«
KYK Yurtlarında Odalar Nasıl?

KYK yurtlarında oda düzenleri değişiktir. Her yurdun kendine göre bir düzeni vardır. Bazı KYK yurtları eski binadır ve ranza sistemi vardır. Bazı yurtlar ise yeni binaya baza sistemi ile açılmıştır. İki Kyk yurt düzenini de sizlere ayrı ayrı anlatacağım.

RANZA SİSTEMİ OLAN KYK YURTLARI

Ranza sistemi olan Kyk yurtları genellikle eski binalardadır. Bu binalar eski olsalar bile yapılan onarım çalışmaları ile ferah bir ortam haline dönüştürülmüştür. Çünkü devlet tarafından öğrencilerin en iyi şekilde barınması için çalışmalar yapılıyor.

Ranza tipi odalarda genellikle 4 veya 6 kişi kalmaktadır. Eğer ki oda büyükse kişi sayısı 8’e kadar çıkabilmektedir. 2017 yılından itibaren ranzalı odalardaki öğrenci sayıları azaltıldı hatta ranzalı odaların baza tipi odalara dönüştürülmesi için çalışmalar bir çok ilde yapıldı.

Ranzalı odalarda banyo ve tuvaletler genellikle koridorda bulunuyor. Her odanın kendine ait banyo tuvaleti bulunmadığı için koridorda bulunan herkesin ortak kullanım alanını sizde kullanmış oluyorsunuz. Bu sebeple banyo ve tuvaletler çabuk kirlenebilir, temizliği günlük yapılmazsa kirli alanları kullanmak zorunda kalacaksınız.

Yine ranzalı odalarda çoğu zaman çalışma masaları bulunmuyor. Ranza tipi odalar genellikle küçük veya dar oldukları için ranza tercih edilmektedir. Küçük ve dar odaya ranzalarla birlikte giysi dolaplarının da koyulduğunu düşünürseniz kullanım alanı küçülecektir. Ve çalışma masalarını koymaya yer kalmayacaktır. Nadir olarak bazı yurtlarda çalışma masaları olabilmektedir. Ders çalışmak için özel Etüt Salonları bulunmaktadır. Buralarda dersinize çalışabilirsiniz.

BAZA TİPİ KYK YURT ODALARI

Bazı eski binadaki KYK yurtları onarıldıktan sonra ranzaları kaldırıp baza tipi odalara dönüştürülmüş olabilir. Genellikle baza tipi odalar yeni binalardır. Yeni yapılan veya kısa süre önce açılan KYK yurtları daha moderndir. Bu yurt odalarında çalışma ortamı ve yatma alanı ayrıdır.

Şu şekilde anlatmak gerekirse odada bazaların olduğu yer ile çalışma masalarının olduğu yer bir duvar ile ayrılmıştır. (Aşağıdaki fotoda görüldüğü üzere) Ayrıca yeni yapılan yurtlarda tuvalet ve banyo odanın içinde bulunmaktadır. Böylelikle herkesin kullandığı tuvalet-banyoya değil de sadece odadakilerin kullandığı tuvalet-banyoya girmiş olacaksınız. Bu yurtların odaları genellikle 3 ve 4 kişiliktir. Daha fazla öğrenci kalmıyor.

Bu fotoğrafta gördüğünüz duvarın diğer tarafında çalışma masaları (çalışma alanı) bulunmaktadır. Ayrıca her odada mini buzdolabı da vardır.

Bazı odalarda ise yataklar ve çalışma masaları tek alanda yani birbirinden ayrılmamış olabilir. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

ARALARINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

  1. Bu iki yurt sistemi arasındaki en bariz farklardan biri ücrettir. Ranza tipi yurtların ücreti daha düşüktür.
  2. Baza tipi odalarda tuvalet banyo ve çalışma masaları odanın içinde bulunuyor.
  3. Baza olan yeni yurtlarda mobilyalar yenidir. Binalarda yenidir.
  4. Yeni yurtlar, yeni binada oldukları için genellikle daha temiz kalırlar. Eski yurtların döküntüsü çok olduğu için sık sık temizlik yapmak gerekir.

Bir önceki yazımda Yurt Odalarının Temizliğinden bahsettim. Okumak için tıklayınız.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *