«
eticaret

Teknoloji çağımızın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Gerek alışveriş yaparken, gerek bir bilgiye ulaşırken teknolojiyi en iyi şekilde kullanabiliyoruz. Bu gelişmelerin çerçevesinde gelişen sektörlerden biri de E-ticaret olmuştur.

Hiç şüphesiz ki E-ticaretin son 5 yılda ülke genelindeki yükselişini hepimiz görebiliyoruz. Bundan 10 sene öncesinde birçok insan satış yapmayı bir iş yeri açmak olarak görmekte iken şuanda girişimci olmak isteyenler E-ticarete yönelmektedir. E-ticaretin bu kadar öneminin artmasının arkasında da şüphesiz teknolojinin gelişmesi ve insanların teknolojiyi en iyi şekilde hayatının her anında kullanmasıdır.

Nasıl ki bizler bir blog sitesi açarak tecrübelerimizi ve bilgilerimizi sizlerle paylaşıyorsak, birçok girişimci de E-ticaret yöntemleri ile satış yapıp kazanç sağlamaktadır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Girişimci ruhu taşıyan ve kendi işini yaparak kazanç sağlamak isteyen her birey e-ticaret konusunu mutlaka düşünmüştür. İnternete erişimi olan ve akıllı cihaza sahip olan herkes e-ticaret yapabilir. Birkaç örnek ile bunu daha da genişletmek istiyorum.

Bir ev hanımı olabilirsiniz. Akıllı telefonunuzu kullanarak sosyal medya hesabı açıp el emeği ile yaptığınız ürünlerin fotoğrafını çekip sosyal medya aracılığı ile paylaşabilir ve takipçi kitlesi oluşturarak bu ürünleri satabilirsiniz. Özellikle instagram gibi sosyal medyalarda el emeği ürünlere rağbet gittikçe artıyor. Örnek verecek olursak; ahşap işi hediyeler, örgü işi süsler, takılar bunlardan bir kaçıdır.

Bir iş yeriniz mevcut olabilir veya yeni bir işletme açacak olabilirsiniz. Bu işletme ile dükkanınıza gelen müşterilere satış yapabilirsiniz. Ama satışlarınızı sadece çevrenizdeki kitle ile sınırlı tutmak istemezseniz, yine Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesapları açarak hem bulunduğunuz bölgeye hem de takipçilerinize satış yapabilirsiniz. Bu konuda en iyi örneği kendi yaşadığım bölgede bulunan ve ilkokul öğretmenim olan Suna Çıvgın ile verebilirim.

Emekli müzik öğretmenim Suna Çıvgın, Ezmeç Gıda markası ile hayata geçirdiği iş yerinde el yağımı doğal ürünlerin satışını yapmakta. Ayrıca bu ürünleri Instagram üzerinden açtığı hesap ile Türkiye’nin her yerine kargo ile göndermektedir. Bir gün siparişlerinden birine denk geldim. Bir kolilik siparişi kargoya teslim etti.

Verdiğim bu örnekten de anlaşılacağı üzere E-ticaret yeni girişimciler için vazgeçilmez bir nimet ve satış potansiyeli sağlayan bir fırsattır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *