«
Elektrik Faturanızı Düşürmek İçin Bu Saatlere Dikkat Edin

2015 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar ile elektrik kullanım ücretleri 3 bölümden oluşturuldu. Üç zamanlı mesken elektrik tarifesi olarak adlandırılan bu düzenleme ile belli saatlerde elektriği ucuz kullanırken, belli saatlerde de elektriği pahalı olarak kullanıyoruz. Elektrik kullanımında uygulanan bu tarifeye göre elektriğin ucuz olduğu saatlerde yapacağınız basit birkaç işlem ile fatura bedelini düşürebilirsiniz.

3 Zamanlı Mesken Tarife Nedir?

EPDK’nın aldığı karar ile elektrik kullanımının yoğunluğuna göre 3 farklı enerji bedeli ödüyoruz. Gündüz (T1), Puant (T2) ve Gece (T3) olarak adlandırılan bu saatlerde NormalPahalıİndirimli olarak elektriği kullanmış oluruz. Aşağıdaki tablodan da anlayacağınız üzere 22.00 ile 06.00 saatleri arasında elektriği indirimli olarak kullanabiliyoruz. En pahalı elektrik bedeli de gece kullanımlarında karşımıza çıkıyor.

Üç Zamanlı Mesken Elektrik Tarifesi kullanım saatleri

Elektrik kullanımının yoğun olduğu 17.00 – 22.00 saatlerinden normalden yaklaşık 2 kat daha fazla elektrik kullanım bedeli ödemiş oluyoruz.

Üç Zamanlı Mesken Tarife Fiyatları

Birim elektrik kullanım bedeli fiyatını belirlemekte sorumlu olan EPDK’nın 01.10.2015 tarihinde yürürlüğe koyduğu bu tarifede elektrik kullanım ücretlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Tablodan da anlayabileceğiniz üzere T2 zaman diliminde kullandığınız elektrik bedeli, T3 zaman diliminde kullandığınız elektrik ücretinin yaklaşık 3 katıdır. Gece indirimli vakitlerde kullanacağınız elektrik ile büyük bir tasarruf elde etmiş olacaksınız.

Üç zamanlı mesken tarife elektrik fiyatları
Üç zamanlı mesken tarife elektrik fiyatları

Elektrik faturalarımıza uygulanan bu tarifeyi fırsata çevirerek günlük hayattaki kullanımlarınızı indirimli fiyat zaman dilimlerinde yaparak tasarruf elde edebilirsiniz. Örneğin sıklıkla çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi çalıştıran biriyseniz indirimli saatleri tercih etmekte fayda var. Sizler de günlük hayattaki kullanımlarınıza göre kendinize bir program belirleyerek işlerinizi indirimli elektrik tarifesi olan saatlerde halledebilirsiniz.

Son olarak şunu da eklemekte fayda var; Hangi saatlerde ne kadar elektrik kullandığınızı ve ne kadar tuttuğunu faturanızdan görebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *