«
doğada çöp temizliği

Çok küçük yaşlardan beri doğaya olan sevgim bir başkadır. Doğa gezintisi yapmayı, doğa fotoğrafları çekmeyi, doğanın sessizliğinde dinlenmeyi, eğlenmeyi hep severim. Çoğu şehrin gürültüsünden kaçmak için yine doğayı tercih ederim.

Bu kadar çok doğayı severken, gezerken, eğlenirken bir yandan da kirletmemeye özen gösteriyorum. Özellikle yaz aylarında sık sık piknik ve kamp yaparım. Her etkinliğimde çevremi temiz şekilde bırakmanın titizliği içinde olurum. Sadece kendi çöpümü değil, oturduğum ve gezdiğim bölgedeki çöpleri de elimden geldiğince temizlemeye çalışırım. Bunu doğayı gezmek/kamp yapmak gibi kullanımlarım karşılığında kendime bir borç gibi düşünürüm. Aslında bir borcum yoktur ama tekrar geldiğimde aynı temizlikte, aynı güzellikte bulmayı isterim. Maalesef ki böyle olmasa da her seferinde sıkılmadan, üşenmeden çöpleri toplarım.

Sizlere şimdi yaptığım çöp temizliklerinden sadece bir tanesini anlatacağım. Bunu da övünmek için değil herkese örnek olsun diye paylaşmak istiyorum.

Neden Doğayı Temizlemek Hayalim?

Şimdi diyeceksiniz zaten çevreni temizliyorsun, bunun neresi hayal? Bu söylemleri duyar gibiyim. Bunu kısaca şöyle açıklamak istiyorum. Bu zamana kadarki en büyük doğa temizliğini yapmış bulunuyorum.

Yer: Sinop İnceburun, Kurtkuyusu Mevkii

Yine bir kamp macerası için gitmiştim bu bölgeye. Çadırımı kurdum, ateşimi güvenli bir şekilde yaktım ve tüm hazırlıklarımı tamamladım. Ardından yanımda getirdiğim battal boy çöp torbalarına çevremdeki çöpleri doldurmaya başladım.

Önce kamp alanının etrafını, sonra çalılık alanları, sonra deniz kenarı derken 8 büyük torba çöp topladım. Bu süreçte yanımda değerli arkadaşım Murat Altundağ’da bulunuyordu. Şimdi sizlere 8 torba çok fazla gelmeyebilir ama çöp torbalarının battal boy olduğunu ve ambalajlı paketlerden oluşan yüzlerce çöpü topladığımızı düşününce etrafı süpürmüş gibi olduk.

Bir güne yayarak saatlerce yaptığımız bu çöp temizleme işini aslında kendime bir hayal olarak listeye yazdım. Çünkü bu kadar büyük bir çöpü her zaman toplamak mümkün değil. Her ne kadar her gittiğim yerde çevremi temizlemeye çalışsam da bu benim için ayrı bir aktivite oldu.

İşin sıkıntılı tarafı ise çöpleri şehir merkezine götürüp çöp konteynırına atmak oldu. Çünkü o kadar çöpü arabada taşımak ve arabayı da kirletmemek kolay olmadı. Zahmetli ama güzel iş çıkardık :)

Şimdi bu konuyu neden ele aldığımı soracak olursanız, ben 27’den önce 27 yapılacak hayalimi liste haline getirmiştim. Bu doğa temizliği de benim hayallerim arasında yer alıyor.

27’DEN ÖNCE 27 HAYALİM — OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Hayallerinizin peşinden koşun, hayallerinize sımsıkı bağlanın ve gerçekleştirin. Eminim küçücük hayaller bile olsa size büyük mutluluklar katacaktır. Doğa sever biri olarak yaptığım bu etkinlik küçük gibi görünse de benim için güzel bir anı oldu.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *