Şüphesiz günümüzün en moda konularından biri de sosyal medyadır. Kişisel veya kurumsal olsun bir milyonlarca kişi sosyal medyayı kullanıyor. Bunların en başında Facebook, Twitter, Youtube, Instagram geliyor. Devamında ise Google Plus, Tumblr, Pinterest gelir ve kullanıcı sayısına göre böyle devam eder.

Sosyal medya kavramı hayatımıza 10 yıl önce girmesine rağmen şuan 2 milyarı aşkın kişi tarafından kullanılmaktadır. Durum böyle olunca kişisel paylaşımlarda bulunmak isteyenler, popüler olmak isteyenler ve bir işletmenin, firmanın, ürünün veya hizmetin tanıtımını yapmak isteyenler de sosyal medyaya yöneldi.

Bu popülerliğin farkında olan kişiler ve markalar önlerindeki bu fırsatı değerlendirmek için girişimlerde bulunuyor. Kişisel olarak düşününce amaç birçok kişi tarafından takip edilmek ve beğeni almak olsa da firmalar veya markaların amacı ise daha çok müşteriye ulaşmak ve bütçesini arttırmaktır.

Sosyal medyada daha fazla takipçiye sahip olmak veya az takipçi ile daha fazla etkileşimde bulunmanın da püf noktaları vardır. Kısa başlıklar halinde bu konulara değinelim.

Doğru başlangıç yapmak: İster bir marka olun, ister bir kişi olun sosyal medya da bir hesap açmadan önce kime hitap edeceğinizi ve hangi yollarla hitap edilirse daha çok verim alacağınızı düşünün. Örneğin hedef kitleniz daha çok görsele önem veriyorsa başta Instagram ve Facebook kullanmanızı öneririz. Ve yine Youtube ile hedef kitlenizi daha da arttırabilirsiniz. Eğer hedef kitlenir kısa yazılardan hoşlanıyorsa Twitter kullanacağınız ilk sosyal medya hesabıdır.

Bilgilerinizi tamamlayın: Bir marka olarak takipçilerin size kolaylıkla ulaşmasına önem göstermeniz gerekmektedir. Bu nedenle telefon, adres, mail, internet sitesi gibi bilgilerinizi hesaplarınızda eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir. Kişisel hesaplar için bu şart olmasa da mesaj yoluyla size ulaşamayan takipçilerinize mail, skype adresleri vererek iletişimde olmalarını sağlamalısınız. Bu takipçiye önem verdiğinizi gösterir. Yine markalar açısından sosyal medya hesaplarında verdiklere hizmetle ilgili açıklamada bulunmaları, o markayı yeni tanıyan kullanıcılar için yararlı olacaktır.

Amaç belirlemek: Sosyal medya hesabınızı açmadan önce bir amacınız olmalı. Örneğin bir komedi hesabı ile bir otomobil hesabı birbirinin aynısı olamaz. Birisi mizaha önem verirken diğeri teknolojiye önem vermektedir. Bu nedenle önünüzde bir yol haritası olmalı ve doğru hedef kitlesine ulaşmaya çalışmalısınız.

Takipçi sayısı tuzağı: Sosyal medya kullanıcıları ‘çok fazla takipçi’ algısıyla hareket ettikleri için amaçlarına çoğu zaman ulaşamamaktadır. Diğer kullanıcılar ile yarışa girip en fazla takipçi sayısı benim olacak gibi bir düşünceye kapılmamak gerekiyor. Kolay veya illegal yollarla takipçi sayısını arttırmak isteyen kişi ve markalar çoğu zaman kaybeden taraf olmuştur. Paylaşımlarınıza geri dönüşte bulunmayan çok sayıda takipçi yerine, paylaşımlarınız ile sürekli ilgilenen az sayıda takipçiyi karşılaştıracak olursak; az sayıdaki doğal takipçiler her zaman daha önemlidir.

İçeriğin önemi: Paylaşımlarınızda yazılar büyük bir öneme sahiptir. Çünkü devrik cümleler, gereksizce kullanılan noktalama işaretleri, hatalı yazım ve tüm cümlenin büyük harfle yazılması gibi durumlarda kullanıcı sizi anlamakta zorluk çekecektir. Yazının yanında görselliğe de önem vermelisiniz. Paylaşımlarınızı resim, video ile desteklemek kullanıcıların dikkatini çekecektir.

Paylaşımları yoruma açık bırakın: Paylaşımlarınızda takipçiye yorum yapmasını teşvik etmeye çalışın. Veya takipçilerinizin fikrini almaya yönelik paylaşımınızın en altına not ekleyin. Bu size ekstra yarar sağlayacaktır.

Çift yönlü iletişim: Takipçilerinizin paylaşımlara yaptığı yorumlara cevap vermeye çalışın. Özellikle yorum olarak sizlere soru yönelten takipçilerinize mutlaka cevap verin ki, ilginizi görsün. Aynı şekilde iletişim formu ile size ulaşmaya çalışan takipçilerinize de geri dönüşte bulunun. Son zamanlarda komedi, video, teknoloji gibi Facebook sayfalarında paylaşımın altına atılan ilk yorumlara cevap verilmeye başlandı. Yani paylaşıma ilk yapılan yoruma sayfa yöneticisi tarafından yorum yapılıyor. Çoğu takipçi de ilk yorumu yapmak için sürekli sayfayı takip ediyor ve yorum yapıyor.

Güncel olun: Son olarak güncel olmayı kendinize ilke edinin. Güncel olmak ve yenilikleri takip ederek paylaşımlarda bulunmak kullanıcıların dikkatini çekecek ve doğal yollarla takipçileriniz artacaktır. Unutmayın ki, eski konular yeni konulara göre daha az dikkat çekmektedir.

Sosyal medya konusunda merak ettikleriniz veya bir sorununuz olursa yorum yapabilir ve iletişim kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz