«
apple-elektrikli-araba-projesi-project-titan-durduruldu-ufZ9jNCu.jpg

Apple’ın Elektrikli Araba Projesi

Apple'ın Elektrikli Araba Projesi

Apple, uzun süredir üzerinde çalıştığı elektrikli araba projesi Project Titan‘ı durdurdu. Şirketin haberini Salı günü çalışanlarına duyurduğu ve 2000 kişilik ekibin yapay zeka çalışmalarına katılacağı belirtildi. Bloomberg’in haberine göre, Apple’ın CFO’su Jeff Williams ve proje lideri Kevin Lynch, projenin durdurulması hakkında çalışanları bilgilendirdi.

Projenin Geleceği

Projenin durdurulmasıyla birlikte işten çıkarmaların da olacağı ancak detayların belirsiz olduğu ifade ediliyor. Apple, elektrikli araba geliştirme konusundaki uzun geçmişiyle biliniyor ancak projenin sorunlarla karşılaştığı ve belirsizliklerle boğuştuğu biliniyor.

Problemler ve Engeller

Project Titan isimli araba projesine ilişkin ilk söylentiler 2015 yılında ortaya çıktı. Apple, proje için Tesla’nın eski Autopilot yazılım yöneticisi ve Canoo’nun eski CEO’su gibi önemli isimleri işe aldı. Ancak proje yıllar içinde çeşitli engellerle karşılaştı ve Apple araba şefi Doug Field’ın ayrılması gibi önemli aksaklıklar yaşandı.

Yapay Zeka Odaklı Gelecek

Görünüşe göre Apple, elektrikli araba projesindeki sıkıntıları fark ederek kaynaklarını yapay zeka alanına yönlendirmeye karar verdi. Şirketin kendi yapay zeka modeli Ajax üzerinde çalıştığı ve milyonlarca dolar harcadığı belirtiliyor. Apple CEO’su Tim Cook, yapay zeka modelini bu yılın sonlarında piyasaya süreceklerini doğruladı.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *