«
tubitak-yarismasinda-odul-alan-ogrenciler-usIthR9N.jpg

Tekirdağ’da Toplumsal Bilimler Lisesi ve Ebru Naim Fen Lisesi öğrencileri, TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışta öne çıkan projeyle, kağıt israfını en aza indirerek daha sürdürülebilir bir okul ortamı oluşturmayı hedefliyor.

Projenin Detayları ve Başarısı

Projenin Detayları ve Başarısı

TÜBİTAK danışman öğretmeni Selçuk Daloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, pansiyonda kalan öğrenciler tarafından hazırlanan projenin dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik prensiplerine odaklandığını belirtti. Yarışmada projelerinin birinci yüz içerisinde yer aldığını vurgulayan Daloğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden davet alan projelerin değerlendirmeler sonucunda İstanbul Avrupa Bölge üçüncülüğü mükafatını kazandığını açıkladı.

Daloğlu, dijital dönüşümlerin doğanın korunmasına katkı sağlamada yararlı olacağına inandığını belirtirken, “İklim değişikliğinin etkisiyle bu tür projelerin değeri daha da artıyor. Özellikle toplu yaşanılan yerlerde dijital dönüşümün önemi artmakta. Biz pansiyonumuzda kağıt israfının önüne geçmek, öğrencilerimizin sürdürülebilirlik kapsamında bilinç seviyesini, hassasiyetlerini arttırmak amacıyla projeyi hazırladık.” dedi.

Ebru Naim Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi Bora Saltık da taşınabilir uygulamaya Yeşil Pansiyon (YEP) ismini verdiklerini belirtti. Saltık, taşınabilir uygulamanın kağıt, zaman ve iş yükünü önemli ölçüde azalttığını belirterek, “Çevresel sürdürülebilirliğin en temel amaçlarından biri olan dijital dönüşümü sağlamak hedefiyle yapıldı. Taşınabilir uygulamanın yazılımını tamamen kendimiz öğrenip, tasarladık. Pansiyonda yılda 6 bin kağıt israf ediliyor. Taşınabilir uygulamamız sayesinde bu israfı neredeyse sıfıra indiriyoruz. Pansiyonda kağıt kullanılarak yapılan süreçler artık taşınabilir uygulamayla yapılıyor.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *