Yatay Geçiş Yaptım KYK Bursum Kesilir Mi?

tarafından
5397
Yatay Geçiş Yaptım KYK Bursum Kesilir Mi?

Yatay geçiş yaparak başka üniversiteye yerleşen öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de bursunun kesilip kesilmeyeceğidir. Bu konuyla ilgili olarak yapılan resmi açıklama ve yeni prosedür hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) burs/kredi almaya devam ederken yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler veya yeniden sınava girerek okulunu değiştiren öğrenciler burs/kredi almaya devam edebilir. Önceki dönemlerde dilekçe ile müracaat ederek burs/kredi nakilleri yapılıyordu. Yeni dönemde artık internet üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Burs Kesilmeden Yatay Geçiş Yapmak

Burs veya kredinizin kesilmeden yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler internet üzerinden nakil işlemlerini yapabilecekler. Tüm işlemler E-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken e-Devlet’e girmek. Bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra arama bölümüne kyk burs nakil yazarak “Kredi / Burs Nakil Başvurusu” bölümüne giriş yapınız.

Bu bölümde okul ve burs/kredi bilgileriniz çıkacaktır. Aşağıdaki resimde gösterdiğim “Nakil Başvurusu” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-devlet üzerinden burs ve kredi nakli yapmaya imkan sağlayan KYK, bu noktada dikkat etmeniz gereken hususları da bizlerle paylaşıyor.

Mevcut okulunuzdan yatay veya dikey geçiş yapmanız gerekmektedir. Yatay veya dikey geçiş yapmayarak yeniden sınava giren ve kazanan öğrenciler de nakil başvurusundan yararlanabiliyor. Ön lisans programında okuyan öğrencilerin ara vermemiş olması gerekiyor. Şartlardan biri de öğrenim gördüğü süre boyunca öğrencinin yıl kaybı yaşamamış olması gerekmektedir. Bu hususları sağlayan öğrenciler e-Devlet sistemi üzerinden nakil yapabilirler.

Bu işlemin ardından KYK, öğrencinin bilgilerini YÖKSİS sistemi üzerinden otomatik olarak kontrol edip naklini tamamlayacak. Herhangi bir sorun yaşamamanız için yatay geçiş yaptıktan sonra 1 ay içinde burs/kredi nakil başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederim.