«
Tırnak Uzatma Yöntemleri

Tırnaklarlarınız yavaş uzuyor ve kırılgan bir hal alıyor olabilir. Bu sorun birçok insanın bakım dönemi sıkıntıları arasında yer almaktadır. Ancak bazı tırnak uzatma yöntemleri ile tırnaklarınıza gereken bakımı yaparak, hızlı uzamalarını ve kırılganlıklarının yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Tırnakları Hızlı Uzatmanın Yöntemleri Nelerdir?

Doğru Törpülemek:

Tırnak uzama süresini etkileyen en büyük faktörlerden biri, törpüleme işlemidir. Tırnaklarınızı kare şekilde törpülerseniz, bu tırnakların çabuk kırılmasına ve uzama hızının azalmasına neden olur. Bu nedenle tırnaklarınızı yuvarlak şekilde törpülemeye özen gösterin. Böylece tırnaklarınızın kırılganlığı azalacak ve uzama süresi hızlanacaktır. Bunun yanında yapacağınız el bakımı esnasında, tırnak etlerinizi itme yöntemiyle, tırnakların daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Tırnakları Havalandırmak:

Tırnaklarınıza sürekli oje uygularsanız, tırnaklarınızın hava almasını engellemiş olursunuz. Bu durum, tırnaklarda sararmaya ve yavaş uzamaya sebep olur. Haftanın her günü ojeli tırnaklar kullanmak yerine, bir ya da iki gün tırnaklarınızı havalandırmanız faydalı olacaktır. Böylelikle sararmalar gidecek ve tırnaklarınızın uzama hızı artacaktır.

Tırnakları Korumak:

Gün içinde birçok iş ile meşgul olabilirsiniz. Evde ya da işyerinde yapacağınız işlerde, ellerinizi kullanacağınız için, tırnaklarınız darbelere maruz kalabilir ve kırılmalar yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için, özellikle ev işleri yapılacağı zaman, eldiven kullanmak ve aşırı sudan elleri sakınmak, tırnakların kırılma riskini azaltır.

Dengeli Beslenmek:

Vücutta hücre yenilenmesinin gerçekleşmesi için, besinlerden vitamin, yağ ve minerallerin alınması gerekir. Beslenmeye ara vererek yapılacak olan diyetler yanlış bir teknik içeriyorsa, hem vücut sağlığınıza zarar verecek, hem de tırnaklarınızın besin yetersizliği nedeniyle uzamasına engel olacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme düzeni edinip, diyetisyen tavsiyesi ile diyet yapmak gerekmektedir.

Bol Su İçmek:

Günde an az iki litre su içmek, tüm vücudunuz için gereken ve doktorlar tarafından önerilen bir şeydir. Bunun yanında, içeceğiniz su tırnaklarınızı besleyerek daha hızlı uzamasına sebep olan en doğal etkenlerden biridir.

Tırnakları Nemlendirmek:

Gün içerisinde yaptığımız işler nedeniyle, sık sık ellerimizi yıkama ihtiyacı hissederiz. Ellerimizi yıkarken kullandığımız sabunlarda bulunan maddeler, ellerinizin ve tırnaklarınızın nemini kaybetmesine neden olur. Bu durumda hem ellerinizde çatlaklar oluşacak, hem de tırnaklarınız daha kolay kırılacaktır. Bunların önüne geçmek için, günde en az bir defa elleriniz ve tırnaklarınıza nemlendirici krem uygulamakta fayda var.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *