Eğitim

Yatay/Dikey Geçiş Yaptım KYK Yurduna Kaydolabilir Miyim?

KYK yurdunda kalırken okuduğu üniversiteden başka bir ilde bulunan üniversiteye yatay veya dikey geçiş yapan öğrenciler tekrar KYK’da kalabilir mi? Yatay/dikey geçiş yapan öğrencilerin nakil kaydı nasıl yapılır? Bu sorularla ilgili sizlere açıklamalarda bulunacağım.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu 2017 yılından itibaren KYK yurtlarıyla ilgili bir takım değişiklikler getirdi. Özellikle yatay geçiş yapan veya kaydını sildiren öğrencilerin bu hususlara dikkat etmesi gerekiyor.

Yatay Geçiş Yaparsam KYK Yurdunda Kalabilir Miyim?

KYK Yurtlarıyla ilgili en çok merak edilenlerden biri de başka bir ilde bulunan bir üniversiteye yatay geçiş yapan veya dikey geçiş yapan öğrencilerin KYK kayıtları nakil ediliyor mu? Daha önceki yıllarda başka bir ildeki üniversiteye geçiş yaptığınızda KYK İl Müdürlüklerine başvurarak kaydınızı yeni üniversitenizin bulunduğu ile nakil ettiriyordunuz.

KYK Genel Merkez tarafından alınan karar doğrultusunda bu değişti. KYK’nın yeni yönetmeliğine göre artık nakil işlemleri yapılamamaktadır. KYK tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

KYK yurdunda barınıp da başka bir il veya ilçedeki yükseköğrenim programına yatay/dikey geçiş yapan öğrencilerin tekrardan başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Öğrenci yatay veya dikey geçiş yapacaksa tekrardan yurda yerleşmek için KYK yurt başvurusunda bulunmalıdır. Başvuru yapıpta kazanan öğrenciler normal öğrenim süreleri boyunca yurtlarda kalabilirler.

KYK’nın resmi internet sitesinde bu açıklamaya yer verilmiştir. Bu açıklamadan yola çıkıldığında tekrardan başvuru yapmanız gerektiğini, nakil işlemlerinin yapılmadığını net bir şekilde anlayabiliriz.

KYK YATAY GEÇİŞ YURT BAŞVURUSU

Özel yetenek sınavıyla üniversiteyi kazanan öğrencilere olduğu gibi yatay veya dikey geçiş yapan öğrenciler için de ek başvuruların yapılabileceği kesin olmamakla birlikte söyleniyor. Eğer ki normal başvuruları kaçırdıysanız, kyk’nın resmi internet sitesine sık sık girerek başvuruları takip ediniz.

KYK yurtlarıyla ilgili merak ettiğiniz veya aklınıza takılan sorular varsa yorum yaparak sorabilirsiniz.

Yorum

  • Bende yatay geçiş yaptım kyk dan kaydimi nasıl sildiricem ve ara dönemde tekrar kyk ya başvurabilecek miyim lütfen bu konuda bilgilendirir misiniz

    • Kaydını sildirmeden İl Müdürlüğü ile iletişime geç. Onlar seni yatay geçiş kontenjanı ile alırlar. Tabi boş yer varsa. Kaydını silersen bir daha yurda alınmayabilirsin.

  • Şuan kyk da kalıyorum ve yatay geçiş yapcam da gidecegım ildeki kyk yurduna başvurmak istersem şuan kaldığım yurttan çıkış mı yapmam gerekiyor.

    • Çıkış yapmadan önce her iki ilde bulunan İl Müdürlüğü ile görüşün. Gideceğiniz ilde bulunan KYK’da yer varsa eğer yurda alınırsınız. Bu yüzden en iyi sonucu İl Müdürlüğü’nü arayarak öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakmayı unutma ;)