«
youtubeun-yeni-mucizesiyle-eski-telefon-sahiplerinin-gozleri-fal-tasi-gibi-acilacak-jgU13pM8.webp

YouTube Android Uygulaması İçin Yeni Güncelleme

YouTube Android Uygulaması İçin Yeni Güncelleme

Uygulamaların daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunması için belirli aralıklarla güncelleme alması son derece normal. Ancak bu olay bazen ters tepebiliyor ve kaş yapayım derken göz çıkarma gibi durumlar meydana gelebiliyor. YouTube’un çok yakında alacağı yeni güncellemeyle uygulamada bazı kritik değişiklikler yapılacak.

Yeni AV1 Kod Çözücüsü Kullanımı

Android Police tarafından paylaşılan raporlara göre YouTube Android uygulaması çok yakında Mart 2024 Google Play sistem güncellemesini alacak. Yeni yamayla birlikte popüler video oynatma yazılımı VLC’nin arkasında ekip tarafından geliştirilen “libdav1d” olarak bilinen bir AV1 kod çözücüsü kullanılmaya başlanacak.

Olumsuz Etkileri ve Eski Cihazlar

YouTube Android sürümünde AV1 kod çözücüsünün kullanılması özellikle 4K çözünürlüğün bir standart olduğu şu dönemde video kalitesinin artırılmasına ve daha iyi görünmesine imkan sağlayacak. Ancak, eski Android cihazlarda çeşitli sıkıntılara neden olabileceği iddia ediliyor. Android 12 ve yeni sürümleri çalıştıran cihazlara gelecek bu yeni özellik, AV1 için donanım kod çözme desteğine sahip olmayan eski cihazlarda uygulama kullanırken kasmalara ve çeşitli pil sorunlarına neden olabileceği belirtiliyor.

Android kullanıcıların büyük bir kısmı uygulamadaki video kalitesini artıracak olsa da AV1’e geçilmesinin kullanıcı deneyimini düşüreceği gerekçesiyle durdurulmasını istiyor. Her akıllı telefonun AV1 için donanım kod çözme desteğine sahip olmaması, performans açısından çeşitli sıkıntılara yol açabilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *