«
ses-bombasi-saydam-baliklarin-yuksek-ses-yapma-yetenegi-QA2MT4aJ.jpg

Almanya’daki Einstein Sinirbilim Merkezi’nden araştırmacılar, 12 milimetrelik ‘Danionella Cerebrum’ cinsindeki saydam balığın, yakın arada 140 desibelin üstünde ses çıkarabildiğini keşfettiler. Bu ses düzeyi, yakın uzaklıktan av tüfeğinin atış sesine denk geliyor.

Laboratuvardaki akvaryumdan gelen sesler üzerine çalışmalarını yürüten araştırmacılar, ‘Danionella Cerebrum’ cinsi balığı mikrofon ve kamera kullanarak detaylı incelemeye aldılar. Balıkların erkeklerinin hava kesesinin yanında bulunan 5. kaburgasında vuruş yapan bir kas ve kıkırdak tespit eden araştırmacılar, bu kasın kaburgada tansiyon oluşturarak balıkların su içinde istikrarını sağladığını belirlediler.

İrtibat Kurmada Etkili Bir Silah

Araştırmacılar, balığın kıkırdağının hava kesesine vurmasıyla çıkardığı yüksek sesin, balığa 12 milimetre uzaklıktan, 140 desibelin üstünde algılandığını keşfettiler. Sesin yüksekliği, 35 milimetrelik aralıkta ise 135 desibel olarak ölçüldü. Balığın saydamlığı sayesinde kas ve beyin aktivitelerini detaylı bir şekilde inceleyen araştırmacılar, ‘Danionella Cerebrum’ tipi balıkların yüksek ses çıkarmasının irtibat kurmada etkili bir silah olduğunu düşünüyorlar.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *