«
Google Adsense Reklam Görünmeme Sorunu 095744

2017 yılının son aylarında ortaya çıkan ve birçok Adsense kullanıcısının etkilendiği ‘reklam alanı’ görünmeme sorunu çözüldü.

Kazançları büyük ölçüde etkileyen bu sorun, ben dahil birçok kişiyi zarara uğratmıştı.  Google Adsense’de yapılan yenilikler doğrultusunda sitenize ads.txt isimli bir dosya oluşturmanız isteniyor. Oluşturacağınız bu dosyanın içine ekleyeceğiniz bir kod ile Adsense reklamlarının görünmeme sorunu ortadan kalkacaktır.

Sorun Nasıl Çözülür?

  • Öncelikle ads.txt isimli bir dosya oluşturunuz.
  • Oluşturduğunuz dosyanın içine aşağıdaki kodları ekleyiniz. (Not: pub-000 şeklinde başlayan kısmı kendi yayıncı kimliğiniz ile değiştiriniz) 

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

  • Oluşturduğunuz bu dosyayı sitenizin ana dizinine yükleyiniz. (www.siteadi.com/ads.txt şeklinde olmalıdır)

Bu işlemin ardından 24 saat içinde sorun çözülecektir. Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  1. Dosyayı kök dizine eklemelisiniz. Subdomain’e eklediğiniz dosyaların bir etkisi olmamaktadır. (image.siteadi.com/ads.txt şeklinde olmamalıdır)
  2. Yayıncı kimliğinizi değiştirmelisiniz ve doğru yazmalısınız.
  3. Yukarıda verdiğim kodda hiçbir değişiklik yapılmamalı ve satır boşluğu eklenmemelidir.

Adsense Yayıncı Kimliğimi Nasıl Öğrenirim?

Adsense hesabınızdan giriş yapınız. Ardından Ayarlar > Hesap > Hesap Bilgileri adımlarını izleyiniz. Buradan alacağınız yayıncı kimliğini dosya içindeki koda ekleyiniz.

Tavsiye: Adsense Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar > Sitelerim > Genel Bakış kısmına girerek sitenizi ekleyiniz. Böylelikle site sahibi olduğunuzu doğrulamış olursunuz.

Konuyla ilgili olarak detaylı bilgi için şu linki incelemenizi tavsiye ederim: https://support.google.com/adsense/answer/7532444

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Teknicservis

    Çok teşekkürler denedim ve oldu