«
KYK Yedek Sırasındaki Öğrenci Misafirhanede Kalabilir mi?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvuru sonuçları 1 Eylül tarihinde açıklandı. Asil listeden yurt kazananlar kayıt işlemlerine başladı.

KYK yurt kazananları 9 Eylül tarihine kadar kayıt işlemlerini tamamlayabilecekler. Ardından yedek listede bulunan öğrencilerin listesi yayınlanacak. Yedek sırasını bekleyecek olan öğrenciler de kayıtlarını yaptırana kadar barınma ihtiyaçlarını karşılamak için çözüm arıyorlar.

YEDEK SIRASI GELİR Mİ?

İl ve ilçelere göre KYK yedek sırasındaki öğrencilerin sırasının gelip gelmeyeceği değişmektedir. Bu nedenle öğrencilerin KYK’nın internet sitesinden sürekli yedek sıralamalarını takip etmeleri gerekmektedir.

MİSAFİRHANEDE KALABİLİR MİYİM?

En çok merak edilen sorulardan biri de; KYK Yurt Yedek listesinde bulunan öğrencilerin misafirhane de kalıp kalamayacağı durumu merak ediliyor.  Yedek sırası yakın olanlar ve en geç 1 ay içinde yedekten asile geçeceğini düşünen öğrenciler misafirhanede kalmak istiyor.

Yedeklerdeyim, misafirhane de kalabilir miyim? sorusuna yönelik araştırdığım bilgilere göre yedek sıralamasında bulunan öğrenciler daha önceden misafirhanede kalabiliyordu. İmkanlar dahilinde KYK İl Müdürlükleri tarafından öğrenciler bir süre misafirhanede barınıyordu. KYK Genel Merkezi tarafından alınan karar doğrultusunda yedek listesindeki öğrencilerin misafirhanede kalmasına artık izin verilmiyor.

NEREDE KALABİLİRİM?

Yedek listenin başlarında olan öğrenciler KYK haricinde farklı kurumların misafirhanesinde belirli bir süre kalabiliyorlar. Bununla ilgili kurumların (Örn. Çevre ve Şehircilik) İl Müdürlüklerine başvurmaları ve bilgi almaları gerekmektedir. Bir süre misafirhanede kalan öğrenci daha sonra KYK yurduna yerleşebiliyor. Aynı zamanda olarak çalıştığından evden atılan kızlarda kalacak bir yer arıyorlar.

MİSAFİRHANE Mİ? ÖZEL YURT MU?

Göreceli bir soru olmakla birlikte, misafirhanelerde alınan ücretlere genellikle yemek dahil edilmemektedir. Misafirhane’ye günlük ücret üzerinden ödeme yapan öğrenci ekstra olarak yeme içmesini de dışarıdan karşılayacaktır. Böylelikle özel yurda ödeme yapmış kadar masrafı olabilmektedir.

Misafirhanede kalmak istemeyen yedek listesindeki öğrenciler, özel yurtlara gidip görüşme yapabilirler. Böylelikle bazı yurtlar KYK yurdu çıkması durumunda öğrencilerin sözleşmelerini iptal edip KYK’ya geçmesine olanak tanıyorlar.

Aklınızdaki daha fazla soru için aşağıdan yorum yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *