«
ayancık kültür keten ve ahşap festivali

Birkaç senedir iptal edilen, düzenlenmeyen Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali bu sene 26-27-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirildi.  2019 Ayancık Festivali bu sene benim için bir başkaydı. Dolu dolu, ilçenin tanıtımına katkı sağlayan güzel bir festival programı organize edildi.

Ayancık Festivali sadece konser olmaktan çıkıp Ayancık’ın yöresel değerlerine, geçmişine, kültürüne ışık tuttu. Oldukça kalabalık bir kortej yürüyüşü ile başlayan Festivalde dikkatimi çeken noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Son yıllarda 2 gün olarak düzenlenen festival 3 güne çıkarıldı. Ayancık ekonomisine ve tanıtımına bir nebze de olsa katkı sağlamış oldu. Tanınmış sanatçıların konser programlarını takip eden birçok kişi Kolpa, Ferhat Göçer, Emre Aydın’ın Ayancık konseri olduğu bilgisini edinmiş, Ayancık hakkında araştırma yapmış ve bir çoğu da ilçeye gelerek turizmin canlanmasını sağlamıştır.

Ayancık Keteni ön plana çıkarıldı. Ketenin ham halinden tutun yapılışına kadar her şey sergilendi. Kortej yürüyüşünde ketenden yapılmış yöresel kıyafetlerle gül dağıtan kızlar, yürüyüşe renk kattı. Eski cezaevinin restore edilmesinin ardından burada Ayancık keteninin yapımına dair güzel sergi oluşturuldu. Bir yanda keten bitkisi sergilenirken, diğer yandan keten bitkisinden nasıl keten ipliği yapıldığı gösterildi. Burada düzenlenen sergide kullanılan aletler de sergilendi ve Ayancık ketenine dair güzel bilgiler paylaşıldı.

Keten Defilesi büyük ilgi topladı. Grup Nezgep ve Habiba Bozkır sahne aldıktan sonra keten kıyafetlerle düzenlenen Halk Eğitim Merkezi Keten Kıyafetler defilesi, yine Ayancık Keteni tanıtımına ışık tuttu.

Eski Kereste Fabrikası unutulmadı. Çok değerli hocalarım Mutlu Kaya ve Cevdet Yılmaz’ın sunumuyla “Ayancık ve Zingal Orman İşletmesi” konulu sunum yapıldı. Sunumda Kereste Fabrikasının tarihi, Ayancık’a etkileri, kazandırdıkları ve bilinmeyen yönleri paylaşıldı. Ve yine Fabrikaya dair sergi ile katılımcılar eski günlere gitmiş oldu.

Cevdet Yılmaz ve Mutlu Kaya hocalarımın sunumundan bir kare

Festivalde konser veren Kolpa, ilk güne güzel bir giriş yaptı. Hareketli ve eğlenceli bir sonla ilk gece bitti. İkinci gece Ferhat Göçer, harika perfomansı ile “Sesimiz kısıldı doktor” dedirtti. Ve Ayancık konserinden derlediği videoyu instagram hesabından milyonlarca takipçisi ile paylaştı. Festivalin son gecesinde Emre Aydın konseri ve havai fişek gösterisi ile görkemli bir kapanış yapıldı.

Ferhat Göçer konseri

Genel olarak değerlendirdiğimde, durgun geçen yaz sezonunda festival ile Ayancık’a hareketlilik geldi. Sezondaki bu durgunluğa rağmen festival alanının tıklım tıklım dolu olması “Bir Başka Ayancık Festivali” dedirtti.

Seneye sizleri de bekleriz, sevgi ile kalın.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *