyk çıkmama söz konusu olur mu

 3. Murat

  Hocam ben 1 sene önce yatay geçiş yaptım kyk yurt başvurusu yapmadım ilerleyen tarihte yatay gecisliler için farklı bir başvuru olacak diye. yanlış yapmadım değil mi çünkü yeni yatay geçiş yapmadım daha önce yapmıştım ama pandemiyle online olduğu için yurt başvurusu falan olmamıştı geçen sene

 4. mukaddes

  iyi günler ben önlisans bölümü okumaktayım bazı derslerimi veremedim ( yatay geçiş ile gelmiştim iki dönem içinde kredim yetmedi alamadım) ve bu derslerim de bahar döneminde var öğrenciyim fakat kaydımda bahar döneminde yenileneceği için kyk başvurusu yapabilir miyim? şimdiden teşekkür ediyorum, saygılarımla.

 5. Asya

  Merhaba ben 2 inci sınıfa geçtim ve bu yeni senede yatay geçiş istiyorum başvuracağım üniversitenin yatay geçiş yapmış ve kazanmış öğrenciler için 13 ağustosta kayitlari başlıyor sorun şu ki kyk yurduna kayıtlı olan birisi yatay geçiş esnasında ne yapacak kyk normal başvuruları 19 ağustosta başlamıştı bende üniversite çıkmış ise 13 ünde kayıt yaptırıp yurttan da kaydımı sildirip normal kyk yurt başvurusuna başvura bilirmiyim yoksa yatay geçiş için verilen tarihi mi beklemeleyim çünkü eğer beklemem gerekirse dersler başlamış olacak . Teşekkürler.

  • Ahmet Can Akyol

   Önce okula yatay yatay geçiş başvurusu yapacaksınız. Daha sonra KYK’nın yatay geçiş başvurusunu yapacaksınız. Bu işlemleri yaparken yurt kaydınızı sildirmeyin. Nakil işlemini onlar yapacak.

 6. Cansu

  Merhaba ben ara dönemde yatay geçiş yapacağım şuanda burs çıktı ve kyk yurdunda kalıyorum ara dönemde ki yatay geçişler için de başvuru tarihi göremedim ara dönemde yatay geçiş yapanların yurt başvuruları nasıl olacak acaba ve yurt çıkmama ihtimali var mı?

  • Ahmet Can Akyol

   Ara dönem yatay geçiş için başvuru tarihleri KYK’nın internet sitesinden açıklanacaktır. Şuan henüz belli değil. Takip ediniz.

   • Onur

    Merhaba ben kyk yurdunda kalıyorum yatay geçişi başvuru yapmadan önce kaldığım kyk yurdundaki kaydını silmem gerekir yoksa yatay geçiş başvuru yapıp sonuçları açıklandıktan sonra mı kyk yurdu kayıdı sileceğim?

 7. Havva

  Yatay geçiş yaptım kyk yurt nasıl olacak bişey ypmam gerekiyormu eski yurdumdan kaydımı sildimem gerekiyormu yoksa direk geçiş yaptığım şehrin kyk yurduna mi kaydim çıkıyor ne yapmaliyim

  • Ahmet Can Akyol

   Mevcut kaydınızı sildirip yatay geçiş başvurularının başlamasını bekleyeceksiniz. Yatay geçiş başvuruları başlayınca başvurunuzu yapacaksınız. Detaylar için kaldığınız yurt müdürlüğünü arayabilirsiniz.

 8. Hasan

  İyi günler bana yurt çıktı ama aynı zamanda bugğnde yatay geçişim gerçekleşti ama yurt eski okuluma çıktı şimdi bana çıkan kykdan kayıt sildirmem gerekiyormu yoksa sonraki başvuruyumu beklemem lazım şimdiden teşekkürler :)

  • Ahmet Can Akyol

   Yatay geçiş yapanlar için ek başvurular açılacak. O başvuruları beklemeniz gerekiyordu. Yurdu arayıp nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 9. Edib

  Okuduğum üniversitede kyk yurdu yok.Yatay geçiş yaptım.Kyk ya normal başvuru tarihlerinde mi başvurmalıyım yoksa yatay geçiş yurt başvuru tarihlerini mi beklemeliyim

 10. Ezgi

  Merhaba ben de yatay geçiş başvurusu yaptım aynı il içinde bugün açıklandı kabul aldım yurt başvurumu yapmıştım benim durumun nasıl olacak kyk başvurumu kabul eder mi böyle bi durumda yoksa daha sonra yatay geçişler için açılan başvuru zamanı tekrar başvurmamı mı isterler

  • Ahmet Can Akyol

   KYK çıkmazsa eğer yatay geçiş başvurusu açıldığı zaman tekrar başvuru yaparsınız. Durumu burdan tekrar yazarsanız eğer diğer merak eden arkadaşlara da örnek olur.

   • Tarık

    Bu yil yatay gecis yaptim fakat yurt basvuru tsrihleri malum ojul acildiktan sonra basliyor bu zaman zarfinda kyk yurtlarında misafir ogrrnci olarak kalabilme sansim var mi peki?

    • Ahmet Can Akyol

     İl Müdürlüğünü arayıp Yurt İdari İşler ile görüşünüz. Misafir öğrenci uygulamaları varsa belli bir süre (1 hafta gibi) kalabilirsiniz. Önerim, diğer resmi kurumların misafirhaneleri veya polisevinde makul bir ücrete kalabilirsiniz.

 11. Havva

  Merkezi sistemle yatay geçiş için başvuru yaptım yatay geçişim il içinde olacak kykya ilk kez başvuru yaptım hala eski üniversitemde kayıtlıyım diğer üniversiteye geçince kykda sorun çıkar mı ?

 12. Gizem

  Merhaba, ben yatay geçiş için başvuru yaptım ve kabul erildim ancak daha eski üniversitemden ve yurdumdan kaydımı silmedim. Silsem dahi yatay geçiş yapacağım üniversite 2 eylülde kaydımı alacak bu nedenle 19 26 ağustos kyk yurt başvurularına yetişemiyorum. Yatay geçiş yapanlar için kyk yurt başvuruları olacak mi? Olacaksa bu tarihleri ne zaman ve nerden takip edip öğrenebilirim? Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • Ahmet Can Akyol

   Yatay geçiş yaptığınızda okul kaydınızı otomatik silerler. Yurt kaydınızı siz şimdi siliniz. İlerleyen zamanlarda yatay geçiş yapanlar için başvurular başlayacak. Büyük ihtimalle normal yurt başvuru sonuçları açıklandıktan sonra yatay geçiş başvuruları başlayacaktır. Kesin ve net bir tarih yok. KYK’nın internet sitesini takip ediniz. Başvuru başladığında oradan bilgi alabilirsiniz.

 13. Medine YILDIRIM

  Merhaba ben bu yıl yatay geçiş yaptım ancak sonucum hâlâ açıklamadı yurt başvuruları ise başlamış başka ildeki bu yurt başvurumu sıstem kabul edermi ki sonucum açıklanmadı çünkü henüz

  • Ahmet Can Akyol

   Yatay geçiş yapanlar için ek başvurular açılacak. Sizin o başvuruları takip etmeniz gerekiyor. Şuan yaptığınız başvuru büyük ihtimalle sistemde gözüken okulunuza çıkar. Başvurular bitene kadar eğerki yatay geçişiniz tamamlanırsa sorun olmaz. Ama yatay geçiş sonucunuz daha sonra açıklanırsa ek başvuruları yapmalısınız

  • Ela

   Kaydını sildirmen gerek kaldığın yurtta yoksa tekrar başvuru olmaz

 14. Ayşe

  2018-2019 Bahar yılı için yatay geçiş yapacağım. Yurt başvurusu yapabilir miyim?

  • Berfin

   Basvuru yapip gidebildiniz mi ya bende 2019-2020 ocakta basvuru yapip subata kadar gitmek istiyorum ama kyk da kalmiyorum hemen aciklaniyor mu kyk okullar acilmadan?

 15. Halil ibrahim

  Ben ocakta yatay geçiş yapmayı düşünüyorum ocak ayında başvuru açılır mı?

  • Berfin

   Gecis yapabildiniz mi bende ocakta gecis istiyorum ama kyk yok gitcegim yerde ozelde kalicam kyk ya basvurmak istiyorum ocakta hemen aciklaniyor mu okullar acilmadan?

 16. Zehra alan

  Yatay geçiş yapanlarin yurt başvuru sonuçları ne zaman aciklaniyor

 17. Gökçe

  ben önlisansım dönem sonu ocakta geçiş yapmayı düşünüyorum ocakta da başvuru açılır mı ki

 18. Ahmet Can Akyol

  Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri Açıklandı …

  KYK’dan yapılan açıklama;

  Ek kontenjan, özel yetenek sınavı veya lisans tamamlama programıyla yerleşen, yatay/dikey geçiş yapan, lisansüstü (yüksek lisans/doktora eğitimi gören ara sınıf öğrencileri dâhil), yurt içi/yurt dışı eğitim programlarına katılan, 7143 sayılı Kanun kapsamında aftan yararlanarak yeniden öğrenime başlayan öğrenciler ile diğer öğrencilerin (diploma notu ile dikey geçiş yapan, GATA’dan elenen vb.) yurt başvuruları 3-10 Ekim 2018 tarihleri arasında yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinden alınacaktır.

 19. Abdullah

  merhaba yatay geçiş yaptım ancak yatay geçiş sonucun geç açıklandı. Yurt sonuçları açıklandığında yatay geçişim belirlenmemişti. Bugün eski okulumun kyk yurdunda 28.sıradayım. Yatay geçiş yaptığım şehire sıra bekleme sayımı aldırma şansım var mı?

 20. Batuhan

  Arkadaşlar ben bu sene başka bi üniversiteye yatay geçiş yaptım bazı sorunlardan dolayı tekrar geri geldim eski üniversiteme. Geçiş yaptığımda yurttan kaydımı sildirmiştim. 3-10 ekim başvurularında ben de yurt başvurusu yapabilir miyim

 21. Hasret

  Ben 2017 de merkezi yatay geçiş yaptim. Geçiş yapalı 1bucuk yıl oldu. Bu sene başvuru yaptim. Kyk çıktı. Bi sıkıntı çıkar mi yoksa. Ben daha yeni öğrendim. Farklı bir zamanda başvuru olacağın. Beni etkiler mi bu durum. Geçiş yapmadan önce kyk da kalmıyordum.

  • Cenk Eren Yoldaş

   tekrar başvurucaz biz 3-10 ekim de . bende senin gibi başvurdum çıktı ama kyk merkezine gittim ona para yatırıp anlaşma imzalamayın dediler yanlış yapmıssın dediler . mağduruz okul yarın açılıyor ama devlet işte

 22. Esra

  Bahar dönemi yatay geçişinde kyk yurt işlemi nasıl oluyor bilgi verir misiniz?

 23. Şeyma

  Arkadaşlar bimere yazın ben yazdım belki cok kişi yazarsa bi faydası olabilir.

 24. Nur

  Ahmet bey hangi misafirhaneler acaba söyledikleriniz?? Benim aradıklarım arasında en az 70tl var. İstanbul için söylüyorum tabii

  • Ahmet Can Akyol

   İlden ile farklılık gösterebilir. Polisevi, Tarım ve Hayvancılık, Kültür Turizm Müdürlüğü, DSİ, Orman İşletme, Özel İdare İl Müdürlüklerinin misafihanelerini bakabilirsiniz

  • Turgut

   Marmara universitesinin misafirhane si war bide demiryollarininki var , dsi misafirhaneleri var senin ayni magduriyeti yasiyorum ve sun hepsi dolu ay basina kadar:(

 25. Esra

  Evet kesinlikle bende bu mağduriyeti yaşıyorum bu yüzden okula geç gidiyorum.yatay geçiş yapanlar için nakil işlemi tekrar başlatılmalı yoksa birçok ogrenci mağduriyet yaşayacak.

 26. Funda

  Kurum derken hangileri acaba?? Bilgi verebilir misiniz? Ben istanbula gidiyorum ve şu an gerçekten sokakta kalmış oluyorum

 27. Busem

  YATAY GECIS BAŞVURULARI NE ZAMAN YA OKULUMUZ 24 UNDE AÇILIYOR 24 ÜNDEN ÖNCE OLMASI LAZIM YOKSA ÇOK MAĞDUR OLUCAZ ÖZEL YURTLAR 1 AYLIK KABUL ETMIYORLAR SESIMIZI DUYURALIM ARKADAŞLAR YATAY GECIS BAŞVURULARI PAZARTESI BAŞLASIN.

  • Ahmet Can Akyol

   Bu konuda çoğu kişi mağdur. O yüzden yapacağınız en mantıklı iş resmi kurumların misafirhanelerine gidin ve misafir olarak yurt çıkana kadar kalın. Tavsiyem budur

   • Birsen

    Misafir kabul etmiyor yurtlar

   • Ahmet

    Evet dediğini düşünerekten öğretmen evi ve polis evine şahsen gidip görüştüm ve günlük 60 tl yatak ücreti söyledirler. Bura kimse 1 ay içinde günlük 60 lira veremez resmen mağdurluğun dibindeyiz şuan.

    Daha yurt çıkacak mı çıkmayacak mı oda belli değil.

    • Ahmet Can Akyol

     Öğretmen evinin 60 TL günlük fiyat vermesi normal. Ama kurumların misafirhaneleri genellikle günlük 6-15 TL arasında ücret verir.

    • Berkaymozer

     Aynen öyle çok mağdur olacağız ya resmî kurum derken mesela hangileri ?

    • Ahmet Can Akyol

     Polisevi, Tarım ve Hayvancılık, Kültür Turizm Müdürlüğü, DSİ, Orman İşletme, Özel İdare İl Müdürlüklerinin misafihanelerini bakabilirsiniz.

 28. Orhan

  Geçen sene geçiş yapan bir arkadaşım okul başladıktan 1.5 ay sonra başvuruların açıldığını söyledi sizce bu senede mi aynı olur yoksa daha erken bi tarihte yapabilirler mi?

  • Damla

   Merhabalar.. Ben KYK’da çalışan uzak bir akrabadan 10-15 Ekim arasında olacağını duydum ama kesin değil. 1 aylığına özel bir yurtla anlaştık, kuytu bi odada 1 ay idare edicem. Sonra umarım sonuçlar çok geç açıklanmaz da ay bitimi haberdar olup geçiş yaparım..

 29. sıla

  yatay gecis yapmadan once kyk da kaliyordum yeniden kyk basvurusu yapmam icin eski yurttan kaydimi dilekce yazarak sildirdim iban numarasi da belirtmistim depozito iadesi icin fakat yurt bana boyle bir iade yapilmayacagini kyk ciktiginda parayi yeni yurduma aktaracagini soyledi fakat il mudurlugu oyle biseyin olmadigini parami hesaba yatirmalari gerektigini soyluyor ayrica baska bir sehirde yatay gecis yapan arkadasimin depozitosu hesabina yatmis bir bilginiz var mi

  • Ahmet Can Akyol

   Yatay geçiş yaptığınız ilde bulunan KYK İL Müdürlüğünü arayın. Yurttaki personeller yanlış bildiği için öyle demiş olabilirler. Siz İl Müdürlüğündeki öğrenci işleri ile görüşün ve paranızın yatmasını istyin.

 30. Feride

  Tahmininize göre yurt başvuruları ne zaman başlar ve sonuçlanır çünkü ayın 24 de üniversite açıl

 31. Birsen

  Iyi günler yatay gecis yurt başvurusu ne zaman olcak ya 15 ekimr kadar diyorlar gercekten o kadar gec mi olur

 32. ozan armagan

  yatay geçişle başka üniversiteye geçtiğinde yurt başvurusu yapacağım. tekrardan başvuru için paramı ödeyeceğim.

 33. ZELİHA

  Merhabalar ben yurt dışından yatay geçiş ile Türkiye’ye geçtim. Yurt başvuruları ne zaman başlıyacak. Yurt dışında okuduğum için öğrenim kredisi buraya göre fazla alıyordum. Onda da mı kesinti olacak. Acilen bilgi verir misiniz.

  • Ahmet Can Akyol

   Yurt dışından yaptığınız geçiş hakkında bilgim yok. Detayları KYK’nın çağrı merkezinden (444 19 61) öğrenebilirsiniz. Öğrenim kredisi nakil kaydı için e-Devlet üzerinden Burs/Kredi nakli bölümünden işlem yapabilirsiniz.

 34. Betül

  Merhaba yatay geçiş yapanlarda burs kesintisi oluyormuş kesintinin olmaması için ne yapmak gerekir, rica etsem yardımcı olur musunuz?

  • Ahmet Can Akyol

   Alttan dersiniz yoksa, veya yatay geçiş yapınca ders uyuşmazlığı nedeniyle alttan dersiniz kalmazsa burs kesintisi yapılmaz. Bununla ilgili Çağrı merkezi size yardımcı olacaktır 444 19 61

  • Nurcan

   Merhaba Betül. Bursunun kesilmesini istemiyorsan e devlet hesabindan burs naikl islemleri kısmından nakil yapip bunu kyk ya bildirmen gerekir

 35. Cemre

  Merhaba kendi yaşadığım şehirde bir üniversiteye gidiyordum başka bir üniversiteye yatay geçiş yaptım daha önce kyk yurdunda kalmadım ilk defa kalıcam. Başvurular ne zaman başlıcak? Okullar açılmadan belli olur mu ? Çünkü kalacak başka yerimiz yok ve özel yurtlar senet imzalatıyor .

 36. Damla

  İyi günler.. KYK Çağrı Merkezi’ni arıyorum ama çalmıyor. Yatay geçiş yapanların yurt başvurusu 10-15 Ekim’de olacakmış. Ne zaman açıklayacağına dair bir bilginiz var mı? Kayıt ve yerleşme için ikinci dönem beklenilir mı acaba? Çünkü buna güvenerek özel bir yurtla 1 ay için anlaştım -okulum erken açıldığı için. Sonrasında çıkarsa KYK yurduna geçmeyi düşünüyorum. Bilgilendirirseniz memnun olurum, teşekkürler.

  • Mehmet

   Ekimin 1. haftasinda açiklanir

   • Funda

    Merhaba ben de yatay geçiş yaptım ve bir şey sormak istiyorum. 10-15ekimde başvuruların başladığını nereden öğrendiniz acaba? Bir de 15inde bitiyorsa ekimin ilk haftası nasıl açıklanacak ki?? Gerçekten herkes farklı bir şey söylediği için çok karıştım ve yarın da başvuruların son günü

    • Kemal baran

     Ben az önce müşteri hizmetleri ile konuştum hala ne zaman başvuruların başlanacağı belli değil dedi kyk sitesini takip te kalmamı söylendi

    • Damla

     Merhabalar.. Ben KYK’da çalışan uzak bir akrabadan 10-15 Ekim arasında olacağını duydum ama kesin değil. 1 aylığına özel bir yurtla anlaştık, kuytu bi odada 1 ay idare edicem. Diğer yurtlar ve diğer odalar senelik veriliyor hep çünkü. Sonra umarım sonuçlar çok geç açıklanmaz da ay bitimi haberdar olup geçiş yaparım..

  • Damla

   Merhaba. Ben de yatay gecis yaptım aynı sorunu yasıyorum bir aylık baska yurtta kalacagim. Fakat başvuruların o tarihte oldugunu nereden öğrendiniz cünkü henüz belli bir tarih söylenmiyor. Açıklama yapmadı kyk bu konuyla ilgili.

 37. songül

  merhaba hocam ben de yatay geçiş yaptım baska bir üniversiteye kaldığım sehirdeki yurttan kaydımı sildirdim.3-10 eylül tarihleri arasındaki yurt basvurusunda bulunacaktım fakat yökte eski üniversitem kayıtlı olarak görünüyor.yurt işlemlerini nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • Ahmet Can Akyol

   Yatay geçiş yaptığınız üniversiteyi arayarak yöksis bilgilerinizin güncellenmesini isteyebilirsiniz.

  • Yasin

   aynı durumdayız yarın son günü. okul için kayıt tarihi ise 17-21 Eylül tarihlerinde. Okulu arayıp sordunuz mu? lütfen yardımcı olun

  • Cüneyt

   Merhabalar bende öyleyim başka üniversitedeki yurttan kaydımı sildirdim. Yeni okula kaydımı yaptırdım. Yurt başvurusu yapacaktım eski okul göründüğünden yapamadım. Kyk ile görüştüm dediler yurt başvularının sonuçları açıklandıktan sonra başlayacak Yatay geçiş başvuruları siteyi takip edin dediler sizde öyle yapın.

 38. Irem çoban

  Farkli ile yatay geçiş yapıcam.kyk yurdunda kalıyordum.kaydi sildirip tekrar basvuru yapınca ek basvurulardan öncelik taniniyor ku yatay gecislilere

 39. Meral

  Hocam iyi günler ben 2. Sınıfta yatay geçiş yaptım daha önce yurtta kalmadım yatay geçiş yaptıgım ilde yurttta kalmak istiyorum ama tam olarak kaydım okula alınmadı hala eski üniversitemin ögrencisi görünüyorum e devlette ve başvuruların bitmesine az kaldı ne yapmam gerek

 40. Ümmühan

  Iyi gunler . Ben kyk da kaliyorum . Yatay gecis yaptim ve farki bir sehire cikti. Oranin kyk sina nakil mi yapicam? Yoksa tekrardan mi basvuru yapmam gerekir ? Tekrardan başvuru yaptigimda cikmama ihtimali var mi? Bundan oncede okudugum bolumu degiştitip yeni bir bolume baslamistim . Ozamanda kykda kaliyordum ama silip tekrar basvuru yapmam gerekti. Bu ucuncu basvurum olucak çikmama gibi bir durum olur mu ?

  • Ahmet Can Akyol

   Yatay geçişlerde yurt kaydını sildirip tekrardan başvuru yapmanız gerekecek. Yatay geçiş için tekrar başvurular açılacak o başvuruları takip ediniz. Ayrıca KYK Çağrı merkezini arayıp detaylı bilgiyi alabilirsiniz 444 19 61

 41. ELİF

  Bu sene yatay geçiş yaptım. Eski üniversitemde kyk yurdunda kalıyordum. Yeni geçeceğim üniversitenin kayıt tarihleri 10-14 eylül. Kyk yurt başvuruları da 10 Eylül de sona eriyor. 10 Eylül’de erkenden gidip kayıt yaptırırsam beni hemen sisteme gireceklerini söylediler. Lakin yök’ün beni sisteme girmesi lazımmış yurda başvuru yapabilmem için. Aynı günde yök beni sisteme girer mi? Ayrıca burs/kredi kesintisi de oluyormuş. Kesilir mi?

  • Ahmet Can Akyol

   Yurt kayıtları farklı, kredi/burs farklıdır. Yatay geçiş yaptığınız üniversitede eğerki ders uyuşmazlığı nedeniyle alttan dersiniz kalırsa burs/krediniz kesilebilir.

 42. Birsen

  İyi günler ben geçen sene yaşadığım sehirde hazırlık okuyordum birkac hafta devam edip okulu biraktim devamsizliktan kaldim bu senede merkezi puanla yatay geçiş yaptim ve secildim kayitlarda basladi yarın gidip yapcam ama eski okulumdan kaydimi sildirmelimiyim ve kayit yaptiktan sonra direkt e devlette düşer mi bu hafta içerisinde yurt basvurusu yapsbilirmiyim yoksa ekimimi beklemem gerekiyor

  • Ahmet Can Akyol

   Kesin olmamakla birlikte; bildiğim kadarıyla yatay geçiş başvurularını beklemeniz gerekiyor. Siz yinede net bilgiyi Çağrı Merkezini (444 19 61) arayarak bilgi öğrenebilirsiniz.

 43. Cenk

  çok teşekkür ederim hocam birde bir sorunum daha var ben şimdi e devlet üzerinden başvuru yapmak istedigimde ” ARASINIF ” ve ” ÖSYM ” seçnekleri var ben bu sene yks sonucu yerleşmedim . fizik bölümü hazırlık sınıfındaydım ve hazırlıgı bırakıp bu tercih döneminde yatay geçiş yaptım . bu durumda ben ARASINIF ibaresinimi seçecegim ?

 44. Bilal Yıldırım

  Şu an kyk yurdunda kalmıyorum ama muğla üniversitesine yatay geçiş yaptığım için orada kyk yurdunda kalmak istiyorum. Başvuruyu nasıl yapacağım?

 45. Cenk

  Selamlar ben kyk yurdunda kalıyorudm fakat kaydımı sildirdim . ardından şimdi merkezi sistemle başka şehire geçtim ve 3-10 eylülde başvurular var ama sorun şu ben şu anda kabul edildim fakat kayıt tarihleri 17-19 eylül yani şimdi bn hala eski okulumda ogrenci gözüküyorum. fakat kabul edildi myeni okuluma sadece kayıt tarihi 17-19 eylül . buna göre ben şimdi başvursam bana yine eski okulumun orasımı gelicek ?. cidden yardım edin arkadaşlar kafam çok karıştı

  • Ahmet Can Akyol

   Sistem güncellendiği zaman yeni okulunuzda gözükeceksiniz. Siz başvurunuzu yapın eğer yurt çıkarsa yeni okulunuzun olduğu şehirde yurt gözükecektir.

 46. Habibe

  Merhaba ,
  Yatay geçiş yapacağım bu nedenle kayıtlı olduğum KYK yurt müdürlüğüyle iletişime geçtim bana öncelikle kaydimi sildirip sonra 3-5 Eylül arasında yeniden basvurmam gerektiği söylendi(bu arada yatay geçiş diye belirtmem gerektiğinde) fakat öğrendim ki yatay geçiş yapacak olan öğrenciler için yurt başvuru tarihleri 10-15 Ekim arasında olacak. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  • Ahmet Can Akyol

   Yatay geçiş yapan öğrenciler için ek başvuru yapılıyor. O tarihleri KYK’nın internet sitesinden takip edip başvurunuzu yapabilirsiniz.

 47. Merve

  KYK yurdun da kalıyorum başka bir il’e merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yaptım yarın yurt başvuruları başlayacak ve e devlet de o yurt kaydım var onu sildirmem gerekiyormu

 48. Onur

  kyk yurdunda kalmıyorum , 2.sınıfa geçtim merkezi yerleştirme puanıma göre başka şehre geçtim, kyk da kalmak istiyorum nasıl bi yol izlemeliyim?

  • Ahmet Can Akyol

   KYK yurt başvuru tarihlerini takip ediniz. KYK’nın internet sitesinden yurt başvurusu yapmanız gerekmektedir. 3 Eylül’de yurt başvuruları başlayacak. Ardından yatay geçiş için başvurular açılacak. O tarihleri takip ediniz.

   • Bahadır

    Ben de aynı durumdayım ama e devlette eski okulum gözüküyor. Kayıt olduktan sonra mı başvurmam gerekiyor

    • Ahmet Can Akyol

     Yatay geçiş yapanlar için ek başvuru açılacak o başvurulardan yararlanabilirsiniz.

    • mustafa

     bende aynı durumdayım da başvuru için kesin bir tarih var mı ?

    • Hilal

     Merkezi puanla yatay geçiş yapanlar malesef 3 10 eylül arası dersimiz onaylansa da başvuru yapamıyormuşuz. İleri tarihlerde kyk ilan edicekmiş yatay geçiş yapan kişiler için olan yurt başvurusunu. Aynı geçişi yapan bir ablam ekim ortalarında yurduna yerleşti .çok da geç olmasa gerek. Fakat kyk kesin bir tarih vermiyor. Aradım ve sordum.

   • taha

    yanlışın var kyk da kalsın kalmasın yatay geçiş yapmışsa 3-10 eylülde yurt başvurularına başvurmayacak daha sonra açıklanacak yatay geçiş yurt başvurularını bekleyecek

 49. Ebrar

  Yurt başvuru yapmadan önce, mevcut yurdumuza gidip kayıt mı sildirmemiz gerekiyor?

  • Ahmet Can Akyol

   Başka bir şehirdeki üniversiteye yatay geçiş yaptıysanız eğer; yurt kaydınızı sildirmeden önce geçiş yaptığınız İlde bulunan KYK İl Müdürlüğü’nü arayıp bilgi alınız.

 50. Erkam

  Ben ankara ilahiyat hazırlıkta okuyordum sınıfta kaldım. Merkezı yerlestiren puanı ile İstanbul üniversitesine basvurdum.tekrardan İstanbulda kykya başvurunuz yurdun cikmama ihtimali var mı? Zaten kykda kaliyordum

 51. Ayça

  Kyk yurdunda kalıyorum ve aynı ilde farklı bir üniversiteye merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yaptım, tekrar başvuru yapmam gerekir mi

 52. Gamze

  Yatay geçiş yapmak için başvurduğum üni başvuru sonuçlarını 13 Eylül’de açıklayacak ancak kyk yurtları başvurusu 3 Eylül’de başlıyor ,ben nasıl bir başvuru yolu izleyeceğim ya da henüz kabul edilip edilmediğim belli olmayan bir yere nasıl başvuru yapacağım bilmiyorum

  • ali

   cevap buldunuzmu

   • Ahmet Can Akyol

    Yatay geçiş yapanlar için ek başvurular açılacak. O tarihleri KYK’nın internet sitesinden takip edebilirsiniz.

    • Berna

     Peki kesin mi bu benim yatay geçiş sonuçlarımda daha açıklanmadı ama kyk başvuruları 3 gün sonra bitiyor

    • Ahmet Can Akyol

     KYK Çağrı Merkezini arayarak detaylı bilgiyi alabilirsiniz. 444 19 61

    • Yasin

     aradınız mı? Ben aradım KYK çağrı merkezini yatay geçiş ile geçen öğrencilerin başvuruları sonra başlayacakmış. Haliyle üniversiteye gittiğimde kalacak yerim yok beni misafir ederler mi diye sordum il müdürlüğünü aramamı söylediler ama il müdürlüğünün numara kullanılmıyor yarın tekrar arayıp yeni numara varsa öğreneceğim. Eğer misafir olarak alınmazsam parklarda yatmak zorunda kalıcam. Bu arada aradınız mı?

 53. Gamze

  Genelde yatay geçiş sonuçları kyk yurt sonuclarindan sonra açıklanıyor dolayısıyla yatay geçiş işleminin gerçekleşip gerçekleşmediği kesin olmadan yurt çıkarsa ve geçiş gerçekleşmediği varsayılırsa önceki ildeki kyk yurdunda kalmaya devam edilebilir mi?

 54. Defne

  Önlisans bölümü sürecinde kyk burs ve yurt hakkı bulunan öğrenci dgs ile lisansa tamamlandığında tekrar başvurup bu imkanlardan faydalanabilir mi?

 55. Orhan

  ben merkezi yerleştirme puanıyla farklı bir üniye geçiş yapacam ve şuan kykda kalıyorum acaba tekrardan nasıl başvuru yapabilirim veyahut onlar beni başka bir yurda yerleştirirmi?

 56. Canan

  Şuan kyk da kalıyorum ve yatay geçiş yapcam da gidecegım ildeki kyk yurduna başvurmak istersem şuan kaldığım yurttan çıkış mı yapmam gerekiyor.

  • Ahmet Can Akyol

   Çıkış yapmadan önce her iki ilde bulunan İl Müdürlüğü ile görüşün. Gideceğiniz ilde bulunan KYK’da yer varsa eğer yurda alınırsınız. Bu yüzden en iyi sonucu İl Müdürlüğü’nü arayarak öğrenebilirsiniz.

 57. Esra

  Bende yatay geçiş yaptım kyk dan kaydimi nasıl sildiricem ve ara dönemde tekrar kyk ya başvurabilecek miyim lütfen bu konuda bilgilendirir misiniz

  • Ahmet Can Akyol

   Kaydını sildirmeden İl Müdürlüğü ile iletişime geç. Onlar seni yatay geçiş kontenjanı ile alırlar. Tabi boş yer varsa. Kaydını silersen bir daha yurda alınmayabilirsin.

   • Nur

    Bende aynı şekilde yatay geçiş yaptım ve bana kaydimi sildirip tekrar başvuru yapmam gerektiğini söylediler ve kaydimi sildirdim yani onlar yer olup olmadığına bakıp almıyorlar tekrar başvuru yapıp değerlendirmeye alıyorlar ve sanırım bu başvuru okullar açıldıktan sonra başlıyor