«
kyk logo

Yatay geçiş yaparak başka üniversiteye yerleşen öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de bursunun kesilip kesilmeyeceğidir. Bu konuyla ilgili olarak yapılan resmi açıklama ve yeni prosedür hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) burs/kredi almaya devam ederken yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler veya yeniden sınava girerek okulunu değiştiren öğrenciler burs/kredi almaya devam edebilir. Önceki dönemlerde dilekçe ile müracaat ederek burs/kredi nakilleri yapılıyordu. Yeni dönemde artık internet üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Burs Kesilmeden Yatay Geçiş Yapmak

Burs veya kredinizin kesilmeden yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler internet üzerinden nakil işlemlerini yapabilecekler. Tüm işlemler E-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken e-Devlet’e girmek. Bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra arama bölümüne kyk burs nakil yazarak “Kredi / Burs Nakil Başvurusu” bölümüne giriş yapınız.

Bu bölümde okul ve burs/kredi bilgileriniz çıkacaktır. Aşağıdaki resimde gösterdiğim “Nakil Başvurusu” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-devlet üzerinden burs ve kredi nakli yapmaya imkan sağlayan KYK, bu noktada dikkat etmeniz gereken hususları da bizlerle paylaşıyor.

Mevcut okulunuzdan yatay veya dikey geçiş yapmanız gerekmektedir. Yatay veya dikey geçiş yapmayarak yeniden sınava giren ve kazanan öğrenciler de nakil başvurusundan yararlanabiliyor. Ön lisans programında okuyan öğrencilerin ara vermemiş olması gerekiyor. Şartlardan biri de öğrenim gördüğü süre boyunca öğrencinin yıl kaybı yaşamamış olması gerekmektedir. Bu hususları sağlayan öğrenciler e-Devlet sistemi üzerinden nakil yapabilirler.

Bu işlemin ardından KYK, öğrencinin bilgilerini YÖKSİS sistemi üzerinden otomatik olarak kontrol edip naklini tamamlayacak. Herhangi bir sorun yaşamamanız için yatay geçiş yaptıktan sonra 1 ay içinde burs/kredi nakil başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. GRAPHİC

  Her ayın 1 ila 24ü arasında yapılıyormuş bilginize

 2. AGAH BEYOGLU

  Başka şehirden, kendi ikamet ettiğim şehre yatay gecos yaptığımda bursum kesilir mi?

 3. Yavuz

  İyi günler merkezi yatay geçiş yapmak istediğimizde geçmeden önce ortalamamız iyi iken ama geçtikten sonra uyuşmayan dersler yüzünden 2.00altına düşerse bursumuz kesilir mi ?sonuçta bir sene ben o ünide okumuşum ve bir senemi başarılı geçirmişim

  • mehmet

   bende sizinle aynı durumu yaşıyorum bir bilgi edindiniz mi ?

   • Ahmet Can Akyol

    Büyük ihtimalle kesilecektir. KYK Çağrı Merkezini arayarak bu konuda bilgi alabilirsiniz. Dilekçe yazarak durumunuzdan bahsedin ve bursunuzun kesilmemesi için talepte bulunun.

  • oktay

   merkezi yatay geçiş sisteminde not ortalaması önemli değil önemli olan geçmek istediğin bölümün o yılki taban puanı

   • Ahmet Can Akyol

    2 çeşit yatay geçiş var. Not ortalaması ile diğeri ise merkezi puanla yatay geçiş. Merkezi puanla yapılan yatay geçişlerde not ortalaması önemli değil.

    • Alper Mızrak

     Merhabalar benim şuan bursluyum yatay geçiş yapcam bursum krediye mi dönecektir yoksa kesilir mi

    • Ahmet Can Akyol

     Yatay geçiş için kyk başvurusu yapacaksınız. Bu başvuru sonucunda derslerinizde aşırı derecede bir düşüş (Genel ortalama veya Dönem ortalaması) yoksa bursunuz kesilmeyecektir. Yatay geçiş başvuruları başladığında yine KYK öğrenci hattından detaylı bilgi edinebilirsiniz.