«
Wordpress ile haber sitesi açmak

Kısıtlı bütçe ile haber sitesi açacakların ilk tercihi wordpress oluyor. Bu demek değildir ki wordpress ile profesyonel işler yapılmaz. Aksine wordpressi doğru kullandığınız takdirde wordpress ile gelişmiş bir haber sitesi kurabilirsiniz.

Bu yazımda wordpress yazılımı kullanılarak haber sitesi açacaklar için tavsiyelerde bulunacağım.

Haber Teması

Wordpress arayüz (Tasarım) olarak geliştirilmeye açık bir yazılımdır. Wordpress haber temalarına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Tasarım yönünden temalar gelişirken Google’nin yenilikleri de takip ediliyor.

Siteniz için kullanacağınız haber teması çok önemlidir. Sitenizin hızını, gelişmesini, kazancınızı etkileyen faktörlerden biri temanızdır. Eğer haber teması satın alacaksanız, bu temanın kod açığı bulunmamalıdır. Kod açığı nedeniyle sitenize sızabilirler ve bilginiz dışında istedikleri içeriği düzenleyerek link ekleyebilirler.

Tema ile ilgili bir diğer konu pagespeed (sayfa hızı) değerleridir. Pagespeed değerleri sitenizin hızını gösterir. Hızlı siteler google tarafından artı puan alır. Ve kullanıcılar sitenin hızlı açılması nedeniyle rahatlıkla sitenizi gezer. Yavaş temalar ise size negatif yönde etki eder, sitenizin yükselmesini engeller.

++ Bu başlıkta size tavsiyem; temaların sizlere sunduğu her bileşeni (Hava durumu, fikstür vb.) kullanmayın. Bu tür bileşenlerde veriler başka sitelerden çekildiği için sitenizin yavaş açılmasına neden olacaktır. Ne kadar bu bileşenleri az kullanırsanız veya sadece sitenizle ilgili olanları kullanırsanız bu sizin yararınıza olacaktır.

Kullanılacak Eklentiler

Wordpress’te haber temaları çoğu eksikliği tamamlasa bile sitenizin daha güçlü olması için eklentilere ihtiyaç duyarız. Bunlardan birincisi Seo eklentisidir. Seo eklentisi olarak iki önerim var;

1- All in one seo pack: Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonu ile birçok işinizi görebilirsiniz.

2- Yoast Seo: Benim tavsiyem bu eklentidir. Bu eklenti de ücretsiz sürümünü sizlere sunuyor. Fakat ücretsiz sürümde işinize yarayacak pek özelliği bulunmadığı için ücretli olarak kullanmanızı tavsiye ederim. İşinize yarayacak çok fazla özellik var.

İhtiyacınıza göre eklentileri arttırabilirsiniz. Örneğin iletişim formu için Contact Form 7 isimli eklentiyi kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken asıl mesela ihtiyacınız olan eklentiyi kullanmaktır. Sitenize katkısı olmayacak eklentiyi kullanmak (Fazla eklenti kullanmak) sitenizi yavaşlatabilir.

Seo Ayarları

Kullandığınız seo eklentisinden sitenin Anasayfa başlık ve açıklama alanlarını doldurunuz. Aşağıdaki örnekler gibi doldurabilirsiniz:

Anasayfa Başlığı: Samsun Tempo – Güncel Samsun Haberleri

Anasayfa Açıklaması: Samsun ili ve ilçelerinin güncel haberlerinin yayınlandığı tarafsız haber portalı.

Anasayfa ayarları gibi, haber sayfası, etiket sayfası gibi başlık ayarlarını da yapmanız size katkı sağlar. Haber sayfası başlığını Haber Başlığı – Site Adı şeklinde ayarlamanız sitenizin tanınmasında katkı sağlayabilir. Eğer uzun başlıklı haberler giriyorsanız site adını başlık sonuna eklemeyiniz. Uzun başlık Google tarafından spam olarak algılanabilir.

Örnek Haber Sayfası Başlığı: Traktör ile Yolcu Otobüsü Çarpıştı – Samsun Tempo

Yine yukarıda bahsettiğim seo uygulamaları ile site haritanızı oluşturabilirsiniz. Site haritası için tekrar bir eklenti yüklemek yerine seo eklentilerinin size sunduğu bu özelliği kullanmanız daha iyi olacaktır.

URL Yapısı (Kalıcı Bağlantılar)

Wordpress’in bir güzel yanı da site url yapınızı istediğiniz gibi belirleyebilmeniz. Haber sitelerinde kalıplaşmış ve Google’nin sevdiği 2 url şekli vardır.

1- www.siteadi.com/haber-basligi-id.html

Ayarlara şunu yazmanız yeterli olacaktır: %postname%-%post_id%.html

2- Bu link şeklinde de kategori ismi url’de yer almaktadır. Fakat bazı durumlarda link çok uzun olabilmektedir.

www.siteadi.com/kategori/haber-basligi-id.html

Bu url şekli içinde ayarlara şunu yazmanız yeterli: %category%/%postname%-%post_id%.html

Hosting

Wordpress çok kaynak harcayan (cpu/ram) bir yazılımdır. Bu nedenle seçeceğiniz hosting de sitenizin hızını ve buna bağlı olarak sitenin gelişmesini etkilemektedir.

Cpu limiti düşük olan (%12-20 gibi) hosting seçmeniz sizi ilk zamanlar idare edecektir. Sitenizin hiti 1.000-2.000 seviyelerine ulaştığında ise hosting yetersiz kalacak, cpu limiti aşılacak. Bu durumda siteniz kapanabilir veya siteye giren ziyaretçi site yavaş olduğu için haberinizi okumadan siteden çıkabilir.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için Wordpress için özel satılan hosting paketleri satın alabilir veya cpu limiti yüksek paketleri tercih edebilirsiniz.

SON: Bir haber sitesi için başlıca yapılacaklar bunlardır. Az eklenti kullanarak, sitemizi hızlı tutarak özgün haber girişi yolumuza devam ediyoruz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. BRNKLBKN

  ******* paylaşımlı hosting kullanıyorum ve sitem wordpress. burda şuna deyinmek istiyorum. iyi kodlanmış temalar ile günlük 1000 – 5000 kısı kaldırıcak sekılde paylasımlı hostng kullanabılırsınız. ben yerel ve ulusal haberler girdiğimden haber içinde en az 1 enfazla 4 resım kullanırım (foto galeriler hariç) eklentilerin azlığı ve admin panel şiflerelerinizin güzenliği sağlamlıpğıda önemlidir. editörlerimin şifreleri enaz 14 harf rakam oktalama işaretinden oluşmaktadır.

 2. Alex

  wordpress ile haber sitesi değil de e-dergi yapılabilir ancak. benim fikrim bu en azından. yada haber sitenizin minimal görsel (resim/video) içermesi lazım ki o da zor. yoksa reklam geliri hosting harcamasının yanına yaklaşamaz.

  • Ahmet Can Akyol

   Zamanında wordpress ile çok güzel kazançlar sağladık. Ve hala daha yerel haber sektöründe wordpress kullanarak güzel kazançlar sağlamaya devam ediyoruz. Doğru tema kullanımı, gerekli optimizasyon çalışmalarının yapılması ve iç seo çalışması yapıldıktan sonra ister özel yazılım kullanın ister wordpress kullanın pek farkı yok.

 3. Haber sitesi açma

  çok güzel yazı yazmışsın teşekkür ederim.