Kyk Yurdunda Oda Değiştirme

tarafından
6199
Kyk Yurdunda Oda Değiştirme

KYK yurdunda yeni kalmaya başladıysanız veya daha önceden de kalıp odanızdan memnun değilseniz neler yapılabilir? Kyk’da oda değiştirmek mümkün mü? Ve mümkünse nasıl oda değiştirilir? Bu yazımda KYK yurdunda kalmış biri olarak bilgilerimi sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle şunu bilmekte fayda var. Kyk devlet tarafından belirli kriterlere göre ve belirli bir ücret karşılığında öğrencilerin barınma, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet vermektedir. Kyk’nın iyi yönleri olduğu gibi negatif yönleri de bulunuyor. Yani bir ev ortamı ve bir özel yurt ortamını ortamı bulamayabilirsiniz.

KYK Yurdundaki Sorunlar

Oda arkadaşlarınız ile samimi olmayabilirsiniz. Bu sizi rahatsız edebilir ve oda değiştirmek isteyebilirsiniz.

Odanın dağınık kullanılması, oda ve banyo alanlarının temiz tutulmaması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Sesli, gürültülü ortamlar sizi rahatsız edebilir. Oda arkadaşlarınız geç saatlere kadar uyumayabilir.

Bu gibi sorunlarla sık karşılaşılmaktadır. Bunları yaşayan öğrenci odasını değiştirmek isteyebilir. Kyk’da oda değiştirmek için ne yapılabilir?

Kyk Oda Değiştirme İşlemleri

Kyk başvuru ile öğrenci alan bir kurum olduğu için herkes odasını kabul etmek durumundadır. Kyk hizmetlerinden memnun olmayacak veya lüks bir ortam hayal edenlerin yeri zaten KYK değildir. 10 liraya alınan etle 40 liraya alınan et bir değildir. Bu da aynı durum.

Fakat yurt yönetimi ve KYK İl Müdürlükleri öğrencilerin rahat etmesi ve sorunlarının çözülmesi için çalışmaktadır. Oda değiştirmek için yapılabilecek birkaç işlem vardır.

  1. Başka odada boş yatak varsa bu odaya geçmek için yurt müdürü ile görüşebilirsiniz. Boş yatak olması halinde oda değiştirmenize izin verilecektir. Fakat boş yatağın öğrencisi olupta henüz gelmemişte olabilir. Bunu araştırın.
  2. Başka odadaki bir öğrenci ile yerini değiştirmek en mantıklısıdır. Gidip başka odadaki öğrenci ile konuşup yer değiştirmeye ikna edebilirsiniz. İki tarafta kabul ederse yurt yönetimi ile konuşup odanızı değiştirebilirsiniz.
  3. Eğer bu ikisini yapamazsanız ve çok zor durumda kalırsanız yurt müdürü ile görüşüp derdinizi anlatın. Eğer varsa başka bloklara geçmeyi teklif edin. Bloklar arası transfer genellikle yarıyılda ve sene sonunda yapılmaktadır.

Bunların haricinde yapılabilecek pek bir şey yoktur. Özellikle yurtta hiç boş alan yoksa başka bir odaya geçmek zordur. Bunun için sizlere tavsiyem okullar kapandıktan sonra, yeni yurt başvuruları başlamadan önce oda değişikliği için Yurt Müdürlüğüne “Oda Değişikliği Dilekçesi” vermenizdir.

Umarım bu bilgiler işinize yarar. Aklınıza takılan bir soru olursa aşağıdaki yorum alanından sorabilirsiniz.