«
google-pixel-telefonlarindaki-uydu-sos-ozelligi-kL8RneWd.png

Akıllı Telefonların Hayat Kurtarıcı Özellikleri

Akıllı telefonlarımız günlük yaşantımızda vazgeçilmez birer yardımcı haline gelmiştir. Özellikle acil durumlarda, bu cihazların sunduğu özellikler hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Uydu SOS Özelliği: iPhone ve Android Karşılaştırması

iPhone’un uydu bağlantısı özelliği, acil durumlarda kullanıcıların hayatını kurtaran bir özellik olarak öne çıkmaktadır. Şimdi ise Android dünyasında benzer bir adım atılıyor. Google’ın Pixel telefonlarında, kullanıcıların sinyal alamadıkları durumlarda bile acil servislerle iletişim kurmalarını sağlayacak bir ‘Uydu SOS’ özelliği üzerinde çalışıldığı görülmektedir.

Uydu SOS Özelliğinin İşleyişi

Pixel telefon kullanıcıları, cihazlarının ‘Güvenlik ve Acil Durum’ ayarları bölümünde ‘Uydu SOS’ seçeneğini görebilmektedirler. Bu özellik, kullanıcıların mobil ağ veya Wi-Fi bağlantısı olmadığında bile acil servislerle iletişim kurmalarını sağlamaktadır. Kullanıcılar acil durumun detaylarını da iletebilmektedirler.

Uydu SOS Özelliğinin Kullanıma Sunulması

Google, bu özelliği sunabilmek için kullanıcının adı, Google hesabından telefon numarası ve acil durumda iletişim kurulacak üç kişinin bilgilerini toplamaktadır. Ayrıca kullanıcının konumu, cihaz bilgileri ve acil durumun detayları hem acil servis sağlayıcılarıyla hem de uydu hizmeti veren firmalarla paylaşılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *