«
1501119768702432

Fiyat performans telefonu olan Xiaomi çıkardığı Mi5x ile satışları alt üst etmeye devam ediyor. Bu yazımda çok merak edilen ve yeni Xiaomi telefon alacak kişilerin arada kaldığı Mi5s vs Mi5x karşılaştırmasını yapacağım.

Pil Performansı: Mi5s 4-5 saat ekran alıyordum. Mi5x 6.40 saati gördüm. Pil 5x de gayet güzel gün boyu çok rahat gidiyor.

Ekran: 5s ekranı daha parlaktı ama 5x de biraz az kalıyor çok da belli olmuyor. 5.15 inc ekran bana göre çok uygun 5.5 inc ekran büyük geldi tek el kullanım biraz zor geliyor. Ama film video izlemesi güzel oluyor.

Kamera Performansı: Mi 5s gündüz ve gece fotoğraf çekimi kalitesi güzeldi ama 5x de aynı kaliteyi alamadım ve daha gece uzun pozlama yapılamıyor. (güncelleme ile gelir) Mi 5x’in kamerası gece çekimlerinde kötü. Mi 5s mi 5x mi denirse 5s derim ama + olarak 5x in portre modu var fotoğraf çekinmeyi sevenler için çok güzel özellik. Kamerayı görenler beğeniyor portreleri profesyonel kamerayla mı çektin diye soruyorlar. Az ışıkta 5x el biraz titremelerde netleme olayı zor oluyor ama gündüz veya ışıklı yerde oda sorun olmuyor. Kameraya güncelleme gelmesi lazım.

Flaş: 5x de 5s e göre daha az aydınlatıyor.

Kasa: 5s kasası çok sağlam 10 ay kullandım sadece üst kısımda belli olmayan çizikler olmuştu sert kılıftan dolayı sonra hep silikon kılıf kullandım hiç birşey olmadı. Ama 5x daha narin kılıf olmadığı için kılıfsız kullanıyorum daha 1 hafta olmadan nokta nokta çizimleri oluştu anahtar ve bozuk paralardan uzak tutmak gerekirmuş ve kılıfsız olmazmış.

Parmak İzi Okuyucusu: 5s ve 5x de parmak izi sorunsuz çalışıyor ancak 5x in parmak izi okuyucusu daha hızlı. 5s’te parmak izi okuyucusunun önde olması benim için güzeldi. 5x in arkada olması benim için dezavantaj oldu.

Ses Performansı: 5x in sesi bariz şekilde 5s den daha yüksek. İlk telefon çaldığında bir şaşırdım sesi baya sağlam çıkıyor :) ama hoparlör kısmı kötü olmuş sağ elde parmak ile alttan tutarken sesi kapatabilir.

Hız Performansı: Hızda tabi 5s daha üstün ama 5x de belli olmuyor yani donma kasma vs daha hiç yaşamadım hızı gayet güzel.

Not: 5x daha Türkçe rom çıkmadı yani daha güncelleme almadı güncelleme ile kamera ve diğer özelliklerinde iyileştirmeler olacaktır.

Kısaca 5x fiyatına göre çok güzel telefon olmuş hız batarya çift kamera fiyata göre güzel. Örneklere bakarak sizlerde bir yorum bırakın.

Emre Altun’a teşekkürler.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *