«
türk şef

Ülkemiz turizm kadar Türk yemek lezzetleriyle de dünyada kendinden söz ettirmiştir. Gerek Türk yöresel lezzetleriyle gerek dünya muftaklarından lezzetler ile ülkemizi temsil eden ve dünyanın tanıdığı en ünlü Türk şefleri sizler için sıralamak istedik. Dünyanın Tanıdığı Ünlü 6 Türk Şef makalemizi okuyarak bu şefler hakkında kısa bilgiler edinebilirsiniz.

En Ünlü Türk Şefler Kimlerdir?

Gastronomi meraklısı olun ya da olmayın bu şefleri tanımak ve onlarla gurur duymamız gerekiyor. Ülkemizi başarıyla temsil ediyorlar. İşte en ünlü 6 Türk şef hakkında bilgiler.

1- Mehmet Gürs

İstanbul’da bulunan Mikla Restoran’ın sahibi olan Mehmet Gürs, Türk mutfağını modernize etmek ve dünya mutfaklarıyla harmanlamak için çalışmaktadır. The World’s 50 Best Restaurants listesinde yer almıştır. Bu listede Dünyanın En İyi 50 Restoranı listelenmiştir. Böyle bir başarıya sahip olan Mehmet şefimizi tanımamız gerekiyor.

2- Nusret Gökçe (Salt Bae)

türk şef

Kendisini sosyal medyada sık sık görüyoruz. Instagram’da popüler olan Nusret Gökçe, sosyal medyada yaptığı et pişirme videoları ile ünlü hale gelmiştir. Şimdilerde dünya çapında bir zincir restoranı var.  Dünyaca ünlü restoran zinciri Nusr-Et Steakhouse’un sahibidir. Sosyal medyada yayınladığı et pişirme videoları ve “Salt Bae” isimli tavırları ile de popüler olmuştur. Gökçe, birçok ünlü kişiyle tanışmıştır ve restoranları dünya genelinde yer almaktadır.

Ayrıca bunu okumalısın: Türk kültürü hakkında bilmeniz gerekenler

3- CZN Burak Özdemir

Sosyal medyada “CZN Burak” olarak bilinir. Instagram’da milyonlarca takipçisi olan CZN Burak Özdemir, Türk mutfağından özellikle kebap çeşitleri ile ünlüdür. Dünya genelinde birçok ünlü kişiler için ve ünlü mekanlarda yemekler hazırlamıştır. İstanbul’da da kendi restoran zinciri bulunmaktadır. Kendisini gülerek yemek yapan adam olarakta tanıyabiliriz.

4- Ali Ronay

Londra’daki popüler restoranlardan biri olan Rüya’nın baş şefi Ali Ronay, Türk mutfağına modern yaklaşımıyla tanınmaktadır. İngiltere’de eğitim gördükten sonra Londra’da Rüya adlı Türk restoranının baş şefi olarak çalışmaya başlamıştır. Restoran, Türk mutfağına modern bir yaklaşım sunarak İngiltere’deki en iyi restoranlar arasında yer almıştır. Ronay, birçok ödül kazanmıştır ve Türk mutfağının dünya genelinde tanınmasına katkıda bulunmuştur.

5- Serkan Güzelçoban

İstanbul’da bulunan Neolokal adlı restoranın baş şefidir. Güzelçoban, Türk mutfağına yenilikçi bir yaklaşım sunarak geleneksel yemekleri modern bir şekilde sunmaktadır. Şef Serkan Güzelçoban, ödüllü bir şef olarak tanınmakta ve dünya genelinde birçok ülkede popüler olan restoranlarda özel menüler hazırlamaktadır. Ayrıca, Türk mutfağı üzerine yaptığı çalışmalarla da bilinmektedir.

6- Somer Sivrioğlu

Somer Sivrioğlu, Türk-Avustralyalı şef ve yazar olarak bilinmektedir.  Türk mutfağına yönelik yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır. Avustralya’daki popüler restoran Efendy’nin baş şefi olarak çalışmaktadır. Restoranda geleneksel Türk yemekleri sunmaktadır. Ayrıca, İstanbul’da da bir restoranı bulunmaktadır. Türk mutfağını uluslararası arenada tanıtmak amacıyla kitaplar yazmış ve televizyon programlarına konuk olarak yer almıştır. Türk yemekleri ve geleneksel Türk mutfağı hakkındaki bilgi birikimi ile tanınmaktadır. Kendisini MasterChef Türkiye programında daha yakından tanıdık.

Bu şeflerin yanı sıra Didem Şenol Tiryakioğlu, Maksut Aşkar, Esra Muslu, Aylin Yazıcıoğlu, Şemsa Denizsel ve birçok diğer Türk şefleri de dünya çapında tanınmaktadır. Ve bonus olarak bu şeflerin isimlerini de bilmenizde fayda var:

  • Kemal Demirasal
  • Ebru Baybara Demir
  • Arda Türkmen
  • Murat Bozok
  • İsmet Saz
  • Deniz Ahmet Bektaş
  • Ali Ekber Çelik
  • Şef Rıza Ağılkaya

Bu listede yer alan şefler dünya çapında yemekleri, restoranları ve şovları ile tanınmaktadır. Bu liste tamamen subjektif şekilde hazırlanmıştır. Başka şeflerin de dünya çapında tanınması mümkündür.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *