«
Haber siteleri Adsense reklam yerleşimi

Gelişen internet sektörünün en çok kullanılan kategorilerinden biri de ‘haber’ sektörü olmuştur. Genel olarak tüm içerikleri kapsayan haber siteleri, webmaster dünyasına yeni atılanlar için hep ilk akla gelen kategoriler arasında yer almıştır. İçeriğin bol olması ve özellikle sosyal medyalardan kolay şekilde hit çekebilmek gibi avantajları olması haber sektörünü canlandırmıştır. Bununla birlikte haber sitelerinde daha da üst sıralara çıkmak isteyenler Google News kaydı ile sitelerine değer kazandırmıştır.

Şimdi sizlere bu yazımda bir haber sitesinde Adsense reklam yerleşimi nasıl olmalıdır? bunu anlatacağım. Haber sektöründe kazanç sağlamanın birçok yolu vardır. Bunlardan ilk akla gelen Adsense ile para kazanmaktır. Bunun dışında yüksek hite sahip haber siteleri banner reklam ile kazanç sağlayabilmektedir. Buna örnek verecek olursak yerel bir haber sitesi firma sahiplerinden, seçim zamanı adaylardan, satılık/kiralık ilanı veren şahıslardan çeşitli reklamlar alarak aylık kazanç sağlayabilirler. Bu sitenizin tanınırlığı ve ziyaretçi sayısına (hit) göre değişkenlik gösterir. Tabi pazarlama kabiliyetiniz de önemlidir. Bir diğeri tanıtım yazısı satmak, footer link çıkışı yapmaktır. Bizim konumuz Adsense olduğu için ben bu yazıda Adsense reklam yerleşimi nasıl yapılmalı buna değineceğim.

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Reklam yerleşimlerini kullanıcı odaklı olarak yapmamız gerekmektedir. Kendinizi site sahibi değil de bir ziyaretçi olarak düşünün. Google’de yaptığınız bir arama sonucu girdiğiniz sitede haberi okumaya nasıl başlarsınız? İlk önce başlığı, sonra özeti ve haber metnini okuyarak devam edersiniz. Yapılan araştırmalara göre haberin uzunluğuna göre haber metninin ilk paragrafı okunur, eğer haber uzunsa cümleleri atlayarak okur ve son paragrafı da okuyarak bitirir.

Bir diğer araştırmaya göre de insanlar sitelerin sol üstünden başlayarak, sağ altına doğru siteleri inceler. Türkçe dili soldan sağa okuma yönünde olması nedeniyle ziyaretçiler de siteleri sol üstten (başlık kısmından) başlayarak sağ alta doğru (sidebar kısmı) doğru incelemektedir. Kısaca reklam yerleşiminizi aşağıdaki şablondaki gibi yapabilirsiniz.

Sola Yaslı Reklam: Haber metninin ilk paragrafında sola yaslanmış şekilde olan reklam, ziyaretçi yazıyı okurken bir yandan da reklamı görmesini sağlamaktadır. Böylece en çok okunan ilk paragrafta ziyaretçinin reklamı daha çok görmesi hedeflenmektedir. Bu alanda 336 x 280 veya 300 x 250 veya 250 x 250 reklam birimlerini kullanabilirsiniz.

Yazı Ortası Reklam: Yine ziyaretçi yazıyı okurken yazının devamında (ortasında) gördüğü reklamı haber içeriği zannederek incelemektedir. Bir haber sitesinde yapılan denemelerde yazı ortasına koyulan reklam gelirleri arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu alan için Adsense’de “Yazı içi reklam” birimini kullanabilirsiniz. Alana göre kendisini boyutlandıran bu reklam, bir haber resmi kadar ilgi çekmektedir.

Yazı Sonu Reklam: Bu reklam birimi yazıyı okumayı bitiren veya sitedeki başka içerikleri göz gezdirecekken önümüze çıkan reklamdır. Bu alanda 336 x 280 boyutu gibi büyük reklam birimleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sidebar Reklam: Açıkçası bu alandan fazla tıklama alınmıyor. Çok az tıklama ile çok az kazanç sağlamaktadır. Bu alanı sizin tercihinize bırakıyorum. Bana soracak olursanız, eğer sitenizin hiti oldukça azsa bu alana reklam eklemeyin.

Haber Sitesi Mobil Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Genellikle hep masaüstü sitelere göre reklam yerleşimi yapılmaktadır. Veya masaüstü görünüme göre reklam yerleşimi tavsiyelerinde bulunulmaktadır. Ama hepimiz iyi biliyoruz ki, artık günümüzde mobil hit daha fazladır. Bu yüzden bizim ilk odak noktamız mobil reklam yerleşimi olmalıdır diye düşünüyorum. Yine mobil site görünümü için Adsense reklam yerleşimi yaparken şu şablonu kullanabilirsiniz.

Başlık Altı Reklam: Ziyaretçiler haberin başlığını ve özet kısmını okurken sizin başlık altına koyduğunuz reklam ilgilerini çekecektir. İsteğe göre bu reklam alanını başlığın üstüne de koyabilirsiniz. Bu alanda sizlere Esnek Reklam birimi kullanmanızı tavsiye etmekteyim.

Haber Resmi Altı Reklam: Büyük haber siteleri de dahil olmak üzere birçok sitenin mobil reklam yerleşiminde haber resminin altında reklam görebilirsiniz. Bu alanda 250 x 250 reklam birimi kullanmanızı tavsiye ederim.

Yazı İçi (ortası) Reklam: Yazı ortasına isterseniz Esnek Reklam birimi, isterseniz 336 x 280 veya 300 x 250 reklam birimi kullanabilirsiniz. Veya Adsense’nin otomatik oluşturduğu Yazı İçi Reklam birimi de bu alanda kullanılabilir.

Yazı Sonu Reklam: Bu alana yine kare boyutlarında reklam kullanmanızı tavsiye ederim. Şunu da söylemeden edemeyeceğim. Eğer yazıda 3 adet reklam kullandıysanız en alta reklam eklememeniz, ziyaretçileri reklama boğmamak için önemlidir. Çünkü çoğu haberin 200 kelimeden kısa olacağını varsayarsak reklamlar hep alt alta gözükecek ve ziyaretçi o siteden hemen çıkacaktır.

Son olarak sitenizin hitini arttırmadan hemen reklam yerleştirmenizi kesinlikle önermiyorum. Çünkü haber sitelerinde tbm oranları düşük olduğu için hitiniz ne kadar fazlaysa geliriniz de o derece de artacaktır. Günlük 1-2k hit ile haber sitelerinden yüksek kazanç beklemek doğru değildir. Yine Adsense ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilir ve ücretli reklam yerleşimi desteği almak isterseniz iletişim  bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. BRNKLBKN

    Yazı çok güzel. bilgileyici. genelde sitemdede aynı tarzda reklam yerleşimleri yapmaktayım.