«
Kyk Yurt Kaydi Silme

Yeni eğitim-öğretim yılında Kyk’da kalan bazı öğrenciler eve çıkabiliyor. Bazıları ise yatay geçiş yaptığı için Kyk yurt kaydını sildirmesi gerekiyor. Kyk’dan çıkacak olanlar için yurt kaydı silme işlemi nasıl yapılır? Kyk kaydını silmek için yurda gitmek gerekiyor mu? İşte detaylar…

Kyk Yurt Kaydının Silinmesi İşlemleri

Yurt kaydını sildirmek isteyen öğrenci başka şehirdeyse yurda gitmek istemiyor. Fakat kaydını sildirmek için bir dilekçe yazması veya yurtta bulunan hazır dilekçenin üzerine kendi bilgilerini eklemesi gerekiyor. Bunu yapmasının birkaç nedeni var.

Eşyaların Teslimi: Yurt tarafından size zimmetli olarak verilen yorgan, yastık gibi malzemeleri eksiksiz ve sağlam olarak teslim etmeniz gerekiyor. Malzemelerde eksik veya hasar olması durumunda sizden alınan depozitodan kesilecektir.

Dilekçenin Teslim Edilmesi: Yurttan ayrılacağınızı ve bu nedenle kaydınızın silinmesini istediğinize dair imzalı bir dilekçeyi teslim etmeniz gerekiyor. Ardından kaydınızın silinmesi için işlemlerinize başlanacaktır. Örnek dilekçe örneği aşağıdaki gibidir.

Zemin kattaki 12 numaralı odada kalan öğrencinizim. Başka bir üniversiteye yatay geçiş yapmam nedeniyle yurttan kaydımın silinmesini istiyorum. Depozitomun iadesi için aşağıda verdiğim iban numarasının doğru olduğunu kabul ediyorum. 

Sağ altına ad, soyad, tc numarası ve imza atınız.

Sol altına ise Banka adı, hesap sahibi adı ve iban numaranızı yazınız.

Depozito İadesi: Eğer yurda gidip dilekçe vermezseniz güvence bedeli (depozito) olarak alınan ücret size iade edilmeyebilir. Depozito iadesi ortalama 1 ay sürmektedir.

Prosedür bu şekilde işlemektedir. Siz eğer yurda gidemeyecek durumdaysanız yurdunuzu arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Selma

  Merhaba yurttan çıkıp kuzenimle eve yerleşmek istiyorum fakat bundan ailemin haberi yok kayıt olurken verdiğim iletişim numarasıyla arayıp aileme bilgi verirler mi bu yurttan yurda değişen bi durum mu yoksa hepsinde aynı mı?

 2. Ayşe

  Ben başka şehirdeyim yurda gitmeden yurt jaydını sildirebilir miyim

 3. yağmur

  Merhaba kykda kalıyorum eve çıkacağım yurtta ayın 10 una kadar kalmam gerekiyo eğer 10 unda kaydımı sildirirsem tam ücret mi öderim yoksa kaldığım gün sayısına kadar mı şimdiden teşekkürler

 4. Abdülhak

  Merhaba ben kyk yurdu kazandım depozitoyuda yatırdım ama gitmek istemiyorum nasıl yapabilirim kaydım silinir mi yoksa benim mi silmem gerekir

 5. rapu

  ben yurt kaydını yurda gitmeden sildirmek istiyorum aradım vekalet vermeniz gerekiyor dedi o tarihe kadar güvence bedelim yurt ücretine gidiyor ne yapmam gerekiyor

 6. Hatice

  Merhaba ben güvence bedeli ve ilk aylığı yatırdım kaydımı sildirsem geri alabir miyim ikisini de

 7. Ozi

  Merhaba. Biliyorsunuz artık yazları kykya para vermiyoruz. Bazı nedenlerden dolayı yurttan kaydımı sildirmek istedim fakat yurtta kaldigim şehirde olmadığımdan dolayı bana dediler vekaletname ver bi arkadaşınıza. Verdim sözde çıkışim oldu ağustos 25 gibi. Eylül ayını yatırmamam lazım çünkü çıkışim oldu. Ama şuan Eylül ayı yurt parası görünüyor nasıl oluyor bu?

  • Ahmet Can Akyol

   Çıkışınızın yapıldığına dair size belge vs verildi mi? Yurdu arayarak çıkışınızı vekalet yoluyla yaptırdığınızı ve size ücret çıktığını söyleyin düzeltme yapsınlar

 8. Tuba

  Merhaba ben bir dönem kendi memleketimde staj göreceğim için bir dönem KYK da olamicam ücreti yatırmasam bı sıkıntı olurmu ya da sildirsem ikinci dönem tekrar girebilir miyim

  • Ahmet Can Akyol

   Ücreti yatırmazsanız yurt kaydınız silinir. Yurt kaydını sildirip tekrar yurda yerleşemezsiniz. Eğerki tüm yedekler bitip hala boş kontenjan varsa ancak o zaman yurda yerleşebilirsiniz.

 9. aydın

  merhaba
  1-2 ay yurtta kaldıktan sonra kaydımı sildirebilir miyim benim icin herhangi bir sıkıntı olur mu

 10. Ayşe

  Merabalar ben 2 yıllık bi bölüm kazandım ve 1 yıl dondurdum o yüzden okulda 2.sınıf olarak gözüküyorum ve bu sene 2.sınıfa gecicem yurttada 2..sınıf olarakmı gözükürüm çünkü bu sene 2.sınıf olcam yurtta bi sıkıntı olurmu çıkarma gibi

 11. Meryem

  Kyk yurdunda geçmişe yönelik kayıt silinebilir mi?

 12. Ümit

  Mrb kardeş ben 3 aydr yurt ucretimi yatrmama ragmen daha yurda gitmedim ve kaydimi silmek istiyorm kaydimi silsem yatrdigim aylikları da alabilir miyim

 13. Ümit

  Kardeş ben 3 aydr kayit yapip yurt ucretimi yatiriyorum ama daha gitmedim nasil olacak yurt katdimi silmek istiyrum

 14. Kaan

  Kyk yurt tan ayrılırsan ailemize haber gidiyor mu gitmiyor mu kesin olarak bilgi nedir

 15. Murat

  Merhabalar.Kyk yurduna kayıt yaptırdım toplam 15 gün kaldım.Bana yatak ücretiyle depozito iade edilcek denildi 2 gün öncede güvence bedeli olarak yatırdığım 341 tl nin 179 tl si iade edildi.15 gün yatak ücreti hesaplarıma göre 84 tl ediyor.(Yurdun aylık ücreti 168 tl) 257 tl iade edilmesi gerekirken 179 tl güvence bedeli adı altında iade edildi.Sorum şu 15 günlük kalan yatak ücretimi iade edecekler mi ? Yoksa sadece depozito mu iade ediyorlar?

  • Ahmet Can Akyol

   Yurtta resmi olarak kalmadığınız gün kadar (dilekçe tarihi itibariyle) geri ödeme yapılır. KYK İl Müdürlüğünü arayarak bilgi alabilirsiniz.

 16. Fadime

  Merhaba yurda gitmeden kaydımı sildirebilir miyim?

 17. Ece

  Merhabalar ben kyk yurduna kaydoldum ve yerleştim, ekim ayında 18 yaşında olacağım. Dilekçe verip yurtla ilişiğimi 18 olduktan sonra kesersem aileme herhangi bir bilgi gider mi? Ve kullandığımız izinlerin hangi tarihlerde olduğu hakkında bilgi gider mi?

 18. Furkan

  KYK yurdu çıktı. Kendi üniversitemin yurdunda yedekteyim. KYK’ya yerleşip, yıl içerisinde üniversitemin yurdu çıkarsa oraya geçebiliyor muyum?

 19. Yıldız

  Merhaba ben yurt kazandım ilk senem ücret de yatirmadim kaydolmak istemiyorum eğer bişey yapmazsam o kayıt öyle kalırsa bişey olurmu ???

 20. mehmet

  merhaba, ben eylül ayında eve çıkacağım içib kyk yurt kaydımı sildireceğim. Olur da ev arkadaşlarımla anlaşamazsam yıl içinde herhangi bir ayda tekrar başvurabilir miyim?

  • Ahmet Can Akyol

   Yurt kaydınızı silerseniz tekrar geri dönemezsiniz. Eğer ki yurtta boş yer varsa başvurup yerleşebilirsiniz. Aksi taktirde size çıkma ihtimali çok düşük

 21. Nur

  Geçen sene kyk ya başvuru yaptım sonra kaydımı sildirdim depozitoyu fln yatırmıştım şimdi onu geri alabilirmiyim

 22. Seda

  Peki yurt kaydı sildikten sonra tekrar yurt çıkar mı

  • Ahmet Can Akyol

   Yatay geçiş nedeniyle yurt kaydı sildirenler, veya öğrenci affı ile tekrardan okumaya başlayanlara tekrar yurt çıkıyor. Bunların haricinde yurt kapasite durumuna göre yurt çıkmaktadır.

 23. Hasan

  Merhaba yatay geçiş yaptım yurt kaydimi sildirmek için yurda gitmeden dilekçe göndersem olur mu illa yurda mi gitmem gerekiyor ?

 24. Parmak Arası Terlik

  Merhaba, ben 2016 yılında Ankarada bir üniversite kazandım. Ancak eylül 2017 de okul ve yurt kaydımı sildirip yeniden hazırlanmaya başladım. Bu yıl istedigim sıralamayı aldım. Yurt ve kredi durumum ne olacak ? Tekrar 2018 lilerle yurda mı başvurmalıyım ? Kyk yı arıyorum ama ulaşamıyorum yardimci olursaniz cok sevinirim.

 25. Eyup

  Mrb yurt kaydi yılın dolduğu zaman kendiliğinden silinir mi yoksa bnm mi silmem lazım

  • Ahmet Can Akyol

   Okulunuz bittiği zaman yurt yönetimine bilgi verip kayıt sildirme işlemlerini başlatabilirsiniz. En garanti yolu budur. Bazı durumlarda gözden kaçıyor ve yurt kaydınız devam ediyor. Ekstra ücret ödememek için yurdu arayın bilgi verin.

 26. Eyup

  Mrb kyk yurdundaki yılın doldgu zaman kayıt kendiliğinden silinir mi

 27. erhan

  Mehaba ben bu yıl kamu yönetimi 1. Sinif bititdm ama bölümümden memnun deilim yks ye girip başka bölüme gidecem kamuyu dondurmam halinde bursum kesilirmi veya başka bölüme gittigimde yine burs çikarmi bna yardimci olurmusunuz

 28. Esma abaz

  Merhaba ben ayın ortasinda yurttan ayrilicam o ayın da ücretini vermem gerekir mi?

  • Ahmet Can Akyol

   Çıkacağınız ayın ücretini ödemiyorsanız. Veya kaç gün kaldıysanız hesaplanıyor sadece kaldığınız gün kadar ödeme yapıyorsunuz. Tüm ayın ödemesini almıyorlar. Çıkacağınız ayın ücretini ödediyseniz depozitonuza ekleniyor veya ödemediyseniz depozitodan kesiliyor.

 29. Yusuf

  Merhaba ben yurtta bir gun kalip kayit sildirme dilekcesi verdim. Dilekcenin uzerine 1 hafta gecti
  Ancak simdi dilekcemin iptalini istiyorum yani yurtta kalmaya devam etmek istiyorum ne yapabilirim?

 30. Elif

  Merhaba ben yatay geçiş yaptım fakat özel sebeplerden dolayı yurt kaydımı sildirmeye gidemiyorum bulunduğum yerden yurt kaydımı nasıl sildirebilirim acaba?

 31. Ebru

  Merhaba, bu dönem erasmus yaptığım için yurttan kaydımı sildirmek zorunda kaldım. Döndüğümde yurdum boş yer olursa kaydımı tekrar yapacaklarını söylediler ancak ben tekrar kyk yurt başvurusunda bulundum. Çıkmama ihtimali var mı? Çıkmazsa hiç başvuru yapmamış gibi yurduma gidip tekrar kayıt yaptırabilir miyim?

 32. Derya

  Merhaba . Ben kyk yurddunu yedekten kazandim taahutnameyi onayladim 306 lira bedelini de yatirdim ama ozel yurtta kaldigim icin cikamadim ucretimi geri almak istiyorum daha hic gitmedim yurda hic kalmadim oda numarami falan bilmiyorum nasil iptal edicem kaydimi ben ? Lutfen yard. Olur musunuz ?

  • Ahmet Can Akyol

   Kyk’ya yatırdığınız depozitoyu geri almak için yurda gidip yurt müdürüyle görüşün. Sizin çıkış işlemlerinizi onlar halledecek ve sizden IBAN numarası alacak. O hesaba paranız geri yatar.

 33. Neslihan

  Merhaba okuldan kaydımız tamamen silinirse yurttanda bir kaydımız siliniyormu ?

  • Ahmet Can Akyol

   Silinir. Örgün eğitim görmeyen kişiler yurtta kalamıyor. Bu kuralı göz önünde bulundurursak siz kaydınızı sildirdiğinizde yurttan da kaydınız silinir.

 34. oğuzhan

  ben tekrar hazırlanıcam üniversite sınavına o yüzden kaydımı sildiricem seneye başka üniversite kazanırsam tekrar çıkma ihtimali varmı ve işlem 5:10 dakikamı sürüyor ?

  • Ahmet Can Akyol

   Merhaba Oğuzhan,
   Tekrar başvuru yaparsın fakat çıkma ihtimali azalabilir. Daha önce yurt kaydı yapıp sildiğin için bunu göz önüne alırlar. Yurtlara alınmak için tek şart maddi durum değildir. Birçok faktör var. Bu ihtimali de göz önünde bulundurmanızda fayda var