«
istefan

Yeni aldığım drone ile Ayancık genelinde çekim yapmaya devam ediyorum. Amatörce yaptığım bu çekimler sonucunda kendimi yavaş yavaş geliştirirken, bir yandan da bu doğal güzellikleri sizlerle paylaşıyorum.

İstefan Limanı hakkında kısaca bilgileri videonun altında paylaşacağım. Sinop Ayancık’ta gezilecek yerler arasında yerini alan İstefan Limanı Çaylıoğlu Köyünde bulunmaktadır. Gelin hep birlikte kısa bir gezinti yapalım.

İSTEFAN LİMANI (ÇAYLIOĞLU KÖYÜ) HAKKINDA

Eski adı İstefan olup şuanda resmi olarak Çaylıoğlu köyü adıyla bilinmektedir. Ayancık ilçesinin batısında kalmakta olup coğrafi yapısı itibariyle liman vazifesi görür. Ulaşım ilçeye karayolu ve motorlu küçük deniz araçlarıyla yapılmaktadır. Köyde yaklaşık 70-80 hane bulunmaktadır.

Köy arkeolojik olarakta zenginliklerle doludur. Ama pek bilinmemesine rağmen Pontus krallarına ait kaya mezarlarının olduğu söylenmektedir. Toprak altında olan kilise içi toprak ve su dolu haldedir. Galerilerden biri toprak üstündedir. Halk tarafından içinin su dolu olması ve çevresinin de su kaynağı yönünden zengin olması nedeni ile sulu kilise denmektedir.

Köyün civarı deniz, güneş, piknik, doğa yürüyüşleri, sualtı sporları yönünden potansiyel taşımakta ve tatilcilerin uğrak yeri olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *