Yatay/Dikey Geçiş Yaptım KYK Yurduna Kaydolabilir Miyim?

KYK yurdunda kalırken okuduğu üniversiteden başka bir ilde bulunan üniversiteye yatay veya dikey geçiş yapan öğrenciler tekrar KYK’da kalabilir mi? Yatay/dikey geçiş yapan öğrencilerin nakil kaydı nasıl yapılır? Bu sorularla ilgili sizlere açıklamalarda bulunacağım.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu 2017 yılından itibaren KYK yurtlarıyla ilgili bir takım değişiklikler getirdi. Özellikle yatay geçiş yapan veya kaydını sildiren öğrencilerin bu hususlara dikkat etmesi gerekiyor.

Yatay Geçiş Yaparsam KYK Yurdunda Kalabilir Miyim?

KYK Yurtlarıyla ilgili en çok merak edilenlerden biri de başka bir ilde bulunan bir üniversiteye yatay geçiş yapan veya dikey geçiş yapan öğrencilerin KYK kayıtları nakil ediliyor mu? Daha önceki yıllarda başka bir ildeki üniversiteye geçiş yaptığınızda KYK İl Müdürlüklerine başvurarak kaydınızı yeni üniversitenizin bulunduğu ile nakil ettiriyordunuz.

KYK Genel Merkez tarafından alınan karar doğrultusunda bu değişti. KYK’nın yeni yönetmeliğine göre artık nakil işlemleri yapılamamaktadır. KYK tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

KYK yurdunda barınıp da başka bir il veya ilçedeki yükseköğrenim programına yatay/dikey geçiş yapan öğrencilerin tekrardan başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Öğrenci yatay veya dikey geçiş yapacaksa tekrardan yurda yerleşmek için KYK yurt başvurusunda bulunmalıdır. Başvuru yapıpta kazanan öğrenciler normal öğrenim süreleri boyunca yurtlarda kalabilirler.

KYK’nın resmi internet sitesinde bu açıklamaya yer verilmiştir. Bu açıklamadan yola çıkıldığında tekrardan başvuru yapmanız gerektiğini, nakil işlemlerinin yapılmadığını net bir şekilde anlayabiliriz.

KYK YATAY GEÇİŞ YURT BAŞVURUSU

Özel yetenek sınavıyla üniversiteyi kazanan öğrencilere olduğu gibi yatay veya dikey geçiş yapan öğrenciler için de ek başvurular yapılmaktadır. Bunun için normal yurt başvurularının ardından açılacak olan Yatay Geçişle Üniversite Kazanan Öğrencilerin Yurt Başvurusu tarihlerini beklemeniz gerekmektedir. Genellikle yurt başvuru sonuçları açıklandıktan 1 hafta sonra yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler için yurt başvuruları yapılmaktadır.

KYK yurtlarıyla ilgili merak ettiğiniz veya aklınıza takılan sorular varsa yorum yaparak sorabilirsiniz.

94 yorum

 1. merhaba hocam ben de yatay geçiş yaptım baska bir üniversiteye kaldığım sehirdeki yurttan kaydımı sildirdim.3-10 eylül tarihleri arasındaki yurt basvurusunda bulunacaktım fakat yökte eski üniversitem kayıtlı olarak görünüyor.yurt işlemlerini nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yatay geçiş yaptığınız üniversiteyi arayarak yöksis bilgilerinizin güncellenmesini isteyebilirsiniz.

  2. aynı durumdayız yarın son günü. okul için kayıt tarihi ise 17-21 Eylül tarihlerinde. Okulu arayıp sordunuz mu? lütfen yardımcı olun

  3. Merhabalar bende öyleyim başka üniversitedeki yurttan kaydımı sildirdim. Yeni okula kaydımı yaptırdım. Yurt başvurusu yapacaktım eski okul göründüğünden yapamadım. Kyk ile görüştüm dediler yurt başvularının sonuçları açıklandıktan sonra başlayacak Yatay geçiş başvuruları siteyi takip edin dediler sizde öyle yapın.

 2. İyi günler.. KYK Çağrı Merkezi’ni arıyorum ama çalmıyor. Yatay geçiş yapanların yurt başvurusu 10-15 Ekim’de olacakmış. Ne zaman açıklayacağına dair bir bilginiz var mı? Kayıt ve yerleşme için ikinci dönem beklenilir mı acaba? Çünkü buna güvenerek özel bir yurtla 1 ay için anlaştım -okulum erken açıldığı için. Sonrasında çıkarsa KYK yurduna geçmeyi düşünüyorum. Bilgilendirirseniz memnun olurum, teşekkürler.

   1. Merhaba ben de yatay geçiş yaptım ve bir şey sormak istiyorum. 10-15ekimde başvuruların başladığını nereden öğrendiniz acaba? Bir de 15inde bitiyorsa ekimin ilk haftası nasıl açıklanacak ki?? Gerçekten herkes farklı bir şey söylediği için çok karıştım ve yarın da başvuruların son günü

    1. Ben az önce müşteri hizmetleri ile konuştum hala ne zaman başvuruların başlanacağı belli değil dedi kyk sitesini takip te kalmamı söylendi

    2. Merhabalar.. Ben KYK’da çalışan uzak bir akrabadan 10-15 Ekim arasında olacağını duydum ama kesin değil. 1 aylığına özel bir yurtla anlaştık, kuytu bi odada 1 ay idare edicem. Diğer yurtlar ve diğer odalar senelik veriliyor hep çünkü. Sonra umarım sonuçlar çok geç açıklanmaz da ay bitimi haberdar olup geçiş yaparım..

  1. Merhaba. Ben de yatay gecis yaptım aynı sorunu yasıyorum bir aylık baska yurtta kalacagim. Fakat başvuruların o tarihte oldugunu nereden öğrendiniz cünkü henüz belli bir tarih söylenmiyor. Açıklama yapmadı kyk bu konuyla ilgili.

 3. Merhaba kendi yaşadığım şehirde bir üniversiteye gidiyordum başka bir üniversiteye yatay geçiş yaptım daha önce kyk yurdunda kalmadım ilk defa kalıcam. Başvurular ne zaman başlıcak? Okullar açılmadan belli olur mu ? Çünkü kalacak başka yerimiz yok ve özel yurtlar senet imzalatıyor .

 4. Merhaba yatay geçiş yapanlarda burs kesintisi oluyormuş kesintinin olmaması için ne yapmak gerekir, rica etsem yardımcı olur musunuz?

  1. Alttan dersiniz yoksa, veya yatay geçiş yapınca ders uyuşmazlığı nedeniyle alttan dersiniz kalmazsa burs kesintisi yapılmaz. Bununla ilgili Çağrı merkezi size yardımcı olacaktır 444 19 61

  2. Merhaba Betül. Bursunun kesilmesini istemiyorsan e devlet hesabindan burs naikl islemleri kısmından nakil yapip bunu kyk ya bildirmen gerekir

   1. Ben de yatay geçiş yaptım ve üniversite kaydımı da yapmama rağmen yökte kayıtlı olmadığım yazıyor ne yapmalıyım acaba?

    1. Yöksis güncellemesi yapılmamış henüz. Yatay geçiş yaptığınız okulu arayınız.

 5. Merhabalar ben yurt dışından yatay geçiş ile Türkiye’ye geçtim. Yurt başvuruları ne zaman başlıyacak. Yurt dışında okuduğum için öğrenim kredisi buraya göre fazla alıyordum. Onda da mı kesinti olacak. Acilen bilgi verir misiniz.

  1. Yurt dışından yaptığınız geçiş hakkında bilgim yok. Detayları KYK’nın çağrı merkezinden (444 19 61) öğrenebilirsiniz. Öğrenim kredisi nakil kaydı için e-Devlet üzerinden Burs/Kredi nakli bölümünden işlem yapabilirsiniz.

 6. yatay geçişle başka üniversiteye geçtiğinde yurt başvurusu yapacağım. tekrardan başvuru için paramı ödeyeceğim.

 7. Iyi günler yatay gecis yurt başvurusu ne zaman olcak ya 15 ekimr kadar diyorlar gercekten o kadar gec mi olur

  1. O kadar geç olcağını düşünmyorum. Ama tabiki Genel Müdürlüğün belirlediği tarih bunlar

 8. Tahmininize göre yurt başvuruları ne zaman başlar ve sonuçlanır çünkü ayın 24 de üniversite açıl

  1. Önümüzdeki hafta içi başlayacağını tahmin ediyorum. Veya ilk yedeklerin açıklanmasının ardından

 9. yatay gecis yapmadan once kyk da kaliyordum yeniden kyk basvurusu yapmam icin eski yurttan kaydimi dilekce yazarak sildirdim iban numarasi da belirtmistim depozito iadesi icin fakat yurt bana boyle bir iade yapilmayacagini kyk ciktiginda parayi yeni yurduma aktaracagini soyledi fakat il mudurlugu oyle biseyin olmadigini parami hesaba yatirmalari gerektigini soyluyor ayrica baska bir sehirde yatay gecis yapan arkadasimin depozitosu hesabina yatmis bir bilginiz var mi

  1. Yatay geçiş yaptığınız ilde bulunan KYK İL Müdürlüğünü arayın. Yurttaki personeller yanlış bildiği için öyle demiş olabilirler. Siz İl Müdürlüğündeki öğrenci işleri ile görüşün ve paranızın yatmasını istyin.

 10. Geçen sene geçiş yapan bir arkadaşım okul başladıktan 1.5 ay sonra başvuruların açıldığını söyledi sizce bu senede mi aynı olur yoksa daha erken bi tarihte yapabilirler mi?

  1. Merhabalar.. Ben KYK’da çalışan uzak bir akrabadan 10-15 Ekim arasında olacağını duydum ama kesin değil. 1 aylığına özel bir yurtla anlaştık, kuytu bi odada 1 ay idare edicem. Sonra umarım sonuçlar çok geç açıklanmaz da ay bitimi haberdar olup geçiş yaparım..

 11. YATAY GECIS BAŞVURULARI NE ZAMAN YA OKULUMUZ 24 UNDE AÇILIYOR 24 ÜNDEN ÖNCE OLMASI LAZIM YOKSA ÇOK MAĞDUR OLUCAZ ÖZEL YURTLAR 1 AYLIK KABUL ETMIYORLAR SESIMIZI DUYURALIM ARKADAŞLAR YATAY GECIS BAŞVURULARI PAZARTESI BAŞLASIN.

  1. Bu konuda çoğu kişi mağdur. O yüzden yapacağınız en mantıklı iş resmi kurumların misafirhanelerine gidin ve misafir olarak yurt çıkana kadar kalın. Tavsiyem budur

   1. Evet dediğini düşünerekten öğretmen evi ve polis evine şahsen gidip görüştüm ve günlük 60 tl yatak ücreti söyledirler. Bura kimse 1 ay içinde günlük 60 lira veremez resmen mağdurluğun dibindeyiz şuan.

    Daha yurt çıkacak mı çıkmayacak mı oda belli değil.

    1. Öğretmen evinin 60 TL günlük fiyat vermesi normal. Ama kurumların misafirhaneleri genellikle günlük 6-15 TL arasında ücret verir.

    2. Aynen öyle çok mağdur olacağız ya resmî kurum derken mesela hangileri ?

    3. Polisevi, Tarım ve Hayvancılık, Kültür Turizm Müdürlüğü, DSİ, Orman İşletme, Özel İdare İl Müdürlüklerinin misafihanelerini bakabilirsiniz.

 12. Kurum derken hangileri acaba?? Bilgi verebilir misiniz? Ben istanbula gidiyorum ve şu an gerçekten sokakta kalmış oluyorum

 13. Evet kesinlikle bende bu mağduriyeti yaşıyorum bu yüzden okula geç gidiyorum.yatay geçiş yapanlar için nakil işlemi tekrar başlatılmalı yoksa birçok ogrenci mağduriyet yaşayacak.

 14. Ahmet bey hangi misafirhaneler acaba söyledikleriniz?? Benim aradıklarım arasında en az 70tl var. İstanbul için söylüyorum tabii

  1. İlden ile farklılık gösterebilir. Polisevi, Tarım ve Hayvancılık, Kültür Turizm Müdürlüğü, DSİ, Orman İşletme, Özel İdare İl Müdürlüklerinin misafihanelerini bakabilirsiniz

  2. Marmara universitesinin misafirhane si war bide demiryollarininki var , dsi misafirhaneleri var senin ayni magduriyeti yasiyorum ve sun hepsi dolu ay basina kadar:(

 15. Ben 2017 de merkezi yatay geçiş yaptim. Geçiş yapalı 1bucuk yıl oldu. Bu sene başvuru yaptim. Kyk çıktı. Bi sıkıntı çıkar mi yoksa. Ben daha yeni öğrendim. Farklı bir zamanda başvuru olacağın. Beni etkiler mi bu durum. Geçiş yapmadan önce kyk da kalmıyordum.

  1. tekrar başvurucaz biz 3-10 ekim de . bende senin gibi başvurdum çıktı ama kyk merkezine gittim ona para yatırıp anlaşma imzalamayın dediler yanlış yapmıssın dediler . mağduruz okul yarın açılıyor ama devlet işte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir