«
1505208035455

Gerek internet sektöründen kazanç sağlamak isteyenler gerekse markasını sanal mecraya taşımak isteyenlerin en çok tercih ettiği sektörlerden biri de ‘İnternet Haberciliği‘ olmuştur.

İnternet haberciliği sektöründe 10 yılı geride bırakan biri olarak bu yazımda sizlere hangi haber yazılımı kullanılmalı bunlardan bahsedeceğim.

Hedefinize Karar Verin

Bu sektörün en önemli kararlarından biride budur. Hedefiniz ne? Siteden kazanç sağlamak mı yoksa markanızı tanıtmak mı istiyorsunuz.

Bu seçim neden önemli? Eğer ki kazanç sağlamak istiyorsanız altyapı sağlam olmalı. Rakiplerinize fark atmanın yolu altyapıyı sağlam tutmak ve site optimizasyonuna önem vermekten geçiyor. Fakat markanızı tanıtmak istiyorsanız görselliğe önem verebilir, çok paralar harcamadan haber sitenizi kurabilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin

Bir diğer önemli faktör de bütçedir. Bütçeniz varsa her yazılımı alabilir, en iyi yazılımla sitenizin altyapısını sağlam tutabilirsiniz. Bütçesi kısıtlı olanlar için arayüz (tasarım) olarak geliştirilen wordpress yazılımını tavsiye etmekteyim.

Siteyi Ne Sıklıkla Güncelleyeceksiniz?

Her haber yazılımının kendine özel yönetim paneli vardır. Wordpress yazılımının da kendine özgü ve kullanım açısından rahat yönetim paneli bulunuyor.  Eğer ki sürekli olarak siteyle ilgilenmeyecek ve ara sıra haber girişi yapacaksanız basit yönetim paneli olan yazılımlar işinizi görecektir.

Sık sık siteyle ilgilenecek ve sitenin tüm ayarları elinizin altında olsun istiyorsanız gelişmiş panele sahip haber yazılımlarını seçmeniz gerekir. Şimdi tavsiye edeceğim yazılımları artı ve eksi yönleri ile ele alacağım.

Cm Bilişim Haber Yazılımı

Benim gözümde en iyi altyapıya sahip ve büyük haber sitelerinin dahi tercih ettiği Cm Bilişim, profesyonel olarak internet haberciliği yapacaklar için 1 numaralı tercih olmalıdır. Uzun süre Cm Bilişim Haber Yazılımı v4 versiyonunu farklı tasarımlar ile satan firma, ardından yeni tasarım ile v5’i çıkardı. Yeni yazılım olan v5 hem tasarım hem de altyapı olarak bize güzel özellikler sunuyor. Fakat söylemem gerekir ki v4 yazılımında admin paneli çok karışık ve kullanışlı değildi. Çok gelişmiş olan yazılım yeni panel arayüzü ile haber sektöründe yerini alıyor.

Tebilişim Haber Yazılımı

Özel haber yazılımı diyince akla gelen en ilk firma tebilişim olduğunu söyleyebilirim. Tebilişim farklı tasarımlara sahip ve her tasarımda daha da geliştirdiği yazılımları şuan satıyor. Başlangıç seviye için Tebilişim’in en ucuz yazılımını alabilirsiniz fakat bunun yerine wordpress veya Gazisoft öneririm. Profesyonel olarak çalışma yapacaksanız Tebilişimin Royal teması veya son çıkan Rise temasını öneririm. Unutmayın ki Tebilişim her yeni çıkardığı yazılımda kendini daha da geliştiriyor.

Oldukça sade, kullanımı basit bir yönetici paneli bulunuyor. Siteyle ilgili neredeyse tüm ayarı panelden yapabiliyorsunuz. Ve reklam alanları öyle güzel dizayn edilmiş ki, doğru reklam yerleşimi ile kazançlarınızı arttırabilirsiniz.

Ufak tefek eksikleri bulunmaktadır. Bunlar çokta önemli olmayan kullanımı engellemeyen ufak detaylardır. Tebilişimin tek eksi yönü yazılımda bulunan özelliklere ek yeni bir özellik eklemek isterseniz bunları ücret karşılığında yapmaktadır.

Gazisoft Haber Yazılımı

Orta segmentte haber sitesi açacaklar veya az özellik olsun diyenlerin tercihi Gazisoft olmuştur. Ucuz olması ve çoğu ayarı yapmanızı sağlaması yönünden müşteri sayısını arttırmaktadır. Yüksek hitlerde sorun yaşatmamaktadır. Ayrıca firmadan istediğiniz ufak talepler ücretsiz olarak yerine de getiriliyor. Profesyonel olarak site açacaksanız tavsiye etmem çünkü; reklam alanları kazanç odaklı değil. Google’nin yeniliklerini takip etmediği için rakiplerinizden geride kalabilirsiniz.

Gazisoft’ta basit yönetici paneli ile karşımıza çıkıyor. Çoğu sitede bulunan tüm özellikleride sizlere sunuyor.

Wordpress

Gerek başlangıç seviye site açacakların gerekse profesyonel olarak bu işle uğraşacak herkes tarafından tercih edilen açık kaynak kodlu yazılım wordpress ile her işi yapabilirsiniz.

Wordpress ile haber sitesi kurulumunu detaylı olarak başka yazıda anlattım. Yazıyı okumak için tıklayınız.

Ek olarak şunu belirtmek isterim ki Sözcü haber sitesinde alt yapı olarak wordpress kullanmaktadır. Anlatmak istediğim mesele, wordpressten büyük haber sitesi olmaz diyenler yanılıyorlar. Gerekli optimizasyon çalışmalarını, güvenlik önlemlerini aldıktan sonra wordpress ile büyük işler yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *