«
görsel bulma

Çoğu zaman yüksek çözünürlükte görsel ihtiyacı duyarız. Bu bazen masaüstü resmi yapmak için olur, bazen tasarım gibi işlerde kullanmak için olabilir. Bazen de sunumlarımızı desteklemek için yüksek çözünürlükte (yani kaliteli) görsel ihtiyacı duyarız. Peki kaliteli resim nasıl bulunur, neler yapabiliriz kısaca bunlardan bahsedeceğim.

Bu yazımda sizlere 3 yöntemi anlatacağım. Dilerseniz yazımı okuyarak adımları takip edebilir, dilerseniz sizler için hazırladığım videoyu izleyebilirsiniz.

GOOGLE’YE GÖRSEL YÜKLEME YÖNTEMİ

Bilgisayarınızda bulunan bir resmi Google Görsellere yükleyerek o görselin daha yüksek çözünürlükte olanını bulmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gerekenler;

  1. Google Görsellere giriniz.
  2. Arama kutucuğunun sağında bulunan Görsel Arama butonuna tıklayınız.
  3. Görselinizi seçerek yükleyiniz.
  4. Açılan sayfada aradığınız görselin yanındaki “Tüm Boyutlar” linkine tıklayınız.

Böylelikle en yüksek çözünürlükten en düşük çözünürlüğe doğru sıralanmış şekilde aradığınız görseli bulacaksınız.

GOOGLE İÇİNDE GÖRSEL ARAMA

Google görsellerden arama yaparken bir resmi beğendiniz ama boyutunun küçük olduğunu gördünüz. Bu görselin de yüksek çözünürlükteki halini bulmanız saniyeler sürecek. Yapmanız gereken sadece birkaç mause hareketinden ibaret. Nasıl yapacağız diye soracak olursanız;

  1. Beğendiğiniz görselin üstüne sağ tıklayınız.
  2. Google içinde resim ara” seçeneğini seçiniz.
  3. Açılan sayfada aradığınız görselin yanındaki “Tüm Boyutlar” linkine tıklayınız.

Böylelikle yine en yüksek çözünürlükte olan fotoğrafları sayfanın en üstünde göreceksiniz. Aşağı indikçe düşük çözünürlükte olan fotoğraflar karşımıza çıkacaktır.

YANDEX GÖRSELLER

Özellikle tasarım işlerinde benim çok kullandığım yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Google herkes tarafından kullanılan bir platform olduğu için tasarımlarda ben herkesin ulaştığı görsellerden ziyade farklı görseller seçmek istiyorum. Bu konuda Yandex Görseller daha az tercih edildiği için Yandex Görselleri kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Yandex Görsellerin bir güzel yönü de; aradığınız kelimedeki görsellerin en yüksek çözünürlükte olanını sizlere sunuyor. Yandex çözünürlüğü ve netliği yüksek görselleri ilk sıralarda karşımıza çıkardığı için sizler de bu servisi kullanabilirsiniz.

Sizlerin de kullandığı farklı yöntemler varsa veya aklınıza takılan bir soru varsa yorumlar bölümünden bana yazabilirsiniz. Görsel bulma veya diğer her türlü konuda bilgim dahilinde sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *