«
Haber Sitesi Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İnternet dünyasından en çok ‘haber’ sektöründe site olduğu düşüncesindeyim. Site açma planları kuran çoğu kişi genellikle bildiği, hakim olduğu konuları yazmak yerine internet haberciliğine yöneliyor. Plansız açılan birçok haber sitesi de zamanla çöp olup ilgisizlikten kapanıyor.

Oldu ki haber sitesi açtınız ve zamanla sitenizi büyütmek istiyorsunuz. Hatta para kazanmak istiyorsunuz. O zaman planlı bir şekilde ilerlemeniz şart. Daha siteyi açmadan bu planı oluşturmalısınız. Başlıklar halinde nelere dikkat etmemiz gerektiğini belirteyim.

Domain: Eğer marka olmak istiyorsanız sitenizin adı çok önemlidir. Herhangi bir domain ile de sitenizi yükseltebilir hatta para kazanabilirsiniz fakat sitenizdeki içeriklerden memnun kalan ziyaretçi tekrar sitenize girmek istediğinde ‘acaba bu sitenin adı neydi?’ diye çok fazla düşünmesini istemiyorsanız domaine önem vermelisiniz. Çok fazla Türkçe karakter içeren domain bulmamaya çalışınız. Bir araştırmaya göre domainlerde ‘a, e, i’ gibi harflerin bulunması akılda kalıcılığı sağlıyormuş.

Altyapı: Alan adınızı (domain) aldıktan sonra ikinci önemli unsurda sağlam bir altyapı oluşturmaktır. Sitenizin alt yapısını sabit tutmalı ve sürekli değişikliğe gitmemelisiniz. Altyapıyı haber sistemi olarak düşünebilirsiniz. Eğer bütçeniz var ise sektördeki en kaliteli haber sistemi olan TeBilişim’i kullanınız. Eğer fazla bütçeniz yoksa ücretsiz olarak WordPress yazılımını yükleyip ücretli bir haber teması satın alabilirsiniz. Genellikle WordPress temaları 50-150 TL arasında değişmektedir. TeBilişim ise 1 milyardan başlamaktadır.

Altyapınızı sürekli değiştirmeyiniz. Hatta hiç değiştirmeyiniz. Her iki sistemden birini tercih edip kullanmaya başlayın ve o yazılım ile yolunuza devam ediniz. Çünkü kullandığınız sistemi değiştirmek sizi Google’da geriye getirecektir. Değişen link yapısı nedeniyle Google’da bulunan indexleriniz (sayfa) çalışmayacak, silinecektir.

Tasarım: Sitenizin tasarımı da domain ve haber sistemi gibi önemlidir. Çok karışık bir tasarım ziyaretçinin sitenizden hemen çıkmasına neden olacaktır. Çok sade ve az içeriğin bulunduğu bir tasarımda ise kullanıcı aradığını bulamayacaktır. Bu nedenle tasarımınıza önem vermeli ve ziyaretçinin aradığını bulabileceği şekilde dizayn etmeli veya ettirmelisiniz.

İçerik: Yukarıda saydığım tüm maddelerden daha da önemlisi ise içeriktir. Sitenizdeki haberler özgün girmeye özen gösteriniz. Girdiğiniz her özgün haber sizi bir adım yukarıya çıkaracaktır. Haberlerin özgün olması Google tarafından fark edilecek ve sitenizdeki yazının daha çabuk Google’da çıkmasınız (index almasını) sağlayacaktır. Başta sitelerden kopyaladığınız içeriklerin sitenize yararı olmadığı gibi zararı olacaktır.

Özgün içerik girmemiz, ileri de Google News’e başvuru yapacağınız zaman size kolaylık sağlayacaktır. Çünkü Google News sitesinde özgün içerik bulunan siteleri seviyor ve bünyesine ekliyor. Planlı bir şekilde hareket etmek sitenizin büyümesini, daha fazla hit almasını ve yavaş yavaş para kazandırmasını sağlayacaktır.

Haberlerinizi özgün yazdığınız gibi doğru yazmanız da önemlidir. Ziyaretçilerin gözünde yalan haber imajı yaratmak ilerleyen zamanlar size dezavantaj olabilir.

Güncel olun: Haber sitelerinin daima güncel olması gerekmektedir. Kendinizi ‘günde şu kadar haber atacağım’ diyerek kısıtlamayınız. Çünkü ziyaretçiler sizden güncel haber bekliyor. Haber sitelerine giren ziyaretçilerin %90’dan fazlası yeni haberleri takip etmektedir. Sitenizde güncel haber bulamayan ziyaretçiler sitenize bir daha girmeyebilir.

Belirttiğim bu başlıklara dikkat ederek yoluna devam eden çoğu site zamanla iyi yerlere gelecektir. Para kazanma evresine gelen bu siteler daha farklı çalışmalar ile sitesinin ziyaretçi sayısını ve gelirlerini arttıracaktır.

Yeni bir haber sitesi açmayı planlıyorsanız ve aklınızda sorular varsa yorum yaparak veya mail atarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *