«
Kyk Yurt Depozito Ucretleri

Kyk yurt kayıtları başladı. Asil sıradakiler yurt kayıtlarını tamamladı ve şimdi yedek sıralamasındaki öğrenciler yurt kayıtlarını yapıyor.

Kyk Yurt Kaydı yapılırken biliyoruz ki depozito ücreti alınıyor. Güvence bedeli adı altında alınan ücret yurttan çıktığınızda size geri iade ediliyor. Eğer ki yurda bir zarar verirseniz, zararı yurt yetkilileri bu bedelden kesinti yaparak karşılıyor. Bir zarar olmaması durumunda ise alınan depozito ücreti eksiksiz size iade ediliyor.

Depozito Ücreti 1.000 TL İddiası

Kulaktan kulağa yayılan söylemlere göre 2017 yılı Kyk depozito ücretleri 1.000 (bin) TL olacağı söyleniyor. Bu söylemler tamamen asılsızdır. Mantıklı düşünmek gerekirse KYK yurduna kayıt yapan öğrenci imkanı/maddi durumu yetersiz olduğu için Kyk’yı tercih etmiştir. Devlet bu öğrencileri zora sokacak şekilde depozito ücreti almaz. Depozito 1000 tl olacakmış iddiaları gerçeği yansıtmamakta ve sizden kimse bu kadar para isteme hakkı bulunmamaktadır.

2017 KYK Depozito Ücreti Ne Kadar?

Bununla ilgili net açıklama zaten KYK’nın resmi internet sitesinde açıklanmış durumda. Yurt ücretine göre depozito fiyatları belirleniyor. Ve depozito fiyatları ortalama 200 TL – 350 TL arasındadır.

Örnek verecek olursak Kilis Yurdu A Blok aylık yurt ücreti 160 TL’dir. Bu erkek yurdu için alınan depozito ücreti 240 TL’dir.

Aşağıdaki tablodan yurt ücretleri ve karşısında depozito ücreti yer alıyor. KYK’nın sitesinde resmi olarak açıklanan bedelleri yayınlıyorum.

Tablodan da anlaşılacağı üzere KYK yurt ücretiniz düşükse ödeyeceğiniz depozito da düşük olacaktır. Eğer yurt ücreti yüksekse depozito ücreti de yüksek olacaktır.

Yurt Ücreti Neye Göre Belirleniyor?

Yurtların yetersiz kaldığı durumlarda yeni yurtlar açılıyor. Yurt binasının yeni olması, konforun ve oda başına düşen öğrenci sayısının az olması gibi durumlara göre yurt ücretleri belirleniyor. Eski binada bulunan, ranza tipi odalardaki yurtların ücreti genelde düşük oluyor. Yeni bina ve yarı özel yurtlar ise biraz daha yüksek ücretli oluyor.

Kyk Depozito Ödemezsem Ne Olur?

Depozito ücretleri artık yurtlara değil online olarak genel merkeze ödeniyor. Yani sizin depozito ücreti ödeyip ödemediğiniz KYK Genel Merkezi tarafından görülüyor. Depozitosunu ödemeyen öğrencilerin yurt ile ilişiği kesiliyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *