«
sigortalı işte çalışmak

Yaz tatillerini çalışarak geçirmek isteyen üniversite öğrencilerinin aklına takılan ve çok sorulan bir soru vardır. Eğer ki sigortalı bir işte çalışılırsa KYK’dan almakta olduğum kredi veya burs kesilir mi? şeklindeki sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız. Bununla ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bilgileri ve çok sık yaşanan sorunları paylaşacağız. Yazıyı sonuna kadar okumanızı ve aklınıza takılan bir soru varsa yorum bölümünden sormanızı tavsiye ederiz.

Sigortalı işte çalışınca burs kesilir mi? sorusunun cevabı; hayır kesilmez. Ama bunun belli şartları vardır. Eğer ki bu şartların dışına çıkarsanız almakta olduğunuz burs/kredi kesilebilir. Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu part time veya full time çalışmak isteyen öğrencilere belli bir şartta kolaylık sağlamıştır. Sigortalı olarak nasıl çalışabilirsiniz bunun gibi detayları inceleyelim.

KYK Bursu Sigortalı İşe Girince Kesilir Mi?

Asgari ücret düzeyinde devamlı olarak çalışacak öğrencilerin belli bir süreyi geçmemek kaydıyla burs ve kredileri kesilmez. Bu süre 60 gün olarak belirlenmiştir. Siz toplamda 60 gün sigortalı olarak çalışabilirsiniz. Bu süreyi 1 gün bile geçse bursunuz/krediniz kesilir.

Bursun kesilmesine neden olan maddeler arasında “Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması” maddesi bulunmaktadır. Bu maddeyi KYK 60 gün şartı ile sınırlandırmaktadır. Yani 60 güne kadar çalıştığınız firma sizi sigortalı göstermesi durumunda bir sorun yoktur. Fakat 60 günden fazla sigortalı gözükmeniz durumunda bursunuz kesilecektir. Bilindiği üzere sigortalı olabilmeniz için en az asgari ücret almanız gerekmektedir. Asgari ücretin altında para alıyorsanız o şirket sizi sigortalı çalıştıramaz.

Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

Çoğu internet sitesinde bulamayacağınız bilgileri sizinle burada paylaşıyoruz. Çünkü hepsi sırf yazı yazmak için paylaşımda bulunuyor. Burada ise en doğru bilgiler öğrenilerek sizlere paylaşılıyor. Sigortalı işte çalışan kişiler 60. günün yani 2 ay çalıştıktan sonra işten çıkıyorlar. Fakat bazı firma/şirketler sizin sigorta çıkışınızı hemen o gün yapmıyor. Yani siz işten çıktıktan birkaç gün sonra sigorta çıkışı yapan yerler oluyor. Bu tür durumda sizin bursunuz kesilecektir. Bunun takibini yapmakta size kalıyor.

Çalışacağınız firmanın personel departmanıyla görüşüp 60. günde sigorta çıkışının kesin olarak yapılmasını isteyin. Bunu ilk işe gireceğiniz zamanda ve işten çıkış tarihinizden 1-2 hafta önce hatırlatın ve mutlaka 60. günde sigorta çıkışınızın yapılmasını isteyin. Aksi taktirde bu işin dönüşü yoktur ve sorumluluk size aittir.

Konuyla ilgili olarak daha fazla bilgiyi KYK Çağrı Merkezi 444 19 61 numaralı telefondan alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Gül

    Bu 60 gün sadece bir yıl için mi geçerli?