«
Gizli Müşteri Nedir Ne İş Yapar

Gizli müşteri, bir nevi part time işçidir. Genellikle öğrenciler tarafından rağbet gören bir meslek çeşididir.

Genellikle ulusal ve uluslararası şirketler, çalıştırdığı işçileri denetlemek ister. Bu noktada devreye gizli müşteri girer. Gizli müşteri şirketleri aracılığıyla şirketlerin ülkemizin dört bir yanındaki bayilerine gizli müşteriler gönderilir. Bu bayiler giyim, beyaz eşya, mobilya, kozmetik mağazası gibi birçok kategoride olabilmektedir.

GİZLİ MÜŞTERİ NE YAPAR?

Aracı şirkete başvuru yapan gizli müşteriye gideceği yer söylenir. Aracı şirket tarafından denetlenmesi istenen mağazaya giden gizli müşteri, sıradan bir müşteriymiş gibi hareket eder. Mağazanın dış görünüşünü inceler, iç dizaynını, temizliğini inceler. Mağazada müzik çalıyor mu, eğer çalıyorsa ses düzeyi nasıldır, ürünlerin üzerinde fiyat yazıyor mu? gibi incelemelerde bulunur. Bunun haricinde çalışanların davranışlarını, yaka kartlarının olup olmadığına, müşteriyle ilgilenip ilgilenmediğine bakar.

Örneklerle biraz daha detaylandıralım. Örneğin bir giyim mağazasına gittiniz. İlk önce dış görünüşe baktınız, camları ve kapı önü temiz mi? Mağazanın iç temizliği, çalan müziğin ses durumu, aynanın olup olmaması, kabinlerin durumu, ürünlerin düzenli olup olmamasını incelediniz. Ardından sıra çalışanları incelemeye geldi. Bir tişört alacağımızı düşünelim. M bedeni olduğunu bildiğiniz halde çalışana ürünün M bedeninin olup olmadığını sorabilirsiniz. Ürünü denemek üzere kabine gidip ürünü denemiş gibi yaptıktan sonra yine çalışana denediğiniz bedenin olmadığını ve bir büyük/küçük bedenin olup olmadığını soracaksınız. Veya başka renginin olup olmadığını da sorabilirsiniz. Bu tür sorular ile çalışanların müşteriye davranışlarını inceleyeceksiniz.

Yine bir beyaz eşya mağazasına gittiğimizi düşünelim. Klasik olan dış görünüş, temizlik, yaka kartı düzeni gibi incelemelerimizi çaktırmadan yapacağız. Daha sonra size aracı şirket tarafından verilen bilgiler doğrultusunda X markasının bulaşık makinasının veya başka ürününün ellerinde olup olmadığını, ürünün özelliklerini, ne kadar su/elektrik tükettiğini vs. detayları soracaksınız. Bu sorulara ilave olarak ürünün nakliye konusuna, ödeme yollarına dair sorular da sorabilirsiniz.

GİZLİ MÜŞTERİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Gizli müşteri mağaza denetimini yaparken aracı şirketin isteğine göre resim veya video çekecektir. Bunlar bir nevi kanıttır. Ardından denetimin sonuçlarını rapor haline getireceksiniz. Bazı gizli müşteri şirketleri size form vermektedir. Bazıları ise telefon görüşmesi ile sonuçları almaktadır.

Adı üstünde ‘Gizli Müşteri’ kesinlikle kendisini belli etmemelidir. İşe başlamadan önce aracı şirketler sizlerle gizlilik sözleşmesi yapacaktır. Bu sözleşmede gizli müşteri sıfatınızı belli etmeyeceğinizi, elde ettiğiniz bilgileri çıkar amaçlı kullanmayacağınızı kabul etmenizi ister. Aksi taktirde para cezası ödeyeceğinizi de bu sözleşmede taahhüt etmiş olursunuz.

GİZLİ MÜŞTERİ OLMANIN GÜZEL YÖNLERİ

• Gizli müşterilerin denetlediği mağazada yaptığı alışverişlerin kimi zaman tamamı kimi zamanda belli bir miktarı aracı şirket tarafından karşılanmaktadır.

• 5 dakika gibi kısa bir zamanda işinizi bitirir ve ücretinizi alırsınız. (Bu ücret 5-15 TL arasında değişmektedir. 5 dakika bir süre için güzel para)

• Uzak bir yere gidecek olursanız yol masraflarınız da aracı şirket tarafından karşılanmaktadır.

ÖRNEK GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ/SÖZLEŞMESİ

Gizli müşteri sıfatı ile görev alacağım tüm projelerde, gizli müşteri sıfatımı afişe etmeyeceğimi, afişe edecek eylem ve davranışlar sergilemeyeceğimi, tarafıma teslim edilen tüm bilgi ve belgeleri gizli tutacağımı, bu bilgi ve belgeleri bir çıkar yahut çıkar olmaksızın hiçbir kimse ile özellikle gizli müşteri olarak işlem yapılan kurum ve kuruluşların bayi veya temsilcilikleriyle paylaşmayacağımı, tarafımdan kaynaklanmayan haller ile herhangi bir şekilde gizli müşteri kimliğimin üçüncü kişilerce bilinmesi halinde yahut bilinmese dahi bilinebileceğinin tahmin edileceği, edilmesi gerektiği hallerde, artık gizli müşteri işlemlerine devam etmeyeceğimi, bu durumdan şirketi derhal aynı gün haberdar edeceğimi, gizli müşteri olarak edindiğim yahu tarafıma bildirilen her türlü bilgi,belge ve/veya ticari sırları; hiçbir koşul altında herhangi gerçek yada tüzel 3. kişiye bu çalışma devam ettiği sürece ve herhangi bir sebeple sona ermesinden sonra süresiz olarak açıklamamayı kabul ve taahhüt ederim.

Gizli Müşteri Şirketi’ne vereceğim hizmetlerin bir işçilik ilişkisi olmadığını, Borçlar Kanunu’na göre iş görme sözleşmesi olduğunu, iş görme edimim karşılığında ödenen ücretlerin ileriye dönük bir hak bahşetmeyeceğini, verilen hizmetin işçilik ilişkisi olmaması nedeniyle İş Kanunu ve Sosyal Güvenlik Kanunlarından kaynaklanan davaları açmaktan işbu taahhüt ile feragat ettiğimi kabul ederim.

Yukarıdaki taahhütlerime riayet etmemem halinde Gizli Müşteri Şirketi ile adı geçen şirketin hizmet verdiği kurum ve kuruluşların tüm zarar ve ziyanını tazmin etmeyi ve bu zarar ile aynı zamanda her bir ihlal başına 5.000.-TL. cezai şart ödemeyi kabul ve taahhüt ederim.

Not:-Yukarıdaki kurallara uymadığım yönünde bir eylemim oldugu söylendiği takdirde bunun görüntülü ve ses kaydıyla (kişilerin söylemlerini kabul etmiyorum) birlikte tarafıma ispat edilmesi durumunda cezai ödemeyi kabül ve taahüt ederim.

Adı Soyadı: …………………………….

Tarih: …………………………..

İmza:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *