«
Kyk Oda Degistirme

KYK yurdunda yeni kalmaya başladıysanız veya daha önceden de kalıp odanızdan memnun değilseniz neler yapılabilir? Kyk’da oda değiştirmek mümkün mü? Ve mümkünse nasıl oda değiştirilir? Bu yazımda KYK yurdunda kalmış biri olarak bilgilerimi sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle şunu bilmekte fayda var. Kyk devlet tarafından belirli kriterlere göre ve belirli bir ücret karşılığında öğrencilerin barınma, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet vermektedir. Kyk’nın iyi yönleri olduğu gibi negatif yönleri de bulunuyor. Yani bir ev ortamı ve bir özel yurt ortamını ortamı bulamayabilirsiniz.

KYK Yurdundaki Sorunlar

Oda arkadaşlarınız ile samimi olmayabilirsiniz. Bu sizi rahatsız edebilir ve oda değiştirmek isteyebilirsiniz.

Odanın dağınık kullanılması, oda ve banyo alanlarının temiz tutulmaması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Sesli, gürültülü ortamlar sizi rahatsız edebilir. Oda arkadaşlarınız geç saatlere kadar uyumayabilir.

Bu gibi sorunlarla sık karşılaşılmaktadır. Bunları yaşayan öğrenci odasını değiştirmek isteyebilir. Kyk’da oda değiştirmek için ne yapılabilir?

Kyk Oda Değiştirme İşlemleri

Kyk başvuru ile öğrenci alan bir kurum olduğu için herkes odasını kabul etmek durumundadır. Kyk hizmetlerinden memnun olmayacak veya lüks bir ortam hayal edenlerin yeri zaten KYK değildir. 10 liraya alınan etle 40 liraya alınan et bir değildir. Bu da aynı durum.

Fakat yurt yönetimi ve KYK İl Müdürlükleri öğrencilerin rahat etmesi ve sorunlarının çözülmesi için çalışmaktadır. Oda değiştirmek için yapılabilecek birkaç işlem vardır.

 1. Başka odada boş yatak varsa bu odaya geçmek için yurt müdürü ile görüşebilirsiniz. Boş yatak olması halinde oda değiştirmenize izin verilecektir. Fakat boş yatağın öğrencisi olupta henüz gelmemişte olabilir. Bunu araştırın.
 2. Başka odadaki bir öğrenci ile yerini değiştirmek en mantıklısıdır. Gidip başka odadaki öğrenci ile konuşup yer değiştirmeye ikna edebilirsiniz. İki tarafta kabul ederse yurt yönetimi ile konuşup odanızı değiştirebilirsiniz.
 3. Eğer bu ikisini yapamazsanız ve çok zor durumda kalırsanız yurt müdürü ile görüşüp derdinizi anlatın. Eğer varsa başka bloklara geçmeyi teklif edin. Bloklar arası transfer genellikle yarıyılda ve sene sonunda yapılmaktadır.

Bunların haricinde yapılabilecek pek bir şey yoktur. Özellikle yurtta hiç boş alan yoksa başka bir odaya geçmek zordur. Bunun için sizlere tavsiyem okullar kapandıktan sonra, yeni yurt başvuruları başlamadan önce oda değişikliği için Yurt Müdürlüğüne “Oda Değişikliği Dilekçesi” vermenizdir.

Umarım bu bilgiler işinize yarar. Aklınıza takılan bir soru olursa aşağıdaki yorum alanından sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Sufe

  Dilekçe örneği söyleyebilirmisiniz

 2. Ayşe

  Yaz tatilinde oda değişikliği yapılır mı

 3. Mesut

  Ben izinsiz keyfime göre oda değiştirdim. Hakımda tutanak tutuldu ne gibi ceza alırım ve oda arkadaşımla tartıştım yardımcı olursanız sevinirim

  • Ahmet Can Akyol

   Bununla ilgili kararı yurt yönetimi verir. Uyarı cezası verip tekrar odanıza geçirebilirler. Yurttan atacaklarını düşünmüyorum ama tekrarı olması durumunda yurttan atılırsınız.

 4. Kerem

  Yurtta ki odamı memur değiştirmek istiyo ama ben istemiyorum memurun böyle bi hakkı varmı

 5. Nur

  Oda degistrmek istiyorum ama arkadasim da istiyo istedigim odayı hangimiz once dilekce verirsek o mu gecicek o odaya. Bir de ne zaman veriliyo dilekceler ilk ben vermek istiyorum

 6. Osman

  Odamdaki arkadaşım beni yurt müdürüne şikayet etmiş yurt müdürü benim odamı değiştirmiş fakat odamdaki arkadaşlarımla aramız çok iyi ve benim değil onun gitmesini istiyorlar yurt müdürüyle görüştükten sonra müdür reddederse ne yapabilirim

 7. Beyza Nur

  Ben bugün oda değiştirecegim benden ücret talep edecekler mi böyle saçmalık var mı ay bitti diğer odada günü geldiğinde ödemem gerekmez mi

 8. Berna

  Oda değişikliği için dilekçe örneği yazabilir misiniz hiçbir yerde bulamadım da

  • Ahmet Can Akyol

   Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu
   KYK Samsun İl Müdürlüğüne
   SAMSUN

   ……….. Yurdu …… blokta ……. no’lu odada kalmaktayım. …………………….. sebepten dolayı odamın değiştirilmesini istiyorum.
   Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

   …/…/201..
   İmza
   Ad Soyad

   TC Kimlik No :……………
   Öğretim Kurumu :…………….
   E-Mail :………………….
   Cep Tel No :…………………

 9. Mltm

  Yurda 6 haziran 2018 ‘de dilekçe verdim oda değişikliği için fakat yurda gidicem odamın değişmediğini öğrendim dilekçe verdiğim halde odamdaki 2 arkadaşın değişimi yapılmış yury müdürlüğünü nasıl ikna edebilirim dilekçem dikkate alınmayıp geçeceğim odada mezun olan arkadaşlar kayıtlarının sildirmedikleri için oda değişimi olmamış öyle birşey var mı?

 10. Bihter

  Bir kykdan diğerine aynı şehirde geçmek için napmamız gerekir

 11. Hakan Kılıç

  İznim olmadan beni başka odaya atabilirler mi

  • Ahmet Can Akyol

   Durup dururken odanız değiştirilmez.

   • Mltm

    Oda değişimi için 6 haziranda dilekçe verip ücretini ödememi söylediler şimdi yurt müdürünü aradım herhangi bir dönüş yapılmadığı için fakat oda değişme istegimi yapmamışlar bana geçmek istedigim odada mezun olan arkadaşların kayıtlarını sildirmedikleri için oda değişimi yapmamışlar ama geçmek istedigim odada yeni gelen arkadaşları kayıt yapmışlar ne yapabilirim nasıl yol izlemeliyim

    • Ahmet Can Akyol

     Gidip yurt müdürüyle tekrardan bir konuşun durumu anlatın. Bir çözüm yolu bulunacaktır imkanlar dahilinde.

 12. Hakan Kılıç

  Kyk benim iznim olmadan yerimi yani beni başka bir odaya atabilir mi

  • Dwlayda

   Bende merak ediyorum. Yaz tatilinde bizden habersiz odalarımızı değiştirmişler. Oda arkadaşlarımdan memnundum ve ayrılmak istemiyorduk şimdi başka odalara atmışlar. O kadar saçma işler yapıyorlar ki artik sinirden dayanamıyorum. Dönem ortasi da blok değişikliği yaptirdilar zorunlu olarak. Bıktım valla bıktım.

 13. Azat

  Yurta haber vermeden odamı değiştirsem bir sıkıntı çıkar mi.Yurttan atılma olayı felan Olur mu

 14. Sebahattin

  Merhaba bi şey sorcaktım odadaki yataklarda 1 2 3 diye numarası var yatağı kafamıza göre seçebiliryiz??

 15. Ayşe

  Odama geldim ve sevmediğim birisi var ama odamdan ve diğer arkadaşlarımdan memnunum . İdare ile konuşsam o kişiyi başka bi odaya gönderebilirler mi

 16. Asena Meyra

  Ben blok değiştirmek istiyorum ama sürekli yedek alımları yapılıyor ikinci döneme kadar boş bir yer kalmayabilir bunun daha erken bir çözümü yok mu ? Gerçekten bloğumu hiç beğenmedim önceden farklı bloktaydım geçici olarak kalıyordum ve yine o bloğa geçmek istiyorum. Antalya Muratpaşa yurdu ne yapabilirim

 17. Oğuz

  Ya Allah aşkına 1 kere oda değiştirmişsin zaten değiştireceksen Bi bakarsın demi yani kim var kim Yok nasıl insan temiz mi kir mi habire habire oda değiştirmenin alemi Yok ben yurt müdürü olsam 1 den fazla oda değişikliğine izin vermem ne bu çocuk oyuncağı mı salak salak iş yapmayın

 18. Duygu

  Oda değişikliği 2 defa yaptim tekrar değiştirmek istiyorum oda arkadaşım çok kirli olduğu için dayanamıyorum acaba değişim yaparlar mi?

 19. Azat

  Arkadslar ben %50 kyk yurdunda kaliyordum . Yurdumu degistirdm kyk devlet yurduna gecis yaptm kyk devlet yurdunu beğenmedm tekrar eski yurduma gecis yapabilir miyim ? Bilgisi olan yorum yaparsa cok sevinirim

 20. Dilara

  Oda değişikliği yaptım tekrar yapma yapma hakkım var mi

 21. Ceyda kahraman

  Yurttaki memur bana hem bukunduğumuz ayın hemde bir sonraki ayın yurt ücretini yatırmamı söylüyor böyle bişey varmı

 22. emircan

  3 kişi aynı anda boş bir odaya yerlesebilirmi 10 katli yurdun 3 katı boş

  • Ahmet Can Akyol

   Boş olan katlarda başka kimse yoksa belki odanızı değiştirmeyebilirler. Bu yurt yönetiminin inisiyatifine kalmış. Gidip görüşün.