«
tiktok-abd-yasaklama-tehlikesiyle-karsi-karsiya-dspaAGSh.png

TikTok, ABD’de uygulamanın yasaklanmasını hızlandırmayı amaçlayan yeni bir yasa tasarısıyla mücadele ediyor. Uygulama, milyonlarca ABD’li kullanıcısını, ByteDance’ı TikTok’u satmaya zorlamak için tedbir alınması gerektiği konusunda uyarıyor. Anlık bildirimler aracılığıyla kullanıcılara “TikTok’un ABD’de kapatılma riskiyle karşı karşıya olduğu” belirtiliyor ve temsilcileri aramaları konusunda yönlendiriliyor.

Kullanıcılar Protestolara Teşvik Ediliyor

TikTok, kullanıcılarını hükümetin yasa tasarısını desteklememesi için sokaklara çağırıyor. Ancak bu direnişin beklenen etkiyi yaratmayabileceği belirtiliyor. Meclis çalışanları, kullanıcıların çağrılarıyla karşı karşıya kaldıklarını ve tasarıya destek artışı olabileceğini ifade ediyorlar.

Anlık bildirimlerle yasama sürecine müdahale edildiğini belirten Temsilci Mike Gallagher, tasarının yasalaşması durumunda TikTok’a altı ay süre tanınacağını ve aksi takdirde uygulama mağazalarında yasaklanacağını belirtiyor. TikTok ise yasanın uygulanması halinde ABD’de tamamen yasaklanacağını ve bu durumun birçok sektöre zarar vereceğini dile getiriyor.

Dijital Hak Grupları ve Yasa Tasarısına Karşı Çıkış

ACLU ve diğer dijital hak grupları, yasa tasarısını “anayasaya aykırı” olarak nitelendirirken Amerikalıların verilerini korumanın daha etkili yollarının bulunması gerektiğini savunuyorlar.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *