«
KYK BURS kredi

Herkesin bildiği üzere ülkemizde üniversite öğrencileri çoğu zaman maddi zorluklar yaşamaktadır. Her üniversite başvurularının ardından yurt başvuruları sonrasında da Burs-kredi başvuruları yapılır. Bu başvurular Kredi Yurtlar Kurumu’nun internet sitesinden ayrıntılı açıklamalarla duyurulur.

Ancak şunu biliyoruz ki bu sitelerdeki resmi tabirler kafamızı karıştırmakta çoğunlukla anlamamakta ve bildiğine inandığımız kişilerden destek istenmektedir. Bu durumlarda ise bazı gecikmelerin telafisi olamadığı gibi hatalı yapılan işlemlerle alakalı olumsuzluklar çıkabilmektedir. Öğrenciler başvuru yapıp sonuçların açıklanmasını beklemektedir. Sonuçların açıklanmasının ardından burs veya kredi kazandığınızı öğrenirsiniz.

Ama bilinen bir şey var ki birçok kişi burs ya da kredi gibi ifadeleri birbirinden ayıramıyorlar. Bizde bu yazımızı biraz daha anlaşılabilir dilde yazmaya çalışacağız. Öncelikle burs ile kredinin arasındaki farktan söz etmek gerekmektedir.

Burs (Geri Ödemesiz Burs)

Burs ihtiyacı olan öğrencilerin bu gereksinimlerini gidermek amacıyla kurum, kuruluş, şahıs, vakıf ya da dernekler tarafından belirli aralıklarla nakit para ödemesi yapılmasıdır. Ancak genellikle bu ödemenin karşılığında bir başarı beklenir. Yani birinci sınıfta iken burs verdiği bir öğrencinin başarısızlık göstermesi diğer sınıflarda burs almamasına neden olabilmektedir. Bursta daha önce yapılan ödeme geri talep edilmez. Başarı ve öğrencilik durumuna göre ya devam eder ya da sonlanır. Yani burs halk arasında “Geri Ödemesiz Burs” olarak bilinen türdür.

Kredi (Geri Ödemeli Burs)

Kredi öğrencinin öğrencilik yaşamı boyunca ihtiyaçlarına destek olmak üzere katkı payı tutarlarını ödemek ya da nakit olarak ödemek üzere yapılan yardımdır. Ancak öğrencilik durumunun sonlanmasının ardından bu yatırılan tutar belirli oranlarda artırılarak taksitler halinde geriye talep edilmektedir. Yani her ne kadar yanlış bir ifade olsa da halk arasında bilinen “Geri Ödemeli Burs” olarak tanımlanabilir.

Kredi türleri genel olarak katkı kredisi ve öğrenim kredisi olarak ikiye ayrılır. Katkı kredisi öğrencinin katkı payının Kredi Yurtlar Kurumu tarafından ödenmesidir. Ancak yeni kanunlar doğrultusunda Normal Öğretim yani Gündüz öğrencileri harç ödemediğinden ve İkinci Öğretim yani Gece öğrencilerine de Katkı Kredisi ödemesi yapılmadığından bu kredi türü geçerliliğini yitirmiştir.

Diğer kredi türü ise Öğrenim Kredisidir ve belirli oranlarda nakit ödemesi yoluyla gerçekleşir. Burs başvurusunda bulunan ancak kabul edilmeyen öğrencilerin tamamına Öğrenim Kredisi ödenmektedir.

Buradan da anlaşılacağı üzere Burs ile kredinin tek farkı iade edilip edilmemesidir. Öyleyse “Burs İade Edilmez”, “Kredi İade Edilir” olarak nitelendirmek gerekir. Burs başvuruları Kredi Yurtlar Kurumu’nun web sitesinden ve E-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *