«
niche

YouTube, her türden içeriğe sahip geniş bir video paylaşım platformudur. Youtube kanalı açarken niche (niş) sektörü bulmak için öncelikle ilgi alanlarınızı, hobilerinizi, deneyimlerinizi veya uzmanlık alanlarınızı düşünmeniz gerekir. Ardından, bu konuları araştırarak Youtube’da hangi tür videoların en çok izlendiğini ve hangi kanalların en çok aboneye sahip olduğunu bulabilirsiniz.

Google Trends gibi araçlar kullanarak popüler konuları araştırabilir ve ilginç bulduğunuz niş konuları bulabilirsiniz. Daha da önemlisi, ilgi alanlarınıza dayalı bir niş bulduğunuzda, bu nişi işletmek için tutkulu olmalısınız. Bu, kaliteli içerik üretmek ve izleyicilerinizin ilgisini çekmeniz gerekiyor.

Youtube Niche (Niş) Sektör Nasıl Bulunur?

Kendinize doğru niche sektörü bulmak ve para kazanmak için şu adımları izlemelisiniz:

1- İlgi Alanı Belirleyin

Kendinize sormanız gereken soruları belirleyin. Kendinize “Nelerden hoşlanırım?”, “Nelerle ilgilenirim?”, “Hobilerim nelerdir?”, “Uzman olduğum alanlar nelerdir?” gibi sorular sorarak ilgi alanlarınızı belirleyin.

2- Anahtar Kelimeler Belirleyin

İlgi alanlarınıza yönelik anahtar kelimeler belirleyin. İlgilendiğiniz konulara yönelik anahtar kelimeleri belirleyin. Bu anahtar kelimeleri Google Trends, Google Suggest, YouTube Trends, YouTube arama ve diğer anahtar kelime araçları kullanarak araştırın.

3- Kategorinizi Daraltın

Niş sektörünüzü daraltın. Örneğin; Sağlık kategorisinde kanal açacaksanız Anne Sağlığı – Bebek Sağlığı gibi sektörünüzü daraltın ve buna göre anahtar kelimeler seçin. Belirlediğiniz anahtar kelimelerle ilgili diğer YouTuber’ların kanallarını ve videolarını araştırın. Bu kanalların ne tür içerikler sunduğuna ve izleyici kitlesinin büyüklüğüne bakın. Bu size niş sektörünüzü daha da daraltma konusunda fikir verecektir.

4- Potansiyel Kategorileri Not Alın

Potansiyel niş sektörlerinizi listeleyin. Belirlediğiniz anahtar kelimeler ve ilgi alanlarınızı kullanarak potansiyel niş sektörlerini listeleyin. Bu liste, daha sonra içerik üretmeye başladığınızda size yol gösterici olabilir. Bir yemek kanalı, genel bir anahtar kelime olan “yemek tarifleri” yerine, belirli bir niş konu olan “vejetaryen tarifleri” gibi bir kelime grubunu hedefleyerek, daha spesifik bir kitleye hitap edebilir ve bu kitleyi daha iyi memnun edebilir.

5- Rekabet Analizi Yapın

Analiz yapın. Listelediğiniz potansiyel niş sektörlerindeki rekabeti ve arz-talep dengesini analiz edin. Bu, belirlediğiniz niş sektöründe ne kadar rekabet olduğunu ve ne kadar talep olduğunu gösterir.

6- Beklemeyin, Başlayın

Seçim yapın ve harekete geçin. Analiz ettiğiniz potansiyel niş sektörlerinden birini seçin ve içerik oluşturmaya başlayın. İçeriklerinizde izleyicilerinizin ilgisini çekecek ve onların sorularına cevap verecek şekilde bilgilendirici, eğitici ve eğlendirici olmaya özen gösterin.

Niş sektör bulmak ve başarılı bir YouTube kanalı oluşturmak zaman ve sabır gerektirir. İçeriklerinizi düzenli olarak yayınlamak ve izleyicilerinizle etkileşim kurmak da önemlidir.

Niche Kelime Bulma Araçları

Eğer kendiniz bir niche kelime bulamadıysanız ve öneri almak istiyorsanız bunu yapan bazı araçlar mevcut. Niş kelime bulma araçları, belirli bir niş sektöründe kullanılabilecek anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini bulmak için kullanılan araçlardır. Bu araçlar, web siteleri, bloglar, sosyal medya platformları ve YouTube kanalları gibi farklı dijital platformlarda içerik oluşturmak isteyenler tarafından kullanılabilir.

Bunu okuyabilirsiniz: Spotify Hesabına Takipçi Nasıl Kazanılır?

niche

İşte niş kelime bulma araçlarından bazıları:

1- Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google AdWords hesabı olan herkesin ücretsiz olarak erişebileceği bir araçtır. Bu araç, anahtar kelime araştırması yapmanıza, anahtar kelime önerileri almanıza ve kelime öbekleriyle ilgili fikirler edinmenize olanak tanır.

2- Google Trends

Google Trends, popülerliği ve eğilimleri takip etmek için kullanılan bir araçtır. Anahtar kelime trendlerini ve diğer ilgi alanlarını takip etmenize, hangi konuların popüler olduğunu öğrenmenize ve hangi anahtar kelimelerin daha fazla arandığını görmek için kullanılabilir.

3- Ahrefs

Ahrefs, arama motoru optimizasyonu (SEO) için bir araştırma aracıdır. Anahtar kelime araştırması yapmanıza, anahtar kelime rekabet düzeylerini ve organik arama hacimlerini görmenize olanak tanır.

4- SEMrush

SEMrush, dijital pazarlama araştırması yapmak için kullanılan bir araçtır. Anahtar kelime araştırması yapmanıza, rakip analizi yapmanıza ve organik arama sonuçlarını izlemenize olanak tanır.

5- Keyword Tool

Keyword Tool, anahtar kelime araştırması yapmak için kullanılan ücretsiz bir araçtır. Google, YouTube, Bing, Amazon, Instagram ve Twitter gibi farklı platformlarda anahtar kelime önerileri sunar.

Bu araçlar, niş sektöründe kullanılabilecek anahtar kelimeleri bulmak için faydalıdır. Sizler bu araçlar ile güncel ve trend niche kelimeleri bulabilir ve bunlardan yola çıkarak bir Youtube kanalı oluşturabilirsiniz.

Niche Kelime Youtube Kazançlarını Etkiler mi?

Niche kelimeler seçerek Youtube videoları çekmemizin asıl nedeni daha fazla kazanmaktır. Niche kelimeler; genel anahtar kelimeler yerine daha spesifik, alt konulara odaklanmak, hedef kitlenizle daha iyi bir bağlantı kurmanıza ve daha az rekabetli anahtar kelimelerle sıralamaya yardımcı olabilir.

Eğer genel anahtar kelimeleri hedeflerseniz, birçok büyük YouTube kanalının ve markanın rekabetiyle karşı karşıya kalırsınız. Ancak, niş bir kelime grubunu hedeflediğinizde, hedef kitlenizin ilgi alanlarına daha iyi hitap edebilirsiniz. Bu, kanalınızın sadık bir takipçi kitlesi oluşturmasına ve diğer büyük kanallardan daha farklılaşmasına yardımcı olabilir. Böylelikle daha az rekabetin olduğu sektörde daha fazla içerik çekebilir ve daha fazla izlenebilirsiniz. Tabiki doğru kategori seçimi yaparak.

Niche Youtube Kanalının Dezavantajları Nedir?

Niş bir kelime grubuna odaklanmanın dezavantajı, aranma hacminin daha düşük olması ve bu nedenle daha az arama trafiği getirmesi olabilir. Ancak, daha az rekabetli olmaları nedeniyle, niş kelime grupları, daha düşük trafik hacimleri olmasına rağmen daha yüksek dönüşüm oranlarına sahip olabilirler. Bu tarz kelime grubuna odaklanarak video hazırlamak, hedef kitlenizin ilgi alanlarına daha iyi hitap etmek, daha az rekabetli anahtar kelimelerle sıralamak ve kanalınızın sadık bir takipçi kitlesi oluşturmasına yardımcı olmak için iyi bir stratejidir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *