«
Xiaomi Mi 6 ve Mi Note 3 Karşılaştırması

Bilindiği üzere Xiaomi Türkiye piyasasına güzel bir giriş yaptı ve kullanıcılar da bu durumdan oldukça memnun. Bende tüm tereddütlere rağmen Xiaomi’ye geçtim ve Türkiye’de garantili olarak uçuk fiyatlara satılan telefonlardan daha iyi performansı Xiaomi’de buldum. Bu yazımda da Xiaomi mi 6 kullandıktan sonra Xiaomi Mi Note 3’e geçiş yapan bir kullanıcının yorumlarını sizlerle paylaşmak istedim. Xiaomi Mi Note 3 ile Mi 6’nın detaylı olarak karşılaştırmasını, aralarındaki farkları başlıklar halinde anlatmış kendisi.

Xiaomi Mi 6 kullanan İlker İlbeyli, telefonda yaşadığı sorunlardan bir kaçını şu cümlelerle anlatıyor: “An itibariyle Mi 6’dan, Mi Note 3’e geçtim. Mi 6’da birçok sıkıntı yaşadım. İmei attırdıktan sonra imei’m iki defa uçtu, telefon Global Rom’u kabul etmedi. Bende custom romlar arasında aradığımı bulmaya çalıştım. Miui Pro rom’da kamera yazılımı ve batarya performansı berbattı. Eu stabil çok yavan geldi. Eu betada telefon hızlı şarj özelliğini kapattı.”

Aslında bu yazılanlar telefonun yurt dışından getirilerek ülkeye girerken bandrol basılmayan, yani yasal olarak imei atılmayan telefonlarda meydana geliyor. Benimde telefonu aldığım ve güvendiğim bir telefoncu Xiaomi telefonları için Eu Rom’un daha güvenli olduğunu, imei silinme riskinin daha az olduğunu belirtiyor. Ben Xiaomi Mi Note 3 telefonumda Miui Eu Beta Rom kullanıyorum.

Xiaomi Mi Note 3 telefon incelememi okumak için tıklayınız… 

Kasa: Mi Note 3’e göre Mi 6 küçük ve ağır bir telefon ağır olduğunu hissettiriyor. Arka camda bayağı bir kavis var ve ele mükemmel oturuyor ve kasası mi note 3’den daha sağlam. Mi note 3 daha büyük ve hemen hemen aynı ağırlıkta ama daha büyük olduğu için ağırlığını hissettirmiyor. Kenarlardaki kavis daha az ele güzel oturuyor, elim küçük olmasına rağmen note 3’ü rahatlıkla kullanıyorum. (Benim yorumum; Ekran büyüklüğü tamamen kullanıcının tercihine bağlı olduğunu düşünüyorum. Ben 5,7 inc’lik Samsung Galaxy C7 Pro kullanırken oyun oynarken çok zevk alıyordum ama mesajlaşırken tek elle çok zorlanıyordum. 5.5 inc boyutundaki Xiaomi mi note 3 hem tek elle mesaj yazmaya hem de oyun oynamaya uygun diye düşünüyorum.)

Ekran: Mi 6’da Jdi panel ekran vardı. 50 nitlik parlaklık farkını pek hissedemedim. Mi note 3’de güneş altında iyi görünüyor. Mi note 3’ün ekranı sharp daha kaliteli gibi geldi gözüme. (Benim yorumum: Ben Mi Note 3’te güneş altında çok iyi parlaklık performansı alamıyorum. Çok güneş olan ortamda parlaklığı sonuna kadar açsanız bazen fayda etmiyor. Bu telefonda yaşadığım tek sorun parlaklık sorunu oldu)

Ses: Mi note 3’ün ses kalitesi ve yüksekliği daha iyi. Kilit ekranını açarken, klavye kullanırken bile fark ediliyor. Ama mi 6’nın sesi de kesinlikle kötü değil hatta baya iyi. Kulaklık sesinde bir fark hissetmedim.

Arka Kamera: Mi note 3 net bir şekilde arka kamera konusunda üstün olduğunu gösterdi. Özellikle gece portre çekiminde bile bir nebze başarılı, gündüz çok iyi işler çıkardı. Bu kadarını beklemiyordum açıkçası. Mi 6’da bu başarıya Eu beta rom ile yaklaşmış. Yine de note 3 kadar değil.

Ön Kamera: Mi 6’nın ön kamerası rezalet, gündüz bile kumlu çekiyor, orta segmentte bile daha iyi ön kameraya sahip telefonlar var. Mi note 3’ün ön kamerası mi 6’yı ezmiş resmen. Ayrıca note 3’ün ön kamerası ois var gibi çalışıyor. (Benim yorumum: Mi 6’nın rezalet olacak şekilde ön kameraya sahip olduğunu düşünmüyorum. Az ışıklı ortamda her telefon kumlu çeker. Önemli olan ışığı düzgün ayarlamanızdır. Ve birde kamera performansını kullandığınız Miui rom’da etkiliyor. Kamera konusunda Eu Beta rom kullanmanızı tavsiye ederim. Mi Note 3’ün kamerası daha iyidir fakat bu Mi 6’nın kamerası berbat demek değildir.)

Performans: Uygulama açma hızı olsun, telefonun açılış hızı olsun gözle görülür bir fark yok, ben hissetmedim. Mi note 3 Google Play Store’de bir uygulamanın yüklenmesi sırasında belki %20 oranında bir performans kaybetti. Mi 6’da asla böyle bir şey yaşamadım. 10 tane uygulama aç uygulama yükle yine de hissettirmedi. Deathworm adında bir oyunu iki telefonda da oynadım. Örnek olarak mi 6’da 100 fps performans verdiyse, Mi note 3’te 60 fps performans verdi. Oyunlarda kendini bayağı hissettiriyor Snapdragon 835 işlemcisi. Antutu puanında ise Mi 6 ile 209 bin alırken Mi note 3 138 bin aldı. Oyunlarda Mi 6 net bir şekilde üstün.

Batarya: Gördüğüm kadarıyla Mi note 3 beklemede fazla şarj yiyor. Fakat çift sim takılı ve 4 saat boyunca. Mi 6 bu kadar yemiyordu sanki. Düzeleceğini umuyorum. Mi 6’da normal kullandığım zaman 80-20 arası 5,5 saat alıyordum. Note 3’de ikinci simi çıkarınca düzelmeye başladı. Beklemede ve yaklaşık 5-6 dk kamera kullanımında aşırı yemesine rağmen 85-50 arası şuanda 2 saat 48 dk süre aldım. Bataryada mi note 3 daha iyi gibi geldi.

Sonuç: Mi note 3 beklentimin üzerinde çıktı benim gözümde mi note 3, mi 6’nın kusurlarının düzeltilip piyasaya sürülmüş hali diyebilirim. Sadece işlemci hariç Snapdragon 660 olmamış gibi. Sanki adı Mi note 3 yerine mi 6 plus olsa daha doğru olurmuş. Mi 6 ve mi note 3 arasında kalanlara eğer ağır oyun oynamıyorsa kesinlikle mi note 3 öneririm. Oyun performansı isteyenler Mi 6 tercih etmelidir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *