«
turkiyenin-otomotiv-ihracatinda-buyuk-atilim-iste-sasirtici-rakamlar-pX2nE9Ti.jpg

Otomotiv Üretiminde Artış

Otomotiv Üretiminde Artış

Türkiye’nin otomotiv sektörü, 2024 yılının ilk çeyreğinde olumlu bir performans sergiledi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) raporuna göre, Ocak-Mart döneminde üretim, ihracat ve pazar rakamları geçen yılın aynı dönemine kıyasla artış gösterdi. Toplam otomotiv üretimi yüzde 3 artarak 377 bin 70 adede ulaştı. En yüksek artışı ise yüzde 7 ile otomobil grubu gösterdi, 238 bin 274 adetlik üretimle.

Ayrıca traktörler de dahil olmak üzere toplam üretim 390 bin 925 adede çıktı. Ticari araç üretiminde ise hafif ticari araç grubunda yüzde 5’lik bir düşüş yaşanırken, ağır ticari araç üretiminde yüzde 1’lik bir artış kaydedildi. Bu dönemde otomotiv sanayisinin kapasite kullanımı ise yüzde 77 seviyesine ulaştı.

Otomotiv İhracatında Büyüme

Otomotiv İhracatında Büyüme

2024 yılının ilk çeyreğinde toplam otomotiv ihracatı bir önceki yıla kıyasla yüzde 1 artış gösterdi. Toplam ihracat adedi 256 bin 511 olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatında yüzde 2’lik bir daralma yaşandı. Ancak ticari araç ihracatında yüzde 5’lik bir artış gözlendi.

Aynı dönemde Türkiye’deki otomotiv pazarındaki satışlarda da önemli bir artış yaşandı. Otomotiv pazarındaki satışlar yüzde 24 artarak 307 bin 461 adet seviyesine ulaştı. Özellikle otomobil satışlarında yüzde 33’lük bir artış dikkat çekti.

Uludağ İhracatçılar Birliği (UİB) verilerine göre ise toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 5, euro bazında ise yüzde 3 büyüdü. Ocak-Mart döneminde gerçekleşen toplam ihracat tutarı 9,2 milyar doları aştı.

Otomotiv sektöründe yaşanan bu olumlu gelişmeler, Türkiye’nin ekonomik büyümesine de olumlu yansımalar yapmaktadır. Sektörün önümüzdeki dönemde de benzer başarılı performansını sürdürmesi beklenmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *