«
Gece Fotoğrafçılığı

Keith Ladzinski: Gece Fotoğrafçılığında Keşif ve Hazırlık

National Geographic, 2023 İncelemeleri serisinin bir parçası olarak yalnızca “Yılın Fotoğrafları“nı yayınlamakla kalmadı, İkonik yayın aynı zamanda amatör fotoğraf meraklılarının 2024’e doğru ilerlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi nasıl yapılır makalesi sunmak için fotoğrafçılarıyla birlikte çalıştı. Sırasıyla Celeste Sloman, Jasper Doest ve Jennifer Hayes tarafından yazılan portreler, yaban hayatı ve su altı fotoğrafçılığı üzerine eğitici makalelerin yanı sıra, ünlü Nat Geo fotoğrafçısı Keith Ladzinski de “Geceleri harika fotoğraflar nasıl çekilir?” hakkında yazdı.

Keşif ve Hazırlık Gece Fotoğrafçılığının Anahtarıdır

SanalSergi, Ladzinski ile Zoom üzerinden kariyeri ve fotoğrafçıların gece fotoğrafçılığını iyileştirme yolları hakkında sohbet etti. Ladzinski şöyle başlıyor: “Gece çalışırken oyun planına devam etmek en iyisidir.” “Her zaman bestelerimi önceden bulmaya çalışmayı severim.” Bu, “şanslı anların” olmadığı anlamına gelmiyor ama gece çalışmak o kadar zorlayıcı ki Ladzinski planlama ve keşif yapmanın önemini yeterince vurgulayamıyor.

Uygulamalar Fotoğrafçıların Yıldızları, Gezegenleri ve Ay’ı Gözetmesine Yardımcı Olur

Sahada gözlem yapmanın yanı sıra Ladzinski, gece çekimlerini planlamasına yardımcı olmak için PhotoPills gibi uygulamalara da büyük ölçüde güveniyor. Nat Geo fotoğrafçısı, PhotoPills ile dünyanın herhangi bir yerindeki belirli bir zamanda gece gökyüzünün nasıl görüneceğini görebilir, bu da onun çekimler yapmasına ve Ay’ın etrafında çalışmasına yardımcı olur; bu da, evresine bağlı olarak bir fotoğrafa yardımcı olabilir veya zarar verebilir.

Geceleri Gökyüzü Yüce Hükümdardır

Ladzinski’ye göre gece çekimleri genellikle kapsayıcı bir hikayede anlatısal bir rol oynuyor. “Gece gökyüzüne bakmanın zamansız bir yanı var. Dünya, özellikle durağan görüntüler sayesinde tamamen farklı bir görünüme bürünüyor.” Gece gökyüzünün sağladığı atmosferi ve büyüyü arıyor.

Yapay Işık Faydalıdır ve Renk Düzeltici Jeller Önemlidir

Yapay ışık kullanımı, Kaliforniya’daki dev Sekoya ağaçlarının son çekimleri de dahil olmak üzere Ladzinski’nin birçok gece fotoğrafında açıkça görülüyor. Ladzinski, geceleri yapay ışıkla çalışırken renk dengesinin iyi olmasını sağlamak için bir paket renk düzeltme jel filtreleriyle seyahat ediyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *