«
Android 7 Nougat

Birçok telefon için uzun zamandır beklenen Android 7 Nougat güncellemesi Samsung Galaxy J7 telefonlarına geldi. Gelen bu nmdroid güncellemesi beraberinde birçok yeniliği de getirdi.

Gözle görülen özellikler arasında iconların ve arayüzün değiştiğini fark ediyoruz. Bol fotoğraf çekenler için kamerada yenilikler yapılmış durumda. Yeni gelen en güzel özelliklerden biri de ekranı ikiye bölüp iki uygulamayı aynı anda kullanabiliyorsunuz.

Yeni güncellemenin birçok avantajı olduğu gibi dezavantajları da var. Android 7 ile gelen özellikler ne diye soracak olursanız Galaxy J7 (2016) telefonuma gelen özellikleri sizler için sıralayacağım.

Android 7.0 Yenilikler (Galaxy J7 2016):

 • * Kamera daha kullanışlı hale gelmiş ve yeni özellikler eklenmiş. Kamerada sola kaydırınca filtreler ekranı geliyor. Sağa kaydırınca çekim modları açılıyor. Fotoğraf çek tuşunu kaydırarak zoom yapabiliyorsunuz. Böylelikle tek elle kullanım için güzel özellikler gelmiş durumda.
 • * Ekranı ikiye bölüp 2 uygulamayı aynı anda kullanabiliyorsunuz. bu işlemi yapmak için “Son uygulamalar” kısmını açın. Burada ekranı bölerek iki uygulamayı aynı anda kullanabiliyorsunuz. Örneğin bir yandan WhatsApp ile yazışıp bir yandan da Google’da arama yapabiliyorsunuz.
 • * Arayüz tasarımında da yenilikler görüyoruz. Uygulamaların iconları yenilenmiş durumda. Daha modern iconlar kullanılmış ve çevresi beyaz fon ile değiştirilmiş.
 • * Bildirim alanında da yenilikler bulunuyor. Bildirimleri daha kolay yönetebiliyorsunuz.
 • * Ayarlar menüsü tamamen yenilenmiş durumda. Daha az tıklama yaparak ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.
 • * Vee en çok sevilen özellik ise Gece Modunun olması. Bu sayede gece telefon kullanımında göz yorulmasının önüne geçilmiş olacak.

 

Her yeniliğin birde eksi yönleri vardır. Android 7’nin eksi yönleri nedir? Bunları açıklayacağım fakat ilerleyen zamanlarda gelecek güncelleme ile bu tarz sorunların çözüleceğini düşünüyorum.

 1. Şarj kullanımı artmış durumda. Eğer bataryanız kötü ise şarjınız yetmeyebilir.
 2. Güncelleme dosyasının boyutu çok büyük. Ortalama 1 gb olan güncelleme dosyasını wifi üzerinden indirmeniz gerekebilir. Aksi halde mobil veriniz bitecektir.
 3. Ekranı video olarak kaydetme özelliği henüz gelmemiş durumda. Samsung bu konuda ısrarcı olacak ki bu özelliği hala getirmedi.
 4. Telefonun açılma süresi arttı. Benim telefon 41 saniyede açıldı.

Önerilerim

 1. Yeniliği severseniz güncellemeyi indirin.
 2. Bataryanızda sorun varsa veya çabuk şarjınız bitiyorsa indirmeyin. Yeni güncellemeler ile şarj tüketiminin azaltılmasını bekleyin.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *