«
kyk oda temizligi

KYK yurtlarının en büyük sorunlarından biri de temizliktir. Yurtların kapasitesine göre belirli sayılarda temizlikçi bulunur ve bu temizlikçiler yurdun giriş çıkışından odaların tuvaletlerine kadar her yeri temizlemekle görevlidirler. Peki odalar temiz oluyor mu? Hijyenik mi?

KYK’da Oda Temizliği

Kyk yurdunda haftanın her günü temizlikçi görevliler bulunuyor. Haftanın 6 günü odalar temizleniyor ve Pazar günleri de nöbetçi temizlikçiler bulunuyor. Yurdun her katından belirli kişiler sorumlu oluyor. Ve görevleri her gün o katta bulunan odaları temizlemektir.

Her gün kuru veya nemli paspas ile odanın tozu, pisliği ve çöpü alınıyor. Haftada 1-2 defa da ıslak olarak paspas yapılıyor. Ve ıslak paspas yapıldığı zaman banyo tuvalette temizleniyor.

Oda temizliği bittikten sonra koridor temizliği yapılıyor ve cop kutuları boşaltılıyor.

Banyo Tuvalet Güzel Temizleniyor Mu?

Banyo ve tuvalet temizliği yukarıda yazdığım gibi her gün değil sadece haftanın 1 veya 2 günü yapılıyor. Özel temizleyici malzemeler ile lavabonun içi, klozetin içi ve banyo küveti temizleniyor. Yerler güzelce yıkanıp çekçek (çekpas) ile suyu durulanıyor.

Temizlik güzel yapılıyor fakat haftada 1-2 defa yapılması tuvalet-banyonun kirli kalmasına neden oluyor. Aslında buradaki asıl neden; odada kalanların banyo tuvaleti temiz kullanıp kullanmamasıdır. Eğer ki oda arkadaşlarınız banyo-tuvalet temizliğine önem veriyorsa haftada 1 defa temizlenmesi sizi rahatsız etmez. Tuvaletin çok kirli olduğu durumlarda ise kat temizlik görevlisine ricada bulunup odayı temizletebilirsiniz.

Odanın Temiz Kullanılması

Odanın temiz olmasının birinci kuralı, odadakilerin tüm alanları temiz kullanmasından geçmektedir. Kyk’da oda temizliği konusunda her şey yapılmaktadır. Fakat odadaki öğrenciler odayı temiz kullanmazsa o oda her gün temizlense bile temiz kalmaz. Bu nedenle oda arkadaşlarınızla konuşun ve kendinize ufak tefek oda kuralları belirleyin. Ben KYK’da kalırken oda arkadaşlarımla belirlediğim KYK Oda Kuralları‘nı sizlerle paylaşayım.

  1. Ayakkabılar kapı önünde çıkarılıp odada terlikle gezilecek.
  2. Her türlü çöpler koridorda bulunan çöp kovasına atılacak. Masa ve komidin üstlerine çöp bırakılmayacak.
  3. Tuvalet ihtiyacı karşılanırken tuvalet temiz kullanılacak. Ayakta kullanılırsa ve idrar lekesi olursa ıslak mendil ile tuvalet kapağı temizlenecek.
  4. Her tuvaletten sonra sifon çekilecek.
  5. Banyodan sonra küvetin (duşa kabin) içi temiz bırakılacak.
  6. Banyo-Tuvalete ayakkabı ile girilmeyecek. (Banyo terliği alırsınız ortak kullanırsınız)
  7. Oda ara ara havanlandırılacak.

Kendinize bunun gibi küçük kurallar belirlerseniz daha temiz bir odada yaşamış olursunuz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *