«
hırsız maymunlar

Bir filmde gördüğümüz sahne Hindistan’da gerçek oldu. Covid-19 virüs testi için hastalardan alınan kan örnekleri, maymun çetesi tarafından çalınarak tarihe geçti.

Olay geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın Meerut şehrinde meydana geldi. Şehirde bulunan bir tıp kolejinin laboratuvarında virüs şüphesi olan vatandaşlara ait pozitif test sonuçları bulunmaktaydı. Bir şekilde laboratuvara giren maymunlar bu testleri çalarak kayıplara karıştı. Olayı görenler ise şaşkınlıkla izledi.

YÖNETİCİLER AÇIKLAMA YAPTI

Olayla ilgili olarak Meerut Top Kolejinin yöneticisi olan S.K. Garg tarafından yapılan açıklamada maymunların test aşaması devam eden hastalara ait kan örneklerinin çalındığını onaylayarak “Bizler yaşanan olay karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Maymunların bir çok kez bize ait ürünleri, meyveleri aldığını biliyoruz ama kan örneklerini ilk defa çalıyorlar. Bu kan örneklerini maymunlardan geri almak zorunda kaldık.” dedi.

Bazı kan örneklerinin zarar gördüğünü belirten yönetici Garg “Tüm kan örneklerini sağlam olarak elde edemedik. Bunun için testin tamamlanması nedeniyle vatandaşlardan tekrardan kan örneği aldık ve test için çalışmalarımızı yeniden başlattık” dedi.

MAYMUNLARDA VİRÜSE RASTLANMADI

Kulağa imkansız gibi gelse de yaşanan bu olayı birçok ünlü yayın kuruluşu da doğrulamış durumda. Öte yandan maymunların virüsü taşıyıp taşımadığı da kulaktan kulağa yayıldı. Maymunlarda virüs bulgusu olup olmadığına dair şüphelerin üzerine yetkililer tekrardan açıklama yapmak zorunda kaldı.

Testlerin çalınmasının ardından maymunların virüsü kapma riski ve geniş çevrelere bulaştırma şüphesi üzerine yetkililer incelemeler yapmaya başladı. Eğer ki böyle maymunlar virüs kapacak olursa Asya ve Hindistan’da virüsün ulaşmadığı bölgelere de Covid-19 yayılabilirdi.

Yönetici Garg konuya ilişkin açıklamasında maymunlarda bulguya rastlanmadığını belirterek “Bu olayın ardından vatandaşlarda ve bizlerde şüphe oluştu. Bu şüphenin gerçekleşme ihtimalini düşünmeden heme çalışmalara başladık ve bunun neticesinde maymunlarda virüse rastlamadık. Herkesin içi rahat olsun.” dedi.

Hindistan genelinde şuanda 165 binden fazla vaka bulunurken, şimdiye kadar da 4 bin 706 kişi hayatını kaybetti. Yetkililerin bu olayın ardından tedbirlerini arttırdığı da belirtiliyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *