«
lgs-imtihani-hakkinda-son-gelismeler-uwIHq4fb.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihan 2 Haziran’da yapılacak. Öğrenciler, pandemi öncesi uygulamaya benzer şekilde kendi okullarında değil belirlenen merkezlerde imtihana girecekler.

İmtihan Uygulaması ve Değişiklikler

Geçen yıl Kahramanmaraş depremi nedeniyle sadece birinci dönem konularının sorulduğu imtihanda bu yıl, 8. sınıf öğretim programındaki tüm konular imtihan kapsamında olacak. İmtihan merkezi olarak belirlenen okullarda yapılacak imtihan için her ilçe bir merkez olacak şekilde planlama yapıldı.

Öğrenci Bilgilendirme ve Müracaat Süreci

Öğrencilerin imtihan giriş yerleri, salonları, sıra numaraları ve alacakları önlemler 24 Mayıs’ta e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden duyurulacak. Öğrencilerin imtihana giderken yanlarında fotoğraflı onaylı imtihan giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi bulundurmaları gerekmektedir.

  • İmtihana katılmak isteyen öğrenciler 18-29 Mart tarihleri arasında e-Okul üzerinden müracaatlarını yapabilecekler.
  • İmtihansız öğrenci alan okulları tercih edecek öğrencilerin LGS merkezi imtihanına girmeleri zorunlu değildir.
  • LGS kılavuzu yayımlandı ve öğrencilerin merkezi imtihan müracaatları ücretsiz olarak elektronik ortamdan yapılacaktır.

Öğrencilerin imtihan öncesinde ders kitaplarındaki kazanımları edinmeleri ve yayımlanan örnek sorularla pratik yapmaları önerilmektedir. İmtihan içeriği, öğrencilerin 8. sınıf öğretim programındaki kazanımları ölçmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *