«
metanin-facebook-haber-sekmesini-kaldirmasi-7fLfpa4Q.jpg

Değişen Kullanıcı Deneyimi

Meta’nın, kullanıcı deneyimini yeniden şekillendirme kararı kapsamında ABD ve Avustralya’da Facebook Haber Sekmesi’ni kaldırması, dijital medya alanında büyük değişikliklerin habercisi oluyor. Bu hamle, sosyal medya devinin içerik sunum stratejisinde önemli bir dönüşümü işaret ediyor ve sektördeki diğer oyuncular için yeni fırsatlar ve meydan okumalar yaratıyor.

Haber Sekmesi Kaldırılıyor

Nisan ayının başlarında, ABD ve Avustralya’daki kullanıcılar için Facebook Haber Sekmesi yavaş yavaş kaybolmaya başlayacak. Meta, sosyal ağının yer işaretleri bölümünde bulunan bu özel sekmeyi, ‘yatırımlarını insanların en çok değer verdiği ürün ve hizmetlerle uyumlu hale getirme’ çabası kapsamında kaldıracağını duyurdu.

Anlaşmalar Sonlanıyor

Avustralya’daki Haber Sekmesini kaldırarak, şirket aynı zamanda mevcut anlaşmaları sona erdikten sonra ülkedeki yayıncılara içerikleri için ödeme yapmayı da durduracak. Birkaç yıl önce, Facebook, şirketlerin medya kuruluşlarına içerikleri için ödeme yapmasını gerektirecek o zamanki önerilen yasaya yanıt olarak ülkede haber bağlantılarını engellemişti.

Kararın Etkileri

Meta, bu toplam miktarın yaklaşık üçte biri veya 66 milyon dolarından sorumlu, bu da kararının ülkedeki haber işletmeleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağı anlamına geliyor. Pazarlık yapacak bir alanın olmaması, şirketin Haber Sekmesi’ni kaldırdığı bölgelerde geleneksel haber içeriği için yeni ticari anlaşmalara girmeyecek olmasıyla da ortaya çıkıyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *