«
Adsense Reklam Sinirlamasi

İnternetten kazanç sağlamak isteyenler internet sitelerini açtıktan sonra en bilindik reklamveren sitesi olan Google’nin Adsense servisini kullanırlar.

Adsense’yi kullanan bazı kişiler sınırsız reklam ekleyebilir miyiz? Yoksa sınırlama var mı? şeklinde sorular sormaktadır. Bu yazımda adsense kullanımı, sınırlamaları hakkında kısaca bilgiler vereceğim.

Sınırsız Reklam Ekleyebilirsiniz

Eskiden Adsense her sayfa için 3 adet görsel reklam, 3 bağlantı reklam ve 2 arama motoru koyabiliyordunuz. Daha sonra Google, sayfa başına düşen reklam sayısı sınırlamasını kaldırdı. Yani artık bir sayfaya istediğiniz kadar reklam ekleyebilirsiniz.

Tabiki Google bu sınırlamayı kaldırdı fakat bazı kuralları var. Bu kurallara uyulmadığı taktirde hesabınız riske girebilir.

Adsense Reklam Yerleşimi Kuralları

  1. Ziyaretçilerin yanlışlıkla reklama tıklayacak kadar çok reklam olmamalı veya yanlışlıkla reklam tıklamaya sevk edecek bir reklam yerleşimi yapılmamalı.
  2. “Aşağıdaki linke tıklayın” şeklinde yazılar yazıp altına reklam yerleştirmeyin.
  3. Tüm ekranı kaplayan ve alt alta birçok reklam eklemeyin.
  4. Az içerikli sayfalara çok reklam eklemeyin. Yani yazınızın uzunluğuna göre reklamlar gözüksün sitenizde. 2 satır yazıya 4 reklam eklenmesi yasak.

Google’nin buna benzer kuralları var. En çok dikkat edilmesi gerekenler yukarıda yazdıklarım.

Tüm Siteyi Reklamla Kaplayanlar Var!

Başlıkta da yazdığım gibi. Bazıları sayfanın her yerine reklam ekliyor. Bir sayfaya 7-10 tane reklam ekleyen kişilerin siteleri aslında risk altındadır. Bu siteleri şikayet etmeniz durumunda veya Google’nin bunu tespit etmesi durumunda Adsense hesabı banlanır.

Şunu da belirtmekte fayda var; Çok fazla reklam olan sitelerden ziyaretçiler daha çabuk çıkar.

Yanlış Mantık!

Bazıları “Ne kadar çok reklam koyarsam o kadar çok reklam tıklaması alırım” şeklinde düşünüyor. Bu tamamen yanlış bir mantık. Çok fazla reklam sitenin açılış hızını azaltır, yavaş ve bol reklam olan siteyi ziyaretçi çok sevmez ve çıkmak ister. Bu da yine reklam tıklaması almama sorununu ortaya çıkarır.

Bir diğer konu ise sitede ne kadar çok reklam bulunursa tıklama başına verdiği ücret (TBM) düşebilir. Doğru reklam yerleşimi yaparak az sayıda reklam alanı kullanırsanız daha çok gelir elde edebilirsiniz.

Adsense Onayı Alma Yöntemleri ile ilgili yazımı okumak için tıklayınız

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *