«
KYK yurdu çıkar mı

Üniversite kayıtlarını yaptıran bir çok kişi, barınmak için KYK yurtlarını tercih ediyor. Yurtlarla ilgili merak edilen sorulardan biri de büyük veya küçük kardeşine KYK yurdu çıkan öğrencinin kendisine de yurt çıkar mı?

Bununla ilgili net bir sonuç olmasa da şu kriterlere göre değerlendirme yapabiliriz.

2 öğrencinin aynı anda üniversite okuması maddi açıdan aileyi zorlayacağı için yurt çıkma ihtimali bir kademe artabilir. Öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor. Yurt kayıtları E-devlet üzerinden Genel Müdürlüğe yapılmaktadır. Yurt alımları da Genel Müdürlük tarafından daha doğrusu elektronik sistem tarafından otomatik olarak belirlenmektedir. Yurda öğrenci alımı kesinlikle okuyacağınız ilde bulunan İl Müdürlüğü tarafından yapılmamaktadır. Bu durumda da belli kriterlere göre yurda alım yapılmaktadır.

KYK yurtlarına alım için başvurular değerlendirilirken bakılan kriterlerden bazıları şunlardır.

  • Öğrencinin ailesinin yıllık geliri
  • Ailede okuyan öğrenci sayısı
  • Öğrencinin sınavdan aldığı puan
  • Öğrencinin okula yerleşme puanı
  • Öğrencinin sigortalı işte çalışıp çalışmadığı
  • Daha önce yurt kaydı yapıp yapmadığı

gibi birçok kriter vardır. Bu kriterlere göre belli bir puanlama yapılır ve öğrenciler sıraya koyulur. Bu sıralama sonucunda yurt kapasitesine göre yerleştirme yapılır. Yerleşemeyen öğrenciler de yedek sırasında bekletilir.

Kardeşime çıktı, bana da çıkar mı?

Kardeşine yurt çıkan bir öğrenci, ailenin maddi geliri bakımından aynı şartta olduğu düşünülerek yurt çıkabilir. Ama yukarıda bahsettiğim kriterlerin de eşit olması gerekmektedir.

Bu kriterlere ek olarak okuduğunuz şehirdeki yurt kapasitesi de yerleşmeniz konusunda önemli bir faktördür. Yurt kapasitesinin az olduğu şehirlerde yerleşmek daha zor olmaktadır.

Yurt kayıtları ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *