«
universite-imtihanina-basvuruda-azalma-WywW1rQ9.jpg

8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak üniversite imtihanına başvuranların sayısında geçen yıla göre yarı milyonluk bir azalma yaşandı. Özellikle üniversite öğrencisi, mezun ve mezun kategorilerinde başvuruların yarı yarıya düştüğü görüldü. Ancak 12. sınıf öğrencilerinde 224 binlik bir artış kaydedildi.

Uzman Değerlendirmesi ve Etkileri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvuranların sayısındaki 450 binlik azalmanın, üniversiteye girişin kolaylaştığı anlamına gelmediği belirtiliyor. Eğitim uzmanı Salim Ünsal, başvuruların azalmasının sınavın zorluğunu etkileyebileceğine dikkat çekti. Ünsal, “Başvuran sayısında azalma olmasına rağmen, sınava giren aday sayısında büyük bir düşüş beklenmiyor” dedi.

En fazla başvuru, liseden mezun olmuş ancak bir programa yerleşememiş adaylardan geldi. Üniversite öğrencileri, mezunları ve ilişiği kesilenler arasındaki başvurularda ise önemli bir azalma yaşandı.

“Mezuna Kalacak Öğrenci Sayısında Artış Bekleniyor”

Salim Ünsal, bu yıl lise son sınıf öğrencilerinin sayısındaki artışın ortalamaları yükselteceğini ve sınavın zorluğunu artırabileceğini belirtti. Ünsal ayrıca, bu yıl mezuna kalacak öğrenci sayısında artış beklendiğini vurgulayarak, geçen seneye göre üniversite öğrenci ve mezunlarının azaldığını, bunun da sınavın zorluğunu etkileyebileceğini söyledi.

Öğrenci sayısındaki bu değişimin sınavın fiyatlarına da yansıyabileceği ve adayları etkileyebileceği üzerinde duruldu.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *