«
iade

Herkesin güvenerek alışveriş yaptığı Hepsiburada sitesinde 1.5 ay süren iade sürecimden bahsetmek istiyorum. Dile kolay, ama hepsiburada gibi büyük bir firmaya yakışmayan bu uzun süreç, firmanın politikalarında düzenlemeye gitmesi gerektiğini de açıkça ortaya koymaktadır.

Öncelikle hepsiburada sitesinin çalışma mantığını açıklamak istiyorum. Hepsiburada.com sitesine satış yapmak isteyen firmalar üyelik açtıktan sonra ticari işlemlerine başlıyor. Hepsiburada firmaların ürünlerini sergiliyor ve onların satış yapmasına aracı oluyor. Bu aracılıktan da üyelik ücreti alıyor. Yani hepsiburada sitesi kendi ürünlerini satarken bir yandan da başka firmaların da ürün satmasına olanak sağlıyor.

Yukarıda göreceğiniz üzere ben @hizliucuznet kullanıcısından (satıcı) 20 Nisan 2020 tarihinde koltuk siparişini vermişim.

Eksik Aparat Geldi

Sipariş vermiş olduğum ürün kargo yoluyla bana 23 Nisan 2020 tarihinde ulaştı. Koliyi açtığımda koltuğun ayak kısmı ile oturma alanını birbirine bağlayan aparatın olmadığını gördüm ve bunun üzerine Hepsiburada sitesi üzerinden aynı gün destek talebi açtım.

3 iş günü içinde destek talebine cevap geldi ve firmaya durumun iletildiği belirtildi. Sitede firmanın 3 iş günü içinde konuyla alakalı dönüş yapacağı yazmaktaydı. Fakat bu süre geçtiği zaman müşteri hizmetlerini aradığımda 7 iş günü denildi. Tamam diyip beklemeye geçtim.

Bu süre içinde 1 Mayıs İşçi Bayramı olması nedeniyle bekleme sürem arttı. Ve 7 iş günü tamamlandığında firmadan dönüş olmadı. Hepsiburada ile tekrar görüştüğümde yine 3 iş günü mazeret süresi olacağı belirtildi.

Bu süreçteki yazışmalarımdan sadece bir kaçı.

Derken firmadan yine dönüş olmadı ve araya 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı girdi. Tabi bu süreçte firmadan yanıt beklediklerini ve dönüş olunca tarafıma bilgi verileceği söylendi.

Benim de şansıma mıdır bilmem ama peşine birde Ramazan Bayramı ve virüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı eklendi.

Firma Eksik Aparatı Göndermedi

Firmanın eksik aparatı göndermemesi sonucunda artık zar zor Hepsiburada tarafından iade işlemlerini başlatabildim. Ürünü iade olarak gönderdim ve 11 Haziran 2020 tarihinde para iadesini aldım.

Hata Kimde?

Ben hem Hepsiburada sitesine hem de firmaya hata buluyorum. Firma aparatı göndermeyip bir de hiçbir şekilde konuyla ilgilenmemesi nedeniyle %100 sorumsuz ve hatalıdır.

Hepsiburada sitesi ise süreci bu kadar uzatması, firmaya hiçbir yaptırım uygulamaması ve müşteri odaklı değil de firma odaklı çalışması nedeniyle hatalıdır.

20 Nisan’da sipariş verdim. 23 Nisan’da ürün eksik olarak elime geçti ve 11 Haziran’da para iadesi alabildim.

Başınıza Gelirse Ne Yapmalısınız?

Aldığınız ürünün eksik veya hatalı gelmesi durumunda direkt olarak iade işlemi başlatın. Hiçbir şekilde eksik ürünün gelmesini beklemeyin. Ürün iadesi tamamlandıktan sonra tekrar aynı ürünü satın alabilirsiniz.

Ben bu süreçte hem iade alamadım hem de ürünü kullanamadım. Hepsiburada sitesindeki @hizliucuznet satıcısından hiçbir şekilde ürün almayın.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *