«
laptop soğutma

Havaların ısınmasıyla birlikte, laptoplarda aşırı ısınma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında laptoptan kaynaklanan sebeplerden, yaz veya kış demeden ısınma sorunu da oluşabilir. Bu sorunları ortadan kaldırmanıza yardımı olacak, laptop soğutma yöntemleri bulunmaktadır.

Laptop Soğutma Yöntemleri Nelerdir?

1) Macun Yenilemek:

Bu yöntemi kullanmanız için, öncelikle laptopunuz uzun süredir normal ısıda çalışırken, bir anda ısınma sorunu mu başladı bilmeniz önemli. Çünkü böyle bir durum söz konusu ise, donanımsal bir arızadan kaynaklı olabilir. Bu durumda bir serviste cihazınızın kontrol edilmesi daha doğru olur. Sorunu gidermek için macun yenilenmesi uygulanabilir. Bu da laptop ısınma sorununuzu ortadan kaldırır.

2) Doğru Zemin Tercih Etmek:

Laptop kullanıyorsanız, kesinlikle düz zeminlerde kullanmaya gayret edin. Kullandığınız alanın sert olması ve düz bir zemin olması oldukça önemli bir durumdur. Bu sayede fan kirlenmesini engelleyerek, gereksiz ısı artışının önüne geçmiş olursunuz.

3) Havalandırma Sistemine Dikkat Etmek:

Laptop kullandığınız alanda bulunan eşyalarınız, laptopun havalandırma sistemine etki edebilir. Havalandırma sisteminin sürekli açık olması gerektiği için, fan çıkışlarının olduğu bölgeleri kapayacak eşyaları, laptoptan uzak tutmalısınız. Çünkü böyle bir durum yaşandığında, en ufak kapalılık bile  ısı artmasına etki edecektir.

4) Batarya Takılı Şekilde Laptop Kullanmamak:

Laptopunuzu kullanırken, prize takılı olarak kullanmayınız. Bu durumda batarya enerji yükleneceği için, laptopun aşırı derece ısınmasına neden olur. Bu durum ekran kartı ve işlemci gibi donanımlarınızın, zarar görmesine de neden olacaktır.

5) Güç Tasarrufu Modu:

Laptopu, internet ya da ofis uygulamalarında kullanıyorsanız, ”güç tasarrufu” modu denilen ve fazladan perfomansı engelleyen modu aktif hale getirin. Böylelikle cihazınızın fazladan performans göstererek, ısınmasını engelleyebilirsiniz.

6) Arka Planda Çalışan Programlar:

İleri düzeyde ve bilgisayar hafızasını yoracak yazılım veya oyunlar kullanırken, arka planda açık kalan bütün program ve sayfalarınızı kapatabilirsiniz. Çünkü bu programlar ve sayfalar, işlemcinin aşırı derecede ısınmasına sebep olmaktadır.

7) Cihaz Altı Soğutucuları:

Özellikle fazlaca oyun oynadığınız laptoplarda, mutlaka cihaz altı soğutucu kullanmanız gerekiyor. Bu soğutucular sayesinde, oyun oynarken ısınacak olan laptopun, sıcaklık oranını dengede tutabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *