«
ulusal-egitim-bakanligi-fatih-projesi-BGaILRny.jpg

Ulusal Eğitim Bakanlığı, Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi Düzgünleştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında büyük bir başarıya imza atmıştır. Başlatıldığı günden bu yana, okullara 620 bin etkileşimli tahta kurulmuştur.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, FATİH Projesi 2011 yılında hayata geçirilmiş olup bugüne kadar 620 bin etkileşimli tahta dersliklere kurularak öğrenci ve öğretmenlere hizmet sunulmuştur. Bu sayede, ülkedeki örgün eğitim veren tüm resmi okulların dersliklerinin yaklaşık yüzde 99’unda etkileşimli tahta bulunmaktadır.

Ayrıca, 12 Ocak 2024 tarihinde yapılan bir kontratla, birinci ve ikinci fazda alınan 420 bin etkileşimli tahtanın garanti süreleri sona erdiğinden, bu tahtaların bakımı 30 ay içerisinde tamamlanacaktır. Bunun yanı sıra, okullarda hızlı, güvenilir ve kesintisiz internet erişimi sağlanması amacıyla fiber altyapı çalışmaları da devam etmektedir.

Şu ana kadar yaklaşık 12,500 okula yüksek güvenlikli geniş bant fiber internet erişimi sağlanmıştır. Projeyle uyumlu olmayan ağ altyapısına sahip olan yaklaşık 2,000 okulun ağ altyapısının projeye uyumlu hale getirilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *